Celem Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkól nr 1 ,,Pro iuventute”, powstałego w 2008 r., jest współpraca z jednostkami administracji publicznej, społecznością lokalną, organizacjami pozarządowymi i instytucjami pożytku publicznego, które mogą przyczynić się do rozwoju działalności statutowej. Głównie członkami stowarzyszenia są czynni nauczyciele oraz nauczyciele-emeryci. Stowarzyszenie organizuje, współorganizuje i prowadzi różne formy edukacyjne, imprezy kulturalne, włącza się aktywnie w organizowanie imprez szkolnych i obchody świąt rocznicowych. Nauczyciele przeprowadzają międzyszkolny konkurs ,,Kochanowski i jego czasy” przed obchodami Święta Szkoły, organizują wycieczki do Czarnolasu dla uczniów klas pierwszych, aktywnie działają w czasie akcji promocyjnej ,,Dni Otwarte Szkoły”. Członkowie Zarządu starają się pozyskiwać środki służące realizacji celów związanych z rozwijaniem talentów i zdolności uczniów oraz promowaniem Zespołu Szkól nr 1.
W lutym 2009 r., z inicjatywy nauczycieli:
Marzeny Zięby i
Ewy Okinczyc we współpracy ze Stowarzyszeniem powstał projekt , którego celem było wydanie tekstów poetyckich
Franciszka Wojnarowskiego. Dzięki wsparciu finansowemu pana Burmistrza
Wiesława Ordona udało się zrealizować projekt. 10 listopada po południu w Zespole Szkół nr 1 odbyła się wieczornica poświęcona promocji tomiku wierszy ”Nie wiem czemu pisać muszę” pana Franciszka Wojnarowskiego. Część artystyczną, która nawiązywała do obchodów Święta Niepodległości przygotowały: M. Zięba, E. Okinczyc i
Małgorzata Gierach. Wśród zaproszonych gości byli: pani dyrektor Zespołu Szkół nr 1
Janina Lubera, ks. dr
Mieczysław Wolanin, grono pedagogiczne, członkowie rodziny nieżyjącego pana Franciszka Wojnarowskiego wraz z córką
Anną Wojnarowską, emerytowani nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy miasta. W czasie spotkania przybliżono twórczość pana Franciszka - żołnierza AK, którego losy były związane z Nową Dębą. Teksty oraz pieśni patriotyczne wyeksponowały najważniejsze wartości w życiu każdego obywatela, jakimi są: Bóg, wolność, honor i ojczyzna.
Małgorzata Gierach