Organizacje pozarządowe

  • 2009-12-07

Witacze w Cyganach

      Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju Wsi Cygany realizowało projekt pod nazwą „Gościnna wioska - ciągłość i trwanie tradycji” dotowany przez Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba. Dzięki realizowanemu zadaniu krajobraz wioski urozmaiciły witacze. Do ich wykonania wykorzystano naturalne materiały i podstawowe lasowiackie kolory. Są czytelne i jednocześnie dobrze widoczne. Ich zadaniem jest efektownie powitać gości, a w przyszłości turystów. W centrum wioski jest piękny budynek Centrum Kultury Lasowiackiej, a w nim Izba Regionalna, niedaleko w lesie „Alpina” - miejsce wypoczynkowo-rekreacyjne. Jest też oznakowana ścieżka rowerowa od CKL aż do Budy Stalowskiej. Ustawione witacze traktujemy jako pewien rodzaj marketingu produktu turystycznego.
      Już cieszą miłe sytuacje obserwowane przez mieszkańców kiedy to „goście” robią sobie pamiątkowe zdjęcia przy atrakcyjnych witaczach.
Izba Regionalna im Marii Kozłowej wzbogaciła się o nowe eksponaty. Dużą atrakcją nie tylko dla dzieci jest kołyska, gdzie spod sienniczka wystaje słoma. W kolebce w prawdziwym beciku śpi maluszek ( piękna duża lala). Nowością jest cztero-działowe lasowiackie okno z półeczką nadokienną, na której stoją ozdobne dzbanuszki. Duże okno ozdobione jest imitacją zatyłka dachowego z ozdobnie wyciętą koronką.. Okna w dawnych izbach nie miały firanek ani zasłon, stąd też uszyliśmy białe perkalowe zazdrostki nawlekane na szyty sznurek.
      Czas realizacji projektu wspominany jest jako czas efektywnych działań i nowych planów na przyszłość.

 

      Zapraszamy w gości.


Maria Piwińska i Tadeusz Łącz

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS