Pytania do Burmistrza

Chcesz zadać pytanie Burmistrzowi - wypełnij poniższy formularz. Burmistrz na zadawane pytania odpowiada raz w tygodniu w formie elektronicznej na adres e-mail podany przez Ciebie. Ponadto odpowiedzi dotyczące szerszych problemów zostaną opublikowane na stronie, pod warunkiem, że pytanie nie dotyczy prywatnych spraw osoby pytającej. PYTANIA DO KTÓRYCH DOŁĄCZONY JEST FIKCYJNY ADRES ZWROTNY - BĘDĄ IGNOROWANE.

E-mail: *
Treść: *
Przepisz kod: *
 
  * - pola wymagane

Witam.Panie Burmistrzu, mieszkańców wsi Cygany i Jadachy interesuje ile zapłacą za podłączenie do sieci kanalizacyjnej.Obecnie podsuwane są nam do podpisania umowy w których jest tylko napisane,że100% ale nikt nie mówi jasno o kwocie, choć ponoć jest już po przetargu. Pytanie drugie: kiedy ruszy ta inwestycja i jak długo będzie trwać. POZDRAWIAM

Witam.

Jak tylko zostanie podpisana umowa na budowę kanalizacji sanitarnej Cygany - Jadachy, określimy wartość realizacji przyłącza do gospodarstwa domowego. Zakres tego zadania został Państwu przedstawiony we wstępnych umowach.

Umowa na budowę kanalizacji winna być podpisana do końca sierpnia, tak więc na początku września znana będzie wartość ryczałtowa przyłącza domowego. Oczywiście ofiacjalnie poinformujemy ogół mieszkańców i przedstawimy umowy z określoną kwotą do podpisania każdemu właścicielowi gospodarstwa.

Inwestycja ruszy po podpisaniu umowy, liczę, ze będzie to w II połowie września. Trwać będzie do 30 listopada 2010 r. (http://www.nowadeba.pl/gospodarka/przetargi/art271.html)

 

Pozdrawiam

Wiesław Ordon

Szanowny Panie Burmistrzu. Bardzo dziekuje za odpowiedz na moje pytanie . Prosze jednak o bardziej konkretniejsza odpowiedz. Jakie bylo zadluzenie gminy na koniec poszczegolnych lat tj. - na koniec roku 2005 - na koniec roku 2006 - na koniec roku 2007 - na koniec roku 2008 oraz jakie jest planowane zadluzenie na koniec roku 2009 Pozdrawiam.

Witam.

Podaję stan zadłużenia w kolejnych latach:

2005 - 4.325.848 zł

2006 - 4.802.723 zł

2007 - 6.975.846 zł (w wyniku umów z 2006 r.)

2008 - 5.439.998 zł

sierpień 2009 - 5.229.998 zł.

Nie podam dzisiaj planowanego zadłużenia na koniec 2009, ponieważ wysokość zaciąganych pożyczek będzie wynikała z sytuacji finansowej gminy, a a konkretnie z wpływów do budżetu. To jest sytuacja bardzo dynamiczna i trudno dziś o bardzo jednoznaczne cyfry. Może to być kwota od 1 do 2 mln zł.

Dodam  też, że do końca roku będziemy spłacać jeszcze pożyczki, byc może część z nich będzie umorzona.

 

Pozdrawiam

Wiesław Ordon

 

Szanowny Panie Burmistrzu. Slyszy sie wsrod mieszkancow. ze nasza gmina jest bardzo zadluzona. Prosze o przyblizenie jakie jest planowane calkowite zadluzenie gminy na koniec 2009 roku i jakie bylo zadluzenie na koniec roku 2005, 2006, 2007,2008. Pozdrawiam

Witam.

Zadłużenie to nie jest jakaś zła sytuacja dla gminy, jeśli pożyczone środki spożytkowane są na rozwój, a nie na bieżące funkcjonowanie. Gminy mogą zaciągać zobowiązania do wysokości 60% dochodów (w naszym przypadku może to byc ok 25 mln zł). Dzięki temu samorządy mogą realizować najważniejsze zamierzenia inwestycyjne, mając jeszcze w perspektywie wsparcie ze środków zewnętrznych. Oczywiście trzeba brać pod uwagę poziom dochodów. Dlatego łatwiej jest realizować takie działania dużym miastom, my musimy robić to bardziej ostrożnie, aczkolwiek bez pożyczek nie można byłoby zrealizować wielu projektów infrastrukturalnych. Dodam, że przy pożyczkach o charakterze preferencyjnym, np. niskooprocentowanych czy częściowo umarzalnych.

