Sport

  • 2012-02-20

Królewska gra … wielkie emocje i pierwsza Złota Wieża Ratusza zdobyta

„Taki turniej to super sprawa…” – często dało się słyszeć z ust uczestników w trakcie jak i po zakończeniu 1 Amatorskiego Turnieju Szachowego o Złotą Wieżę Ratusza rozegranego w dniu 18 lutego 2012 r. w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie.

Na wstępie gorąco dziękujemy za możliwość wspólnego spędzenia czasu, gdyż jak było widać podczas turnieju, szachy to wielkie emocje i nie bez przyczyny uznawane są za „królewską grę”, lecz to wszystko dzięki Wam – zawodnikom, trenerom, rodzicom i innym osobom biorącym udział w turnieju.

Turniej odbył się po raz pierwszy od kilku lat w Nowej Dębie i od razu cieszył się dość wysoką frekwencją.

W szachowe szranki stanęło w sumie 20 zawodników z miejscowości Nowa Dęba, Dzikowiec i Alfredówka, reprezentujących rożne kategorie wiekowe, jednakże miał on charakter otwarty, dlatego też miło było patrzeć jak „starsi” zawodnicy rywalizowali z „młodszymi” i niekiedy musieli uznać wyższość właśnie tych „młodych”, przegrywając rozgrywane partie.

Arbitrem głównym zawodów był pan Marian Bysiewicz z Podkarpackiego Związku Szachowego w Rzeszowie, posiadający międzynarodową klasę sędziowską – FIDE. Należy podkreślić, że jak dało się zauważyć w czasie turnieju jest to przesympatyczna i wspaniała osoba, wykonująca swoją profesję szachową z wielką pasją.

Klasyfikacja końcowa turnieju przedstawia się następująco:

1 miejsce zajął i jednocześnie został zdobywcą Złotej Wieży Ratusza Kazimierz Tęcza (53 l.) z Dzikowca, który uzyskał 6.0 pkt;

2 miejsce Albert Tęcza (14 l.) z Dzikowca, który uzyskał 5,5 pkt;

3. miejsce Zenon Bogacz (33 l.) z Nowej Dęby, który uzyskał 5.0 pkt.

Najstarszym zawodnikiem był Bronisław Szymański (70 lat).

Najmłodszym zawodnikiem turnieju był Wojciech Tymiński (9 lat).

Turniej ten miał też swój dodatkowy wymiar, gdyż niektórzy zawodnicy z Nowej Dęby dzięki swojej dobrej grze zdobyli V i VI kategorię szachową, a byli to: Zenon Bogacz, który uzyskał IV kategorię szachową i ranking 1275 pkt (III m.), Przemysław Nowak – V kat. i rank. 1225 pkt, Wiesław Kalicki – V kat. i rank. 1150 pkt, Hubert Krasowski – V kat. i rank. 1100 pkt, Wiesław Panek – V kat. i rank. 1050 pkt, Bogdan Kaczmarek – V kat. i rank. 1175 pkt, Bronisław Szymański, V kat. i rank. 1125 pkt, Tomasz Panek – V kat. i rank. 1125 pkt, Sylwester Bal – V kat. i rank. 1050, Piotr Nowak – V kat. i rank. 1000 pkt. oraz Daniel Guściora – V kat. i rank. 1000 pkt.

W tym miejscu wypada dodać, że większość „młodszych” zawodników z Nowej Dęby nabyła umiejętności gry bądź posiadają możliwości rozwoju swoich pasji szachowych również dzięki pomocy nauczycielom z nowodębskich szkół w osobach mgr Urszuli Nowak (SP Nr 2) i mgr Huberta Krasowskiego (ZS Nr 1).

Oczywiście zarówno ten jak i żaden inny turniej lub zawody nie odbyłyby się bez zainteresowania ze strony Rodziców za co bardzo dziękujemy, gdyż dzięki ich cierpliwości i wytrwałości najmłodsi uczestnicy mieli możliwość przeżywania emocji od pierwszej do siódmej rundy.

Należy też podziękować Dyrekcji Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dęby, jak i pracownikom tego ośrodka oraz Klubowi Szachowemu z Tarnobrzega za okazaną pomoc w organizacji turnieju.

Zgodnie ze złożoną przez nas obietnicą i wstępnych rozmowach z Panem Marianem Bysiewiczem, kolejny turniej odbędzie się w miesiącu marcu lub kwietniu b.r. na który już dzisiaj serdecznie zapraszamy, jednakże tym razem odbędzie się on z podziałem na kategorie wiekowe, ale o tym poinformujemy państwa w późniejszym terminie.

Koszty przygotowania i organizacji turnieju zostały w całości poniesione ze środków własnych członków S.K.F. „POGOŃ” oraz T.K.P. „RATUSZ”.

Dziękujemy i zapraszamy na kolejny turniej szachowy do Nowej Dęby.

SKF Pogoń

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS