Na to wydarzenie stuletnia Szkoła czekała od jesieni. Sobotni letni, słoneczny dzień – 14. czerwca był wyjątkowy w historii naszej miejscowości.
Uroczystość 10-lecia nadania Szkole imienia Św. Jadwigi Królowej rozpoczęła się wymarszem z placu szkolnego pocztów sztandarowych szkół i uczniów z towarzyszeniem Orkiestry Dętej SOK w Nowej Dębie – pod pobliski historyczny Krzyż. Tutaj zgromadzili się na mszę świętą mieszkańcy i goście, wśród nich: burmistrz Nowej Dęby W.Ordon, radni z przewodniczącym RM W. Serafinem, przedstawicielka Podkarpackiego Kuratorium Oświaty E. Gołąbek, Zarząd Rodziny Szkół Jadwiżańskich z prezesem J.Piskorem, przewodniczący Sodalicji Św. Jadwigi Królowej J. Pociej z Krakowa, s.Joanna ze Zgromadzenia Sióstr Jadwiżanek z Sandomierza.
Uroczystą dziękczynną liturgie sprawowali miejscowi księża duszpasterze i księża pochodzący z naszej parafii. Głównym celebransem i kaznodzieją był ks. dr W.Kret – prepozyt kolegiaty w Bieczu. W tym mieście, ponad 600 lat temu zatrzymała się młodziutka królewna Jadwiga w swej podróży z Węgier do Krakowa, gdzie miała objąć polski tron. W Bieczu do dziś stoi ( obecnie remontowany) budynek szpitala ufundowanego przez Monarchinię- opiekunkę ubogich.
Po mszy św. wszyscy zebrani w towarzystwie orkiestry przeszli na plac szkolny.
Część oficjalną rozpoczęło odśpiewanie hymnów: Szkoły i Rodziny Szkół Pani Wawelskiej.
,,Trudno wyobrazić sobie wspanialszą postać patrona szkoły niż Św. Jadwiga Królowa’’ – tak rozpoczęła swoje wystąpienie dyr. E.Panek – gospodarz uroczystości. Całe przemówienie było hołdem złożonym Patronce i podziękowaniem tym wszystkim, którzy dokonali wyboru i nadania imienia Szkole.
Następnie ogłoszono wyniki międzyszkolnego konkursu plastycznego ,, Św. Jadwiga Królowa – Perła Korony Polskiej’’, przeprowadzonego przez Szkołę w Alfredówce i SOK w Nowej Dębie. W konkursie wzięło udział 65 uczniów z terenu miasta i gminy, wśród nich wyróżniono 15, a finałowe prace zebrano w wydanym na 2009 rok kalendarzu ściennym. Każdy z wyróżnionych uczniów otrzymał dyplom i autorski egzemplarz kalendarza.
Uczniowie gospodarze przedstawili kilka scen z życia Św. Jadwigi przeplatanych poezją. Występowi towarzyszył chór gimnazjalny z Majdanu Królewskiego pod kier. Cz. Mleka; wykonał m.in. pieśni ,,Nieście chwałę mocarze’’ i ,,Gaudeamus igitur’’. Oficjalną część zakończyły wystąpienia gości, którzy składali gratulacje społeczności szkolnej. W przerwie uczestnicy imprezy mogli skosztować swojskiego chleba ze smalcem, domowego ciasta i bigosu, który przygotowały ,,Leśne Kąty’’ z Tarnowskiej Woli.
Największych przeżyć artystycznych dostarczył nam Zespół Pieśni i Tańca Racławice, działający przy Katolickim Domu Kultury ,,Arka’’ im. Św. Jadwigi Królowej w Racławicach k/Niska. Ponad godzinny występ prowadziła dyrektor KDK dr E.Sęk wprowadzając widzów w każdy etap występu. Odczuliśmy piękno kultury ludowej (lasowiackiej) w tańcu, śpiewie i wystroju tancerzy. Niespodzianką dla zebranych była obecność i występ zespołu tańca z Moskwy. Perfekcyjnie wykonane tańce rosyjskie publiczność przyjęła z zachwytem. Z ogromnym zaskoczeniem zebrani powitali zespół taneczny z Meksyku, który zaprezentował cząstkę egzotycznej kultury południowoamerykańskiej. Zespoły z Moskwy i Meksyku przywiozła do nas dyr. E. Sęk po występach na Międzynarodowym Festiwalu Kultury ( Eutrapelia). Z radością publiczność przyjęła - jak zwykle - piękny i bogaty występ Bractwa Rycerskiego z Nowej Dęby pod kier. J.J.Luberów , poprzedzony wystrzałem armatnim na cześć Patronki, gości i świętującej społeczności. Na scenie zaprezentowały się Szkoły Jadwiżańskie przybyłe z Piły, Ryszewska i Lublina – nasi szczególni goście, którzy od piątku gościli w naszej gminie. Przy okazji zwiedzali Sandomierz, Baranów Sand. i Św. Krzyż. Specjalnych wrażeń dostarczył nam efektowny występ zespołu ,,5-10-15’’ z Nowej Dęby pod kier. T. Zielińskiego. Podziwialiśmy gimnastyczne, wręcz akrobatyczne akrobatyczne młodych mężczyzn. Z sympatią publiczność przyjęła występy uczniów z sąsiednich szkół. ,,Mali Dworzanie’’ z Tarnowskiej Woli przedstawili tańce dworskie, zaś uczniowie z Rozalina zaprezentowali przedstawienie ,, Kopciuszek’’. Od kilku lat zespół obrzędowy ,,Bielowanie’’ z Rozalina jest obecny w życiu kulturalnym parafii i gminy. Kilkoro pasjonatów pielęgnuję tradycje (śpiewy, obrzędy, mowę i stroje) lasowiackie. ,,Bielowanie’’ przyjęli zaproszenie organizatorów i dzięki temu nasi goście poznali ,,kawałek’’ naszej kultury ludowej. Część artystyczna zakończył występ debiutującego miejscowego kabaretu w wykonaniu K. Kopcia i B. Kopeć.
Od zakończenia części oficjalnej uroczystości ruszyła loteria fantowa. Losowanie głównych nagród o 19.30 dostarczyło wielu emocji, szczególnie tym, którzy wykupili losy ( wszystkie pełne!). Trzy nagrody główne ,,pojechały w świat’’. Nagrodę specjalną – nowy rower górski średniej klasy – wylosował uczeń miejscowej szkoły. Dokładnie o 20.00 rozpoczęła się zabawa taneczna przy akompaniamencie renomowanego zespołu ,,Quarto Band’’. ,,Na deskach’’ królowała młodzież. O północy, przy księżycu i sumującej się mgle rozpoczęliśmy sprzątanie…
Uroczystość odbyła się dzięki ofiarnej pomocy pracowników SOK w Nowej Dębie: M. Łącznej(konferansjerka) i K. Hinzmanna.(nagłośnienie). Nad bezpieczeństwem wszystkich czuwała Straż Miejska z Nowej Dęby i jednostki OSP z Alfredówki, Rozalina i Tarnowskiej Woli.
Nasi goście napisali:
,, Podziwiamy rozmach i wspaniałą organizację uroczystości. Imprezy towarzyszące dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń i były okazją do radosnej zabawy w gronie zaprzyjaźnionych szkół i społeczności lokalnej. Podziękowanie dla gospodarzy od młodzieży:
Za smaczny poczęstunek,
Za ciekawa organizacje czasu,
Za supermańskie nagrody w loterii fantowej,
Za miłe przyjęcie w swoje strony,
Za zabawę taneczną i za wszystkie wspaniałe atrakcje.
Mogliśmy obejrzeć jednego dnia i w jednym miejscu w Alfredówce zespoły taneczne z Polski, Rosji i Meksyku. Przepiękne tańce, stroje i rewelacyjni tancerze.’’(Szkoła z Piły)
,,Gratulujemy przepięknej uroczystości, którą cechowała rodzinna atmosfera, staropolska gościnność, serdeczność i życzliwość(…)Nam najbardziej podobał się zespół z Meksyku i Bractwo Rycerskie z Nowej Dęby. Całość była wspaniale przygotowana, na wysokim poziomi, przepojona duchem Św. Jadwigi(…)Nazajutrz, wczesnym rankiem z żalem zegnaliśmy Alfredówke i Nową Dębe ze wspaniałą rodziną / pp Rębiszów/, u której nocowaliśmy(…). Zostały nam miłe wspomnienia i za to jesteśmy bardzo wdzięczni’’. (Szkoła z Ryszewska)
Jan Pociej z Krakowa napisał nam:
,, Wpadam do Alfredówki, jak w centrum polszczyzny:
Tam się człowiek napije, nadysze ojczyzn.
Było w Alfredówce tak, jak we dworze u Sędziego Soplicy! Dusze w ludziach odżyły, miłość do Ojczyzny na nowo zakwitła, a ciała również miały się czym wzmocnić. Przychodzi do Polski dzięki takim spotkaniom nowy duch. Brawa dla braci szkolnej z Alfredówki, dla zespołu ,,Racławice’’ i zespołów z zagranicy, brawa dla Bractwa rycerskiego z Nowej Dęby.’’
Organizatorami uroczystości 10 – lecia nadania imienia Szkole byli: Dyrekcja PSP w Alfredówce i Stowarzyszenie ,,Veritas et Bonum’’, zaś współorganizatorami: Rada Rodziców, Sołtys i OSP w Alfredówce.
Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na nasza uroczystość i zaszczycili nas swoja obecnością.
Helena Tłusty
Stowarzyszenie ,,Veritas et Bonum’’