Kultura

  • 2012-11-11

Tak świętowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada nowodębianie obchodzili 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Do 1918 r. Polska przez 123 lata pozostawała pod zaborami Prus, Austrii i Rosji.


Główne uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny, w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Liturgii przewodniczył ks. dr Mieczysław Wolanin – proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski. We Mszy św. wzięły udział władze samorządowe gminy Nowa Dęba oraz Powiatu Tarnobrzeskiego, Wojsko Polskie, Drużyna „Strzelec”, Środowiskowa Drużyna Harcerska, Honorowa Straż Wielkanocna, a także poczty sztandarowe lokalnych szkół, Straży Pożarnych, kombatanci i licznie zgromadzeni mieszkańcy. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. ppłk. Jerzy Niedbała – proboszcz parafii garnizonowej. Po Mszy św. przy dźwiękach pieśni wykonywanych przez Orkiestrę Dętą z Samorządowego Ośrodka Kultury wszyscy zgromadzeni przeszli pod Obelisk Eugeniusza Kwiatkowskiego przy budynku UMiG, gdzie żołnierze uroczyście wciągnęli flagę państwową na maszt. Wystąpienie burmistrza Wiesława Ordona poprzedziło Apel Poległych i Salwę Honorową. W przemówieniu burmistrz przytoczył m.in. myśl prof. Andrzeja Nowaka: Polska znów musi stać się wielka ideą, najambitniejszym zadaniem, najważniejszym sporem. By taką ideą była, musimy odbudować poczucie dziedziczenia. Od własnej rodziny, domu, własnej genealogii poczynając. Na koniec uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod Obeliskiem Eugeniusza Kwiatkowskiego, byłego żołnierza Legionów.

 

Zwieńczeniem tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości był wieczorny koncert w Samorządowym Ośrodku Kultury pt. „Chopin i jego Europa” na fortepian i zespół kameralny. Jako solista wystąpił: dr Bartłomiej Kominek a towarzyszył mu Krakowski Zespół Kameralny pod kierownictwem artystycznym Łukasza Mikołaja Matei. Artyści wykonali Etiudę Rewolucyjną op. 10 nr 12 i II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 skomponowane przez Fryderyka Chopina. We wprowadzeniu do koncertu dyrektor SOK Krystian Rzemień życzył widzom: Niech ten koncert zagrzeje nasze serca, byśmy odkryli w sobie zaangażowanych patriotów i z każdym dniem brali pełną odpowiedzialność za przyszłość Polski i Polaków.

 

Bartłomiej Kominek  występuje na estradach koncertowych Polski, Niemiec, Francji, Ukrainy, Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Japonii, zbierając znakomite recenzje krytyków muzycznych. Brał udział w festiwalach chopinowskich w Belgi, we Francji i na Majorce. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Zagrał rolę Fryderyka Chopina w filmie zrealizowanym przez Telewizję Japońską.

Jest autorem opracowania Koncertów Fryderyka Chopina na fortepian z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego wydanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Dzisiejszy koncert to właśnie opracowanie Bartłomieja Kominka.

Artysta obecnie wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w 2005 r. otrzymał tytuł doktora sztuki.

Krakowski Zespół Kameralny – powstał w 1994 r. z inicjatywy Łukasza Mikołaja Matei, który jest jego kierownikiem artystycznym. W jego skład wchodzą znakomici instrumentaliści, absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie. Zespół posiada szeroki repertuar, obejmujący dzieła od Renesansu, aż do kompozycji  z XX. wieku. Występuje na prestiżowych krajowych i zagranicznych festiwalach. Wykonał kilkaset koncertów w Polsce, Austrii, Niemczech, Francji, Czechach i na Słowacji, a także w Libanie na zaproszenie tamtejszego Ministerstwa Kultury. W Nowej Dębie gościliśmy zespół po raz trzeci.

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS