Organizacje pozarządowe

  • 2010-12-06

Otwarcie Izby Pamięci i Jesienne Spotkanie Pokoleń


„Naród, który traci pamięć, jest narodem bez przyszłości”.

    Te słowa Jana Pawła II mogą stać się mottem uroczystości, która odbyła się 30 listopada 2010 r. w Szkole Podstawowej w Tarnowskiej Woli. Tego dnia nastąpiło otwarcie Izby Pamięci profesora Stanisława hrabiego Tarnowskiego, patrona szkoły, połączone z Jesiennym Spotkaniem Pokoleń.

   Na uroczystość przybyli m. in: przedstawiciele rodziny Tarnowskich: Paweł Tarnowski - prezes Związku Rodu Tarnowskich oraz Jan Artur, Jan Spytek i Marek Tarnowscy, burmistrz Wiesław Ordon, przeor Klasztoru OO. Dominikanów w Tarnobrzegu o. Krzysztof Parol, ks. Mieczysław Wolanin, ks. Stanisław Wargacki, ks. Ryszard Sałek, dyrektorzy szkół z gminy Majdan Królewski i Nowa Dęba oraz inni znamienici goście, w tym mieszkańcy Tarnowskiej Woli.
    Od czasu nadania Szkole Podstawowej w Tarnowskiej Woli im. Hrabiego Stanisława Tarnowskiego (w maju 2005 r.), a w następnym roku pozyskania sztandaru, powstała myśl, aby wydzielić w szkole oddzielne pomieszczenie w celu gromadzenia tam pamiątek związanych z Patronem Szkoły. Przez dwa lata zebrano dość dużo interesujących materiałów: książki profesora Tarnowskiego, opracowania i artykuły dotyczące historii regionu, liczną korespondencję z przedstawicielami Rodu Tarnowskich, kroniki i zdjęcia. Szkoła otrzymała też, nie po raz pierwszy, pokaźną kwotę pieniędzy od Rodziny Państwa Tarnowskich - były to środki ze sprzedaży książek z poezją Zofii Tarnowskiej – Moss, której wiersze wygłaszane były w szkole podczas Wieczoru Poezji. Z pomocą przyszło też Stowarzyszenie działające na terenie Tarnowskiej Woli - Towarzystwo Włościańskie Ługi, prezesem którego jest Magdalena Gerba. Za pozyskane przez stowarzyszenie fundusze uszyte zostały stroje dla członków szkolnego zespołu tańca dawnego ,,Mali Dworzanie” oraz strój rektorski prof. Stanisława Tarnowskiego.
     W ubiegłym roku, szczęśliwym zrządzeniem losu, ale przede wszystkim dzięki wspaniałomyślności naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich w Urzędzie Miasta w Tarnobrzegu Joanny Kozub i Dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega Adama Wójcika-Łużyckiego szkoła pozyskała znaczne środki na remont i wyposażenie pomieszczenia. Środki te pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Cała reszta prac i przygotowań potoczyła się odtąd bardzo energicznie i pomysłowo za sprawą prężnie działającej Rady Rodziców: Renaty Rozmus, Krystyny Miśkowicz, Teresy Mazur, Urszuli Burlikowskiej, Czesławy Jaskot, Elżbiety Safin, Lesława Tomczyka i wielu innych osób.
Na uwagę zasługuje też fakt, że wiele cennych, artystycznych prac znajdujących się w pokoju Profesora wykonanych zostało przez twórców z terenu Miasta i Gminy Nowa Dęba. Kopię Obrazu Matki Boskiej Dzikowskiej oraz akwarele przedstawiające Zamek w Dzikowie namalował Stanisław Mityk z Chmielowa, replikę berła, łańcucha rektorskiego i tarczy herbowej wykonał Mateusz i Sławomir Gurdak, z Nowej Dęby, obraz olejny Pałac Tarnowskich w Rudniku namalował Sławomir Gurdak z Nowej Dęby, a strój rektorski uszyty został w pracowni krawieckiej Modesta Małgorzaty Plaskoty z Nowej Dęby.
   Uroczystości rozpoczęła Msza św., której przewodniczył ks. Antoni Sanecki, proboszcz Parafii Tarnowska Wola. Homilię wygłosił przeor Klasztoru OO. Dominikanów o. Krzysztof Parol, który przypomniał historię cudownego obrazu M. B Dzikowskiej. Obraz ten w wieku XVII Państwo Tarnowscy przywieźli do Pałacu w Dzikowie i zawiesili w Kaplicy Zamkowej. Od tej pory codziennie odprawiano przy nim modlitwę różańcową. Uznany jest przez wiernych za cudowny, słynący wielu łaskami. Następnie Tarnowscy - Jan Stanisław Tarnowski - rotmistrz królewski wraz z żona Zofią Barbarą z Firlejów przekazali obraz do Kościoła, którego byli fundatorami. Wizerunek Matki Boskiej Dzikowskiej jest odtąd nieodłącznie związany z Rodziną Tarnowskich i wiernymi z tego terenu.
    Na zakończenie mszy św. ks. Antoni Sanecki dokonał poświęcenia obrazu Matki Boskiej Dzikowskiej i wszyscy zebrani udali się do szkoły, gdzie dyrektor szkoły Małgorzata Kamińska powitała zebranych gości i wspólnie z przedstawicielem rodziny Tarnowskich oraz burmistrzem Wiesławem Ordonem przecięła wstęgę, dokonując w ten sposób oficjalnego otwarcia Izby Pamięci profesora Stanisława hrabiego Tarnowskiego. Następnie na honorowym miejscu został zawieszony obraz Matki Boskiej Dzikowskiej.
Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna pt: „BOG, HONOR, OJCZYZNA” przygotowana przez Teresę Kordas i Grażynę Kapustę, w czasie której zaproszeni goście mogli wysłuchać wierszy patriotycznych oraz usłyszeć m.in. pieśni i piosenki wojskowe w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Tarnowskiej Woli. Część artystyczna przeprowadziła zebranych od czasów rozbiorów, przez I i II wojnę światową aż do czasów komunistycznych, wyboru Karola Wojtyły na papieża i odzyskania przez Polskę suwerenności w roku 1989. W poszczególne etapy życia narodowego wplątane były również losy Stanisława Tarnowskiego i jego rodziny. Piękna dekoracja, dobór wierszy i piosenek oraz trudny do opisania wzniosły nastrój, w jaki wprowadziły zebranych występy uczniów sprawiły, iż niejednemu z gości zakręciła się ze wzruszenia łezka w oku.
    Po akademii głos zabrała Pani Dyrektor, która podziękowała wszystkim za pomoc przy realizacji projektu utworzenia Izby Pamięci. Wystąpił też Paweł Tarnowski, który dziękował Pani Dyrektor, nauczycielom i uczniom za wszystko to, co zobaczył. Ze wzruszeniem stwierdził, że musi przekazać swoim dzieciom, które podobnie jak on mieszkają w Kanadzie, w jaki sposób w tej szkole pamięta się o przeszłości, i że tylko pamiętając o niej można budować przyszłość. W podobnym tonie wypowiedział się burmistrz Wiesław Ordon, który zwrócił uwagę na fakt, iż ta mała szkoła jest miejscem, w którym uczy się dzieci poszanowania tradycji, przybliża się wartości, które powinny być bliskie każdemu Polakowi.
    Tak zakończyła się oficjalna część uroczystości, po której goście udali się na poczęstunek. Były też pamiątkowe zdjęcia, wpisy do kroniki, ale przede wszystkim w rozmowach przewijał się jeden temat, jak wspaniałą inicjatywą było powstanie Izby Pamięci oraz jak niezwykła i wzruszająca była ta uroczystość.

Dyrektor, Grono Pedagogiczne
Szkoły Podstawowej im. Hrabiego Stanisława Tarnowskiego
w Tarnowskiej Woli

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS