Oświata

  • 2009-01-08

Grupa integracyjna w Przedszkolu Nr 5 im. Misia Uszatka w Nowej Dębie

 

          Grupa integracyjna w naszym przedszkolu istnieje od 3 listopada 2008 roku.
         Grupa powstała jako odpowiedz na potrzeby dzieci niepełnosprawnych z naszego miasta. Praca w tej grupie opiera się na Programie Wychowania Przedszkolnego MEN i Programie własnym „Grupa integracyjna w przedszkolu masowym” Jolanty Styga-dyrektor przedszkola. Integrację realizujemy jako formę współistnienia-wspólnej nauki, zabawy, wychowania dzieci zdrowych i niepełnosprawnych. Daje to możliwość współuczestniczenia im w naturalnych warunkach społecznych i rozwoju zróżnicowanej grupie rówieśniczej. Uczy akceptacji, tolerancji i empatii. Przynosi korzyści zarówno dzieciom niepełnosprawnym jak i zdrowym.
         Grupy integracyjne są mniej liczne (10 dzieci, w tym 4 dzieci niepełnosprawnych). Pracuje w nich wykwalifikowana kadra (logopeda, pedagog specjalny, nauczyciel wychowania przedszkolnego, pomoc nauczyciela). Nauczyciele starają się stworzyć jak najbardziej przyjazne warunki dzieciom, nie tworząc sztucznego podziału ról. Każde dziecko niepełnosprawne ma opracowany indywidualny program pracy we współpracy z dyrektorem, nauczycielem wychowania przedszkolnego, pedagogiem specjalnym, logopedą, wskazówkami psychologa z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowej Dębie zawarte w orzeczeniach o kształceniu specjalnym. Jest on dostosowany do możliwości, potrzeb i zainteresowań dziecka. Dzieci zdrowe w grupie integracyjnej realizują te same treści programowe jak dzieci w grupach masowych, wzbogacone o zagadnienia związane z integracją.
        Aby zapisać dziecko niepełnosprawne do przedszkola należy skontaktować się z dyrektorem przedszkola Jolantą Styga. Po rozmowie wstępnej, przeprowadzonej w celu orientacji o stanie dziecka, jego rozwoju, jeżeli pojawia się szansa, że dziecko będzie mogło funkcjonować w integracji, rodzic i dziecko umawia się na spotkanie w przedszkolu. Właśnie wtedy dokonuje się obserwacji dziecka w grupie rówieśniczej i wstępnego rozeznania. Dokumentacje medyczną i psychologiczną o dziecku rodzic składa w Poradni Psychologiczni-Pedagogicznej w Nowej Dębie przy ul. Jana Pawła II 4, w celu otrzymania orzeczenia kwalifikującego do integracji do kształcenia specjalnego.

Do naszej placówki przyjmowane są:
• Dzieci upośledzone w stopniu lekkim i umiarkowanym, nie zagrażające swym zachowaniem bezpieczeństwu swojemu i innych;
• Dzieci z zespołem Downa;
• Dzieci z zaburzeniami widzenia;
• Dzieci po przebyciu chorób przewlekłych i po operacjach;
• Dzieci z wodogłowiem.


Zalety grupy integracyjnej
1.Indywidualne podejście do każdego dziecka.
2.Mniejsza liczebność grupy.
3.Rozwijanie większej odpowiedzialności i samodzielności.
4.Docenianie swoich mocnych stron.
5.Większe poczucie więzi z grupą.
6.Doznawanie w grupie tolerancji, akceptacji, empatii większej niż w zwykłej grupie przedszkolnej.

• Zaletami grupy jest większa różnorodność metod i form aktywizujących i stymulujących dzieci w rozwoju:
-Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborn;
-Stymulacja polisensoryczna;
-Metoda pedagogiki zabawy;
-zajęcia rozwijające zdolności manualne;
-zajęcia logopedyczne;
-techniki relaksacyjne.
Przedszkole dysponuje salą zabaw ze sprzętem, zabawkami przystosowanymi do potrzeb dzieci niepełnosprawnych, odpowiednimi materiałami plastycznymi, gabinetem logopedycznym.

Grupa integracyjna otwarta jest od poniedziałku do piątku, od godz.15-18.
Dodatkowych informacji zainteresowanym rodzicom udzielą nauczyciele z grupy integracyjnej. 


 Agata Obara-Jaremko

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS