Z życia samorządu

  • 2012-03-02

Podczas XVIII sesji Rady Miejskiej radni podziękowali odchodzącemu prezesowi PGKiM

     18 sesja Rady Miejskiej w Nowej Dębie w dniu 29 lutego br. rozpoczęła się od uroczystego pożegnania pana Jakuba Sudoła, który złożył rezygnację z pracy na stanowisku Prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Nowej Dębie. Przedstawiciele samorządu dziękując za pracę na rzecz naszego środowiska nie ukrywali, że z żalem żegnają człowieka, którego działania są znaczące dla społeczności miasta i gminy oraz funkcjonowania i wizerunku spółki. Burmistrz Wiesław Ordon oraz Przewodniczący Wojciech Serafin w imieniu radnych Rady Miejskiej oraz pracowników UMiG wyrazili podziękowania za współpracę oraz przyjęcie na siebie ponadstandardowych obowiązków wykonywanych z takim zaangażowaniem na rzecz wspólnoty samorządowej, gdzie dobro naszych mieszkańców było zawsze wartością nadrzędną. Odchodzącemu Prezesowi życzyli również wszelkich sukcesów w dalszej pracy zawodowej i pomyślności w życiu osobistym.

     Następnie radni wysłuchali informacji Burmistrza o działalności między sesjami, po czym przystąpili do podjęcia szeregu uchwał, z których większość dotyczyła gospodarki nieruchomościami na terenie gminy.
Radni podjęli również uchwałę w sprawie utworzenia jednostki organizacyjnej pomocy społecznej pod nazwą Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowej Dębie oraz nadali Statut tej jednostce. Kierownik Gabriela Wolwowicz wyjaśniła, że zgodnie z przepisami ŚDS jako ośrodek wsparcia jest jednostką organizacyjną pomocy społecznej, więc powinien funkcjonować odrębnie, a nie w strukturze innej jednostki organizacyjnej pomocy, którą do tego czasu był OPS. Podczas sesji przyjęte zostały również dwa oświadczenia. W pierwszym Rada Miejska wyraziła sprzeciw wobec zamierzeń komunalizacji Kopalni Siarki „Machów” S.A. na rzecz Miasta Tarnobrzega. Dezaprobata władz samorządowych wynika z obaw o zakończenie realizacji „Programu restrukturyzacji górnictwa i przetwórstwa siarki” w sytuacji, gdy samorząd Tarnobrzega stanie się właścicielem Kopalni Siarki „Machów”, która prowadzi realizację tego programu. Burmistrz uzasadniał, że na terenie Gminy Nowa Dęba usytuowany jest klarownik nr 2 w Chmielowie, który winien być zrekultywowany. Wartość kosztorysowa likwidacji tego klarownika to kwota ok. 70 mln zł, a środki zabezpieczone w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to kwota 19 mln zł. Taka sytuacja rodzi obawy naszego samorządu, że Miasto Tarnobrzeg po komunalizacji może odłożyć ad acta program rekultywacji klarownika w Chmielowie, gdy nie uzyska odpowiednich środków na ten cel z NFOŚiGW. Na naszym terenie pozostanie więc obiekt, który może rodzić ogromne zagrożenie dla mieszkańców i środowiska. Radni z dużym zainteresowaniem śledzić będą rozwój wydarzeń w tej sprawie. W kolejnym oświadczeniu Rada wyraziła sprzeciw wobec decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odmawiającej Telewizji Trwam rozszerzenia koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego w ramach naziemnego nadawania cyfrowego. Radni zaapelowali o poszanowanie zasady równego traktowania podmiotów ubiegających się o nowe możliwości komunikacji społecznej, gdyż wolność wyrażania opinii i pluralizm mediów są istotnym elementem wolności jako zasady demokratycznego społeczeństwa.

Ref. OR /E.G./


Data publikacji: 2012-03-02
Osoba udostępniająca na stronie: Elżbieta Goclan
Data ostatniej modyfikacji 2012-03-02
Osoba modyfikująca Elżbieta Goclan

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS