Organizacje pozarządowe

  • 2012-11-29

WIZYTA PRZEDSTAWICIELI GIMNAZJUM NR 1 W NOWEJ DĘBIE WE WŁOSKIM CAROVIGNIO

Drugi rok międzynarodowego projektu Comeniusa rozpoczęliśmy od pracy nad wybranymi zagadnieniami z historii czterech partnerskich krajów – Polski, Francji, Włoch Norwegii, a były to chrystianizacja, wikingowie, handel w XIII wieku, sztuka gotycka, małżeństwa dynastyczne, rewolucja przemysłowa.

 
Materiały przygotowane przez uczniów należących do zespołu Comeniusa zabraliśmy na spotkanie we włoskim miasteczku Carovignio. Trwało ono od 14 do 20 października. W wyjeździe wzięło udział 6 uczniów: Angelika Łącz, Sylwia Kupiec, Olga Zięba, Dawid Goclan, Daria Babiarz, Alicja Pazder. Opiekę nad nimi sprawowały nauczycielka języka angielskiego p. Agata Dobrasiewicz i szkolny koordynator projektu. Zwiedziliśmy dwie włoskie szkoły współpracujące z nami, urokliwe miasteczko gospodarzy położone na południu Włoch w regionie Apulia, też sąsiadujące z Carovignio Ostuni, Otranto, Alberobello, Polignano. Poznawaliśmy historię tych miejscowości i ich piękne zabytki. Uczniowie w grupach przygotowali prezentacje multimedialne w oparciu o materiały opracowane na temat wybranych zagadnień z historii naszych czterech krajów. Nauczyciele podsumowali prowadzone prace, planowali kolejne zadania, ustalali terminy następnych wizyt i zakres działań projektowych. Spotkał się z nami burmistrz Carovignio.
 

Rodzice włoskich uczniów przygotowali dla międzynarodowej grupy wspaniałe poczęstunki pierwszego i ostatniego dnia, podając regionalne potrawy. Pierwszego wieczoru każda grupa przedstawiła prezentację multimedialną o historii swojego miasta, a my pokazaliśmy film o spotkaniu w Nowej Dębie w maju 2012 r. Ostatniego wieczoru na specjalnej uroczystości wystąpili dla nas włoscy uczniowie uzdolnieni muzycznie i tanecznie.
 

We Włoszech zaskoczyła nas pogoda, tam wciąż trwało lato! W wolnym czasie uczniowie mieli okazję wykąpać się w Adriatyku. Spotkanie w Carovignio zostanie na długo w naszej pamięci dzięki egzotyczności śródziemnomorskiej przyrody, serdeczności i gościnności gospodarzy, niezwykłym doświadczeniom w poznawaniu historii południowych Włoch.


Agnieszka Pazder


Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS