Sport

  • 2011-09-12

Nasi piłkarze Mistrzami Europy

W rozgrywanym w Nowej Dębie finale Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Powiatu Tarnobrzeskiego Serbia pokonała Holandię 3:1.

W rolę reprezentantów Serbii wcielili się piłkarze nowodębskiej Stali, natomiast w barwach podopiecznych Berta van Marwijka wystąpili zawodnicy Ludowego Zespołu Sportowego Strzelec Dąbrowica. Oba zespoły były pełne sił i żądne zwycięstwa zwłaszcza, że w miniony weekend nie rozgrywały żadnych meczy (LZS Dąbrowica specjalnie przełożył jeden z pojedynków na inny termin).

Niedzielny finał przyciągnął rzesze kibiców. Trybuny nowodębskiego stadionu przy ulicy Chopina zapełniły się po brzegi, a atmosfera była radosna i piknikowa. Odnotować należy fakt, że do Nowej Dęby zjechała bardzo liczna reprezentacja kibiców Dąbrowicy. Oprawa finału była adekwatna do rangi wydarzenia. Zawodników obu drużyn wprowadzili na boisko młodzi adepci futbolu na co dzień trenujący na nowodębskim Orliku. Następnie odegrano hymn ligi mistrzów po którym kibice i piłkarze uczcili minutą ciszy ofiary zamachu terrorystycznego z 11 września 2001 roku.

Mecz był emocjonujący i bardzo zacięty, ale jednocześnie rozgrywany według zasad „fair play”. Ostatecznie lepsi okazali się gospodarze i to do nich trafił Puchar Starosty Powiatu Tarnobrzeskiego.

Rozgrywany w niedzielne popołudnie mecz kończył piłkarskie zmagania w ramach których wystąpiło 17 drużyn z terenu czterech gmin powiatu tarnobrzeskiego. Oprócz promocji sportu, postaw „fair play” futbolowe zmagania mają także wymiar integracyjny -Jednym z celów turnieju jest integracja mieszkańców naszego powiatu zarówno w wymiarze lokalnym jak i europejskim zwłaszcza w kontekście polskiej prezydencji w Unii Europejskiej – wyjaśnia Krzysztof Pitra Starosta powiatu tarnobrzeskiego, organizator rozgrywek. Pitra dodaje, że w akcje włączyły się wszystkie gminy z terenu powiatu oraz liczne organizacje i instytucje – O randze turnieju świadczy fakt, że patronat honorowy nad wydarzeniem objął między innymi Prezes Polskiego Związki Piłki Nożnej Grzegorz Lato. Za pomysłem Mistrzostw Europy Powiatu Tarnobrzeskiego kryje się były starosta, a obecnie poseł na Sejm RP Mirosław Pluta, który objął patronat honorowy nad imprezą -Cieszę się, że inicjatywa spotkała się z tak dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu. Mam nadzieję, że w tej lub podobnej formie wpisze się ona w stały kalendarz imprez sportowych ziemi tarnobrzeskiej.

Organizacja tak dużej imprezy sportowej na obszarze całego Powiatu wymagała znacznych nakładów organizacyjnych i finansowych. Wydatki każdego z Klubów zostały wsparte z budżetu Powiatu kwotą 5 tys. złotych. Środki te przeznaczone zostały na uzupełnienie strojów sportowych, przejazdy na mecze wyjazdowe, zakup sprzętu do utrzymania boiska.

 

Marek Ostapko

Promocja

Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu

(PG/PA)

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS