W 1997 r. rozpoczęliśmy nasz wolontariat w Caritas Diecezji Sandomierskiej Oddział Parafialny Chmielów organizując wypoczynek dla dzieci i młodzieży z Chmielowa, woj. podkarpackie. Ze swoimi podopiecznymi przemierzaliśmy różne zakątki naszej pięknej polskiej ziemi, od Bieszczad aż po Morze Bałtyckie. Pielgrzymowaliśmy też do Loeselare – Paryża – Lourdes – La Salette – Genewy – Wiednia oraz Włoch. Zmieniały się miejsca pobytu, zmieniali się uczestnicy, opiekunowie. Nie zmienił się tylko cel. Są też tacy, którzy są stałymi bywalcami naszych kolonii i mimo upływającego czasu, wciąż czują potrzebę wspólnych wyjazdów.
Tegoroczny, 17 wyjazd zaprowadził nas do Nadola, malowniczej miejscowości położonej nad spokojnym, czystym i ciepłym Jeziorem Żarnowieckim. Jak mówią tutejsi, jezioro jest rajem dla rybaków. Liczne gatunki ryb, łącznie z węgorzem, zaspokajają apetyty najwybredniejszych wędkarzy.
Czternastodniowy wypoczynek w Nadolu, to nie tylko kąpiel w jeziorze, czy rejs statkiem spacerowym „Nadolanin” , ale także liczne wyjazdy nad morze do Dębek – zabawy na plaży, konkursy na rzeźby w piasku, kąpiele słoneczne i morskie.
Sprawdziliśmy się także jako piechurzy. Kilka wycieczek po okolicy m.in. do Kompleksu Turystyczno – Rekreacyjnego „Kaszubskie Oko” z Wieżą Widokową w Gniewinie – 44 m wysokości, wprowadził nas w zachwyt. Nawet ci, którzy twierdzili, że mają lęk wysokości, pokonali swoją słabość i stanęli na jej szczycie. Duże wrażenie zrobiła na nas też Elektrownia Wodna „Żarnowiec”. Historię Nadola poznaliśmy w „Chacie Gbura” i znaczenie słowa „gbur”. Po kaszubsku to człowiek dobry, zaradny, zamożny gospodarz.
Autokarowe wycieczki zawiodły nas do:
- Gdyni. Tu krótka lekcja historii, zwiedzanie okrętów ORP „Orzeł” i „ Daru Pomorza” , następnie promem „Onyx” udajemy się w rejs na Hel, perły półwyspu, najstarszej miejscowości Pomorza. Dwugodzinny rejs dostarczył niezapomnianych wrażeń morskich;
- Wejherowa gdzie, pod okiem przewodnika rozpoczęliśmy zwiedzanie od Kościoła Klasztornego oo. Franciszkanów, Ratusza Miejskiego – wizytówki architektonicznej Wejherowa, Zespołu pałacowo – parkowego oraz Kalwarii Wejherowskiej – 25 kaplic położonych na leśnych wzgórzach wokół Wejherowa;
- Gdańska. Szlakiem wodnym dotarliśmy do Gdańskiej Starówki, Neptuna, Dworu Artusa, Kościoła Mariackiego, Poczty Polskiej, Długiego Targu, uczestniczyliśmy w produkcji cukierków i degustacji jeszcze gorących wyrobów. Pod Pomnikiem Obrońców Westerplatte chwila zadumy i wspólne zdjęcie;
- Oliwy gdzie wiele godzin spędziliśmy w tamtejszym ogrodzie zoologicznym, następnie wysłuchaliśmy koncertu organowego w Katedrze Oliwskiej.
Największe wrażenie zrobiła na nas wycieczka do Słowińskiego Parku Narodowego, na ruchome wydmy. Smagani piaskiem niesionym przez wiatr, zahipnotyzowani niesamowitymi widokami, dotarliśmy niczym zabłąkana karawana na brzeg morza.
Zabawy, gry sportowe, rozgrywki w piłkę siatkową, nożną, konkursy, śpiewy przy ognisku, dyskoteki, to stały element naszego wypoczynku. Było też coś dla duszy, o czym należy wspomnieć, uczestnictwo w codziennej mszy świętej i krótkie słowo Boże głoszone przez ks. Leszka. Realizowano również program profilaktyki alkoholowej „Jak mądrze i zdrowo żyć” , propagujący aktywny wypoczynek z dala od nałogów. Wypoczynek był udany, dzięki tym, którzy pomogli nam go zrealizować – Gminie Nowa Dęba oraz Kuratorium Oświaty i Wychowania w Rzeszowie, a także wychowawcom, którzy bezinteresownie poświęcili wolny czas.
Stanisław Skimina