Organizacje pozarządowe

PODKARPACKIE FORUM OBYWATELSKIE

  • 2010-11-12

16 listopada, godz.16.00 PODKARPACKIE FORUM OBYWATELSKIE

 

      Anna Pakuła-Sacharczuk - pełnomocnik ds. współpracy Samorządu Województwa Podkarpackiego z organizacjami pozarządowymi i Grzegorz Nowakowski - przewodniczący Podkarpackiej Rady Organizacji Pozarządowych zapraszają do udziału w PODKARPACKIM FORUM OBYWATELSKIM, do sali audytoryjnej w Urzędzie Marszałkowskim przy ul. Cieplińskiego 4 w Rzeszowie.

      Odbędzie się dyskusja, której celem jest przedstawienie nowo wybranym radnym w samorządach Podkarpacia oczekiwań i propozycji III sektora w sprawie konsultacji społecznych, programów współpracy i Rad Pożytku Publicznego.
Aktywni obywatele zrzeszeni w organizacjach pozarządowych mają prawo do tego, aby mieć wpływ na treść wszystkich aktów prawa lokalnego podejmowanych przez samorządy na podstawie znowelizowanej w dniu 22 stycznia 2010 r. ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r. W niektórych samorządach podjęto już uchwały o trybie i regulaminach konsultacji społecznych. Co ludzie trzeciego sektora sądzą o tym, jaka powinna być ich treść?
     Jak powinny wyglądać kontakty samorządów z organizacjami. Jak to zrobić, aby regulaminy konsultacji społecznych dawały gwarancję realizacji zasady jawności, pomocniczości i autentycznego partnerstwa? W jaki sposób samorząd powinien konsultować z organizacjami pozarządowymi projekty aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji?
      Będziemy rozmawiali również o programach współpracy i o Radach Pożytku Publicznego. Razem poszukamy odpowiedzi na pytania: Jak wybierać priorytety współpracy? Kto ma reprezentować III sektor w komisjach konkursowych? Kto powinien zasiadać w Radach Pożytku Publicznego?

      W drugiej części spotkamy się w grupach tematycznych:
1. edukacja, nauka, kultura, kombatanci;
2. turystyka, sport, rekreacja, promocja;
3. przedsiębiorczość, innowacje, technika;
4. zdrowie, profilaktyka, niepełnosprawność;
5. polityka społeczna i rodzinna;
6. ekologia, rolnictwo.

     Do udziału w Podkarpackim Forum Obywatelskim zapraszamy w charakterze obserwatorów i słuchaczy również kandydatów na radnych do sejmiku, powiatów i gmin z wszystkich komitetów wyborczych.
     Wnioski z naszej dyskusji przedstawimy po wyborach nowo wybranym radnym.

     W celu zapewnienia odpowiedniej ilości miejsc prosimy, aby zgłoszenia udziału w PFO wysyłać emailem na adres:   według wzorów zamieszczonych w załącznikach na stronie Urzędu Marszałkowskiego.

 

Anna Pakuła-Sacharczuk
pełnomocnik Zarządu
ds. współpracy Samorządu Województwa Podkarpackiego
z organizacjami pozarządowymi
e-mail: a.pakula-sacharczuk@podkarpackie.pl
tel. 17 747 68 50
kom. 515 177 836
507 116 769

OR/RL

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS