Pytania do Burmistrza
Witam. Próbując zażegnać wszelkie konfilkty małym kosztem, pragnę zwrócić się z niewielką prośbą do Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba. Na wstępie chciałbym zauważyć, że możliwość wpływania (bo jakaś jest) na to, co dzieję się w Nowej Dębie, dzięki witrynie internetowej naszego miasta, jest bardzo dobrym i trafnym rozwiązaniem. Cała sytuacja ma miejsce na ulicy Kościuszki 1A i Kościuszki 3. Pomiędzy tymi dwoma pokojowo nastawionymi budynkami znajduję się niewielki trawnik, na którym dzieci prezentują zarówno wspaniałe umiejętności piłkarskie, jak i ambicje i poświęcenie dla sportu, jakim jest piłka nożna. Niestety, rozgrywki piłkarskie często przerywane są przez funkcjonariuszy policji, którzy wzywani są na interwencje przez mieszkańców bloku nr 3. Argumenty są różne: to piłka trafiła w okno, to piłka wpadła na balkon, to za głośno, to trawę dzieci depczą. Zawsze się coś znajdzie. Policja, interweniując często podziela zdania obu stron, jednakże proponuje: (CDN.)
Teren pomiędzy blokami 1A i 3 na ulicy Kościuszki nalezy do TSM i zarządca tego terenu okresla, czy można na nim uprawiać jakiś sport czy też nie. Jeżeli zarządca terenu określi się, że można, to patrole policji czy straży miejskiej nie będą miały podstaw do interwencji.
Jeśli chodzi o tworzenie nowych boisk, to nie można uprawiać prowizorki za 500 zł i wstawiać bramki, które mogą komuś zrobić krzywdę. Chcemy przygotować program do Ministrstwa Sportu na przygotowanie boiska ogólnie dostępnego (poza stadionem SOSiR), którego elementy miały by atest i były bezpieczne dla użytkowników.
Jeśli chodzi o stadion, to warte podkeślenia jest to, że dla grup niezoganizowanych zajęcia prowadzą osoby, kóre mają pojecie o sporcie i piłce, tak by uczestnicy nie zobili sobie krzywdy. Informowaliśmy na naszej stronie o terminarzu takich zajęć.
Dzień Dobry.
Czy gmina/powiat posiada jakieś dane/badania na temat ewentualnych zasobów gazu ziemnego, wód geotermalnych i innych bogactw naturalnych na swoim terenie? Jeżeli nie, to może warto wdrożyć jakiś program (UE)w tym zakresie. Podobno Kolbuszowa leży na gazie, Rudnik też, w Rzeszowie ciepłe źródła, to może i u nas coś jest. Ten temat jest wyciszany przez lobbing dostawców paliw, jednak wiele miast się tym zajmuje z ogromną korzyścią dla mieszkańców. Np. Taki Wodzisław Śląski (40 tys.) od pięciu lat 80% energii cieplnej dla celów grzewczych czerpie z wnętrza ziemi.
Były opracowania na te tematy wskazujące, że koszty pozyskania takich źródeł energii (bo one w jakimś stopnu są wszędzie) dla naszego miasta są tak wysokie, że byłby problem ze zwrotem zainwestowanych środków. Pomysł z pozyskaniem środków z UE jest o tyle trudny, że chcemy się ubiegać o pieniądze na inne zadania i potrzebujemy ich także na wkład własny. Zamierzamy aplikować o środki w wysokości kilkudziesięciu mln zł, do tego będzie wymagany duży wkład własny. Nie wiemy dziś jakie środki uda się pozyskać, a jakie zadania będziemy musieli wykonać z własnych pieniędzy.
O w/w zadaniu myślę, że bedziemy mogli pomyśleć w momencie, gdy zrealizujemy te podstawowe na dzień dzisiejszy.
Panie Burmistrzu mam pytanie odnośnie wykupu mieszkań komunalnych na właśność .Na podstawie art.12.1 ustawy ''za przysłowiową złotówke'',czy totyczy też mieszkań komunalnych.
Doniesienia prasowe dotyczą mieszkań spółdzielczych. O bonifikacie przy zbywaniu mieszkań komunanych decyduje Rada Miejska. Na najbliższej sesji, 29 sierpnia, radni będą zajmować się zmianą dotychczaswej uchwały. Zapraszam do udziału sesji.
Panie Burmistrzu, kilka miesięcy temu pisałem o zakupie i wyposażeniu bibliotek szkolnych i w SDK w zbiory zadań z przedmiotów ścisłych na poziomie szkoły średniej. Z Pana odpowiedzi wynikało jednoznacznie, że wniosek będzie realizowany. Kilka dni temu sprawdziłem zasoby biblioteki SDK i z przykrością stwierdzam, że "słowo nie stało się ciałem"
SOK wystąpił do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie w trybie konkursowym środków na zakup książęk. Jeśli ten konkurs się powiedzie, to zakupimy m.in. takie materiały. Jeśli nie bedziemy zabezpieczac środki na rok przyszły w budżecie.
chce sie zapytac kiedy zostanie dokonczona fontanna na plantach i kiedy znow ruszy budowa basenu??
Budowa basenu trwa, a fontanna powinna byc wykonana do końca października.
Wracam znowu do sprawy kolei. Według tego co usłyszałem w radio Rzeszów to linia 71(z przedłużeniem do Skarżyska) ma być linią ekspresową po której pociągi mają rozwijać do 110 km/h, a planowany termin to 2012 rok. A szynobysy będą swoją drogą. Wracając do dworca - to jak możemy go mieć jeżeli nawet nie mamy stacji. I tu jest rola Waszego Urzędu - starać się o przemianowanie nazwy stacji z DĘBA-ROZALIN na NOWA DĘBA, a jak to będziemy mieć, to potem będzie łatwiej o dworzec. PKP nam prezentu nie zrobi jak nasze władze nie będą się o to starać. Tym bardziej że dla DOKP Lubelskiej to glębokie peryferia.
No i co z tym krytym basenem? Krytykowaliście poprzedników, a sami nic nie robicie. Czyżby sprawa basenu i dworca PKP, wybiegały poza datę następnych wyborów i dlatego te tematy są poza waszym zainteresowaniem.
Jeśłi chodzi o modernizację lini 71, to jak juz pisałem, w chwili obecnej został ogłoszony przetarg na opracowanie studium wykonalności tej lini. Ono wskaże zakres prac do wykonania oraz rodzaj obiektów niezbędnych do jej funkcjonowania, w tym przystanków i stacji.
Jeśli chodzi o basen, to proponuję, żeby szanowny internauta przed napisaniem tego maila sprawdził, co dzieje się na budowie, czy jest jakiś postęp prac. Ale żeby nie padały kolejne takie pytania, będziemy na stronie zamieszczać dokumentację fotograficzną realizowanej inwestycji.
Jeśli chodzi o krytykę, to nie dotyczyła ona idei budowy, ale rozpoczynania tak dużej inwestycji bez środków zewnętrznych. Obecnie przygotowujemy się do pozyskania środków na budowę basenu z Regionalnego Programu Opewracyjnego Województwa Podkarpackiego
Panie Burmistrzu odnośnie baraku znajdującego się w Alfredówce i jego zagospodarowania powstaje wiele niedomówień, młodzież chce ten teren zagospodarować poprzez powstanie w miejscu rozwalającego się baraku boiska do koszykówki są też również osoby zainteresowane dzierżawą części tego terenu na "jakiś" warsztat..może Pan odpowiedzieć dlaczego akurat chętni są zainteresowani tą działką??przecież są też inne działki, które można wydzierżawić i sprawa by się rozwiązała- młodzież miałaby swoje miejsce a osoba zainteresowana utworzeniem jakiegoś zakładu w tej miejscowości swoje miejsce i sądzę że w takiej sytuacji problemu by nie było, ale dlaczego tak nie jest? a z tego co mi wiadomo to rada sołectwa wsi Alfredówka nie zgodziła się jeszcze na dzierżawę tego terenu tylko na przedstawienie listu intencyjnego przez osobę zainteresowaną pozyskaniem tej działki. A o tym miejscu powinno zadecydować całe sołectwo przecież rodzice mieszkający tam chcą mieć miejsce dla swoich dzieci..........
Jeśli chodzi o miejsce dla młodzieży na prowadzenie rozgrywek sportowych, to zaproponujemy dwa rozwiązania: na dotychczasowym terenie i na terenie planowanego boika do piłki nożnej.
Dzierżawa terenu pod działalność gospodarczą to z kolei środki dla sołectwa, które mogą być wykorzystywane na różne potrzeby sołectwa. Na terenie gmny, wbrew temu co się sądzi, nie a tak dużo obiektów pod niedużą działalność gospodarczą, stąd zainteresowanie dawnm budyniem SKR-u.
Temat ten zostanie dokładanie omówiony na najbliższym zebraniu wiejskim w Alfredówce.
Czy na trasie kolejowej Kolbuszowa - Tarnobrzeg będą jeździć autobusy szynowe czy pociągi.?
O tym, jak pisałem już wczesniej, zadecyduje studium wykonalności lini 71. Wstępnie mówi sie o szynobusie na trasie lokalnej i o pociągu na trasie dalekobieżnej (do Warszawy).