Zadłużenie gminy na początku obecnej kadencji (koniec 2006) wynosiło ok. 7 mln zł i wynikało z zaciągniętych pożyczek na budowę kanalizacji sanitarnej w Chmielowie i Porębach Dębskich oraz kotłowni miejskiej w Nowej Dębie.

Do dnia dzisiejszego gmina nie zaciągała dalszych pożyczek, tym samym wysokość zadłużenia gminy spadała, ponieważ zgodnie z umowami realizowaliśmy spłatę pożyczek.

Liczę, że do końca roku zaciągniemy pożyczki na realizację zamierzń inwestycyjnych, które zostały założone do realizacji w tym i kolejnych latach. Myślę tu o pożyczce na budowę kanalizacji sanitarnej Cygany-Jadachy  czy drogi Wczasowej lub zatoki autobusowej (w tym rok ok. 1-2 mln zł). Wynika to z trudniejszej sytuacji finansowej związanej ze zmniejszaniem się udziałów gminy w PIT-cie w tym roku. Zakładam jednak, że wysokość zadłużenia na koniec obecnej kadencji nie będzie odbiegać od jej początków.

 

Pozdrawiam

Wiesław Ordon

 

Szanowny Panie Burmistrzu. Ma Pan pretensje do społeczeństwa o brak wiedzy na temat pracy Straży Miejskiej. A dlaczego nie chce Pan ujawnić publicznie, faktycznie ponoszonych kosztów jej funkcjonowania w skali np. roku i konkretnych efektów pracy tej formacji. Nie chodzi tu o rzucenie jakiejś kwoty, tylko o konkretny bilans kosztów: płace i ich pochodne, telefony, materiały biurowe, umundurowanie, koszty transportu i wykonywanych czynności: mandaty, pouczenia, interwencje i inne czynności wynikające z regulaminu. Przecież to jest elementarna wiedza, na podstawie której można sobie wyrobić opinię na temat funkcjonowania Straży Miejskiej. Mówi Pan, że jeden przypadek stalowowolski.... Wcale nie. Ostatnio prasa opisywała, że np. samorządowcy Kielc zastanawiają się poważnie nad likwidacją tej formacji(Echo Dnia). Natomiast o samorządach powołujących te formacje, w prasie nie znalazłem artykułu. Pogląd w stylu "jest potrzebna bo funkcjonuje 15 lat' nie jest żadną argumentacją. pozdrawiam

Witam.

1. Burmistrz nie ma pretensji do mieszkańców - nigdzie w mojej wypowiedzi nie było takiego stwierdzenia. Był zapis, że niektórzy z piszących na forach nie są zapoznani z pracą strażników.

2. Budżet Straży Miejskiej jest częścią budżetu gminy i publikowany na stronie http://nowadeba.pl/gfx/nowadeba/files/dok/budzet2009/zal.2_do_uchw._xxviii_231_09.pdf

Oczywiście nie ma tu takich dokładnych danych o jakich pisze Internauta, ale te są dostępne i mogą być udostępnione.

3. Trudno jest w odpowiedziach burmistrza opisywać pracę strażników, dlatego będzie taka informacja w Naszych Sprawach. Nie pierwsza tego typu zresztą.

4. Od roku 1994 na terenie województwa podkarpackiego utworzono 12 straży gminnych, w tym w ostatnich latach w Sanoku i Głogowie Młp.

5. Proszę też nie wypaczać mojej wypowiedzi w dalszej części. Nie użyłem argumentu okresu istnienia straży, jako obrony na jej funkcjonowanie.

6. Postaramy się, aby nie tylko w naszym wydawnictwie ukazały się informacje o roli i działaniach straży.

 

Pozdrawiam.

Wiesław Ordon

Widze ze urzad miasta nie udziela odpowiedzi na wszystkie pytania mieszkańców tzn te niewygodne typu straz miejska http://nowadeba.com.pl/index.php/pl/top/forum/co_nowego_w_naszym_miescie/straz_miejska_czy_jest_nam_potrzebna Panie burmistrzu prosze o przeczytanie tych wpisów na forum i takie zdanie jest większkosci ludnosci w nowej dębie i okolicy straz miejska nie jest nam potrzebna to jest raczej marnotrawienie pieniędzy.znająć życie odpowiedzi na stronie UMIG nie uzysskam na to pytanie............

Witam.

Wpisy na wspomnianym wyżej forum czytałem. Myślę jednakże, że ci którzy je dokonują, tak do końca nie są zapoznani z pracami Straży Miejskiej. Nie jest tak, że jest to grupa siedzących przez 8 godzin w komendzie. Realizują zadania, które określiłibym mianem porządkowo-sanitarnych, bardzo potrzebnych miastu i gminie, których realizacji nie podejmują się inne formacje.

Dodam także, że nie utrzymuje się ich z powodu znajomości, jak to niektórzy zapisali. Straż funkcjonuje od 15 lat, różne ekipy rządzace gminą wychodziły z założenia, że ich funkcjonowanie jest przydatne i nie podejmowały się rozwiązania straży.

Jeden przypadek, stalowowolski, rozwiązania w naszym regionie straży miejskiej, wynikający z personalnych sporów, nie jest dowodem na to, że straż jest zbędna. Wręcz przeciwnie, kolejne samorządy podejmują decyzje o powołaniu tej formacji.

W tej odppowiedzi trudno opisywać zakres zadań straży, skuteczność działań strażników. Postaram się, aby to w kolejnym numerze Naszych Spraw zrobił komendant straży, w tym odnosząc się do wpisów na forum.

Chciałbym też zwrócic uwagę, że kilkanaście wpisów nie jest miarodajne do stwierdzenia, że jest to opinia większości mieszkańców miasta i gminy Nowa Dęba.

A jeśli chodzi o wpis na stronę, to proszą zająć jednoznaczne stanowisko w tej kwestii, tak jak to robią inni. Jeżeli jest wola ukazania go w odpowiedziach, tak zrobię.

 

Pozdrawiam

Wiesław Ordon

Widzę że w budżecie na drugą połowę jest przewidziane doświetlenie różnych ulic między innymi Krasickiego, pewnien czas temu już pisałem do Pana burmistrza w sprawie oświetlenia parkingu przy ulicy Krasickiego 11 obiecał Pan burmistrz że zostanie ono zrobione mam nadzieje że zostało ono uwzględnione i jeszcze w tym roku doczekamy się oświetlenia Parkingu przy ulicy Krasickiego 11. Pozdrawiam mieszkaniec bloku

Witam.

W projekcie, którego realizację przewidujemy w tym roku, będzie budowane oświetlenie ulicy Krasickiego, po stronie parzystej. Od końca bloku nr 8 do końca bloku nr 6 przewidziane są trzy lampy uliczne, w tym jedna na wysokości parkingu.

 

Pozdrawiam

Wiesław Ordon

Witam. Jadąc od strony miasta na przejezdzie koleowym jest bardzo zła widoczność .po obu stronach w poobocza wyrośly krzewy tak wysokie że aby zobaczyc czy nie jedzie pociąg trzeba podjechać bardzo blisko torów co jest oczywiście niebezpieczne. Nie wiem do kogo należy usunięcie tycz krzewów ,ale interwencja w tej sprawie napewno do Panskiego Urzędu.pozdrawiam!

Witam.

Sprawa nieco wcześniej została przekazana do Sekcji Eksploatacji PKP PLK w Stalowej Woli - Rozwadowie. W najbliższych dniach, jak zapewniał mnie kierownik, tory w naszej gminie będą czyszczone, ponieważ od połowy sierpnia ma ruszyć ruch towarowy na linii 71 Rzeszów - Ocice.

 

Pozdrawiam

Wiesław Ordon

witam. takie pytanko:gdzie jest w Nowej Dębie PLAC CHOPINA ? Pod takim adresem podobno mieści się piekarnia PSS SPOŁEM.Przecież o ile mi wiadomo ten plac zamienił się w salon meblowy :),a do tej pory ta nazwa widnieje na metce przyklejonej do chleba naszego powszedniego.Proszę o wskazanie na mapie miasta tej lokalizacji jeżeli takowa istnieje w dalszym ciągu,oraz o umieszczenie pytania na stronie MiGND.

Witam.

Piekarnia PSS SPOŁEM w operacie geodezyjnym znajduje się na ul. Słowackiego 6.

Przekażę Prezesowi PSS SPOŁEM takową informację.

 

Wiesław Ordon

1  «««  13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21  »»»  68

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS