Z życia samorządu

XXXVIII sesja Rady Miejskiej

  • 2009-11-26

   25 listopada 2009 r. radni Rady Miejskiej w Nowej Dębie niemal jednogłośnie uchwalili kilkanaście uchwał. Wśród najistotniejszych znalazły się: plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych, taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie TSSE oraz na cele przecipożarowe, zmiany w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym i Lokalnym Programie Rewitalizacji.

  
Pożegnanie dyrektora
   Zanim radni rozpoczęli pracę nad projektami uchwał, razem z nowodębskimi samorządowcami pożegnali Juliana Ziębę, który opuszcza stanowisko dyrektora Samorządowego Ośrodka Sportu  i Rekreacji i z dniem 1 grudnia obejmuje stanowisko kierownicze w SOSiR. - Składamy Panu, wieloletniemu dyrektorowi SOSiR, serdeczne podziękowania za kilkunastoletnią pracę na stanowisku zarządzającego Ośrodkiem. Obejmując kierownictwo stworzył Pan podstawy do działalności Ośrodka, który służył rozwojowi sportu i rekreacji na terenie miasta i gminy Nowa Dęba. Sukces nowodębskiego sportu w dużej mierze oparty był o obiekty, którymi Pan zarządzał. Korzystali z tych obiektów młodzi ludzie z Nowej Dęby i okolic, uczestnicząc później w zawodach i turniejach rangi krajowej i międzynarodowej. Życzymy dalszej, nieprzemijającej radości, zdrowia i pomyślności w życiu osobistym oraz wszystkiego najlepszego na nowej – kierowniczej drodze życia - brzmiała treść listu gratulacyjnego, sygnowanego przez burmistrza Wiesława Ordona i przewodniczącego rady Wojciecha Serafina. Julian Zięba odwzajemnił podziękowania i w tej miłej atmosferze radni przeszli do uchwał.


Plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych, będących w posiadaniu Zakładu Produkcji Wody

   Art. 21 ust.4,5 ustawy z 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków nakłada na rady gmin obowiązek uchwalenia wieloletnich planów rozwoju oraz modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, które są w posiadaniu przedsiębiorstw wodociągowo – kanalizacyjnych. Plany takie powinny być zgodne z kierunkami rozwoju gminy, określonymi w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, z ustaleniami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz zezwoleniami na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Określają one w szczególności: planowany zakres usług wodociągowo-kanalizacyjnych, przedsięwzięcia rozwojowo-modernizacyjne w poszczególnych latach, przedsięwzięcia racjonalizujące zużycie wody oraz wprowadzanie ścieków, nakłady inwestycyjne w poszczególnych latach, sposoby finansowania planowanych inwestycji.
   Zakład Produkcji Wody Sp. z o.o. w Nowej Dębie, prowadzący działalność w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę dla odbiorców przemysłowych, mających swoje siedziby na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Podstrefa Nowa Dęba oraz na cele przeciwpożarowe Gminy Nowa Dęba, przedłożył wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych. Zawiera on elementy określone w ustawie i jest zgodny z kierunkami rozwoju gminy określonymi w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz ustaleniami zezwolenia na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę, wydanego dnia 11 grudnia 2002 r.

Taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę
   Ustawa z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków zobowiązała rady gmin do zatwierdzania taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków przedsiębiorstw wodociągowo – kanalizacyjnych, prowadzących działalność w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie objętym ich działalnością. Wniosek o zatwierdzenie taryf przedsiębiorstwo przedstawia burmistrzowi w terminie 70 dni przed planowaną datą wejścia taryf w życie. Rada gminy zatwierdza taryfy w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku i obowiązują one przez 1 rok. Zakład Produkcji Wody Sp. z o.o. w Nowej Dębie przedłożył stosowny wniosek 20.10.2009 r. (tj. na 70 dni przed planowana datą wejścia ich w życie, czyli 1.01.2010 r.). Dodajmy, że ZPW świadczy usługi w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę dla 22 odbiorców przemysłowych, mających swoje siedziby na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Podstrefa Nowa Dęba, jak również w zakresie dostarczania wody na cele przeciwpożarowe Gminy Nowa Dęba i wskazanych usługobiorców.
   Stawki opłat w roku 2010 za 1m3 dostarczonej wody będą równe 3,72zł brutto dla odbiorców przemysłowych, czyli ulegną podwyższeniu w stosunku do roku 2009 o 0,46zł brutto, a dla gminy za wodę pobraną na cele ppoż będą równe 3,43zł brutto (o 0,46zł brutto wyższe).

Wieloletni Program Inwestycyjny
   W związku z przewidzianymi naborami do Osi Leader Programu Rozwoju Obszaru Wiejskich na l. 2007-13 oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w ramach działania 4.4 Zwalczanie i zapobieganie zagrożeniom, przedłożono projekt zaktualizowanego Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Miasta i Gminy Nowa Dęba na l. 2010-12. Dokument ten został uzupełniony o następujące przedsięwzięcia, które zostaną zgłoszone do Osi Leader PROW:
- Remont Domu Ludowego w Tarnowskiej Woli - utworzenie Wiejskiego Centrum Aktywności,
- Zagospodarowanie centralnego terenu wsi przy Remizie OSP w Alfredówce,
- Renowacja Pomnika Grunwaldzkiego w Chmielowie
- Przebudowa istniejącego zbiornika ,,Łużyk" oraz infrastruktury towarzyszącej w Cyganach
-Zagospodarowanie centralnego terenu wsi poprzez budowę parkingu obok Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowskiej Woli, przy zjeździe z drogi krajowej nr 9
-Zagospodarowanie centralnego terenu wsi poprzez budowę parkingu w Chmielowie, obok przystanku autobusowego
- Poprawa poziomu bezpieczeństwa w regionie poprzez zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu miasta Tarnobrzeg i powiatu tarnobrzeskiego

Lokalny Program Rewitalizacji miasta i gminy Nowa Dęba na l. 2007-13
- głównym celem opracowania go jest „Kompleksowa poprawa jakości życia mieszkańców gminy Nowa Dęba” w trzech obszarach: społecznym, gospodarczym i przestrzennym. W LPR wyznaczono 4 priorytety i:
– Kompleksowa poprawa jakości życia mieszkańców miasta Nowa Dęba
– Poprawa funkcjonalności i wizerunku miasta Nowa Dęba
– Rewitalizacja ładu przestrzennego i estetyki głównych miejsc publicznych w Nowej Dębie”
– Tworzenie warunków do rozwoju gospodarczego, poprzez zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej rewitalizowanych obszarów.
   Dokument, zgodnie z obowiązującą procedurą, poddano ocenie Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
   Lokalny Program Rewitalizacji miasta i gminy Nowa Dęba na l. 2007-13 jest niezbędny do pozyskania finansów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na l. 2007-13 (Oś priorytetowa – 7 Spójność wewnątrzregionalna).

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z sesji.
JL

 


Data publikacji: 2009-11-26
Osoba udostępniająca na stronie: Elżbieta Goclan
Data ostatniej modyfikacji 2009-11-26
Osoba modyfikująca

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS