Z życia samorządu

Wystąpienie Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba przed obeliskiem poświęconym Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu

  • 2007-06-18

 

 

Szanowni Państwo!

 

Przybyliśmy dziś na skwer przed urzędem, gdzie w formie obelisku i okolicznościowej tablicy chcemy oddać hołd „Wielkiemu Gospodarzowi”, jak niektóre środowiska określiły wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego. Jego droga życiowa to służba krajowi, który dopiero co odzyskał niepodległość i starania, by dźwignąć gospodarczo państwo po półtorawiekowej niewoli. Efekt jego działań to budowa portu morskiego w Gdyni, a w latach 30-tych budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego, w ramach którego wyrosła Wytwórnia Amunicji nr 3 w Dębie i rozpoczęła się budowa robotniczego osiedla – Osiedla Dęba W latach 60-tych osiedle to uzyskało prawa miejskie i nazwę Nowa Dęba. O tym, jak rozwijał się COP, Wytwórnia Amunicji nr 3 i Osiedle Dęba, będziemy mówić na uroczystej sesji. Tutaj chcemy skoncentrować się na pomysłodawcy COP – wicepremierze Eugeniuszu Kwiatkowskim. Był człowiekiem, który swoje wizje dalekosiężne umiał entuzjastycznie przekazać społeczeństwu, robotnikom i chłopom, którzy budowali COP, nasz zakład i osiedle. A przy tym cechował go realizm w ocenie sił i środków, jakimi nasze państwo dysponowało.

Może najbardziej heroiczną decyzją w jego życiu było przyjęcie po wojnie propozycji komunistycznego rządu powrotu do kraju i objęcie stanowiska pełnomocnika do odbudowy Wybrzeża. Użyczając swego imienia wasalnym rządom ściągnął na siebie Kwiatkowski oskarżenia o zdradę ze strony własnego środowiska. Ale On nigdy nie myślał o sobie. Wierzył, że nawet w najgorszych warunkach nie wolno odrzucać szansy zdobycia czegoś dla Polski. (cyt. za Janem Nowakiem-Jeziorańskim).

Nawet ta wola pracy dla dobra zwasalowanej Polski nie uchroniła go przed szykanami komunistycznej władzy, która pozbawiła go stanowiska pracy na Wybrzeżu, domu w Warszawie, a nawet wykładów na UJ, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem studentów.

Karol Wojtyła na jego pogrzebie w 1974 r. powiedział: „Logika tego życia wymaga, aby modlitwa za jego duszę popłynęła z Wawelskiej Katedry "

My dziś wpisujemy się w to uznanie dla Kwiatkowskiego i jego myśli gospodarczej, składając mu hołd tym obeliskiem, który stanął u drzwi nowodębskiego magistratu.

 

Nowa Dęba, 16 czerwca 2007 r.

 

 


Data publikacji: 2007-06-18
Osoba udostępniająca na stronie: Administrator
Data ostatniej modyfikacji 2007-06-18
Osoba modyfikująca Administrator

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS