Informator

  • 2013-02-12

Można zgłaszać kandydatów do nagrody "Świadek historii"

    Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie ogłosił drugą edycję nagrody honorowej "Świadek historii" – poinformowała w czwartek rzeczniczka rzeszowskiego IPN Małgorzata Waksmundzka-Szarek.
    Kandydatów mogą do końca lutego zgłaszać instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne.
    "Nagroda honorowa +Świadek historii+ jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Polski w poszczególnych regionach kraju oraz wspierającym pion edukacyjny IPN w jego działaniach" - powiedziała Waksmundzka-Szarek. Nagrodę przyznaje kapituła, której przewodniczącym jest prezes IPN, a jej laureatem może zostać też osoba nie będąca obywatelem polskim. Można ją również przyznać pośmiertnie. Wniosek o przyznanie nagrody jest dostępny na stronach IPN – www.inp.gov.pl.

    W 2012 r. nagrodę otrzymali: emerytowany metropolita przemyski abp Ignacy Tokarczuk; jeden z pierwszych więźniów KL Auschwitz Stanisław Szpunar; działająca od wielu lat na rzecz upamiętnienia bohaterów i wydarzeń z lat 1939-56 prof. Janina Marciak-Kozłowska; założyciel Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Mirosław Majkowski; Franciszek Batory - brat Józefa, zamordowanego 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim wraz z innymi członkami IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość"; ks. Tadeusz Pater, który działa na rzecz upamiętnienia ofiar zbrodni UPA.
    Nagroda "Świadek Historii" w 2009 r. została zainicjowana w Białymstoku jako lokalna odmiana ogólnopolskiej nagrody IPN "Kustosz pamięci narodowej", by honorować działaczy w regionie. W swoich regionach przyznają ją także m.in. oddziały IPN w Krakowie, Białymstoku i Poznaniu.(PAP)

Źródło: http://dzieje.pl
RL/MS

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS