Oświata

Spotkanie Comeniusa w Gimnazjum nr 1 w Nowej Dębie

  • 2008-11-06

   W dn. 12 -18 października br. Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie gościło przedstawicieli szkół partnerskich z Grecji, Malty i Turcji w ramach realizacji projektu Comeniusa „Szkoła i muzeum nauki” finansowanego prze Unię Europejską.


   Przybyli do nas z 1st GYMNASIO CHIOU z Grecji koordynatorka projektu Emy Lada oraz dyrektor szkoły Fotis Frangakis wraz z pięcioma uczniami, z GUZEPPI DESPOTT BOYS' JUNIOR LICEUM z Hamrunu na Malcie nauczyciele Emmanuel Schembri, Reno Delceppo z czterema podopiecznymi i z EYZIYE MEKTEPLERI VAKFI OZEL AYAZAGA ISIK LISESI z Turcji (Istambuł) nauczycielki Serap Gögüs i Gültug Sahinoglu wraz z dwiema uczennicami.
Zajęcia zorganizowane zostały w budynku gimnazjum oraz w sali konferencyjnej hotelu Szypowski. Wszystkie szkoły przygotowały prezentacje multimedialne o znanych naukowcach, eksperymentach naukowych, muzeach naukowych, zagadnieniach z dziedziny fizyki, chemii, matematyki, biologii. Młodzież wykonywała też ciekawe doświadczenia, wykorzystując w praktyce poznawaną wiedzę. Miedzy innymi polscy nauczyciele zaproponowali wykonanie kamer obscura, zrobienie luksografów, dokonywanie działań arytmetycznych na abakach przygotowanych przez naszych uczniów na wzór antycznych, przeprowadzanie obliczeń w celu wyznaczania wartości liczby π, wykonywanie obliczeń wzrostu danej osoby z wykorzystaniem twierdzenia Talesa. Pokazaliśmy też naszym partnerom z innych krajów wystawę obrazującą realizację projektu w naszej szkole oraz przedstawienie teatralne o Marii Skłodowskiej- Curie.
   Uzupełnieniem powyższych zajęć było zwiedzanie polskich muzeów i wystaw naukowych. Zorganizowaliśmy dla gości, naszych uczniów i nauczycieli dwie wycieczki, do Krakowa i Wieliczki oraz do Stalowej Woli. W Krakowie zwiedziliśmy najstarsze muzeum tego miasta - Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym podziwialiśmy kolekcję instrumentów naukowych obejmującą ponad 2000 eksponatów z większości dyscyplin naukowych: astronomii, geodezji, nawigacji, fizyki, matematyki, chemii, biologii, miar i wag. Zwiedziliśmy też Wawel oraz Rynek. Następnie udaliśmy się do Wieliczki, aby podziwiać jedną z najsłynniejszych w świecie kopalń, której początki sięgają średniowiecza. To właśnie Wieliczka zrobiła na naszych gościach największe wrażenie. W Stalowej Woli byliśmy na przygotowanej przez Muzeum Regionalne wystawie z okazji 70-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Niektórzy nasi goście mieli okazję oglądać zamek w Baranowie Sandomierskim oraz Rynek i katedrę sandomierską. Zwiedzane miejsca były tematem pracy międzynarodowych grup uczniów. W jej wyniku powstały foldery reklamowe Collegium Maius, kopalni soli w Wieliczce, Wawelu, wystawy „COP dla przyszłości. Ludzie – przemysł – architektura”.
   Młodzież z Grecji, Malty, Turcji mieszkała w domach naszych uczniów. Dzięki temu poznawała życie codzienne polskich rodzin. Chcąc przybliżyć partnerom projektu Comeniusa tradycje naszego gimnazjum, zaprosiliśmy ich na Święto Szkoły obchodzone wraz z Dniem Edukacji Narodowej. Zorganizowaliśmy też międzynarodowy festiwal potraw, na który Grecy, Maltańczycy, Turcy i Polacy przygotowali specjały charakterystyczne dla ich kuchni. W festiwalu wzięli udział nauczyciele, uczniowie i rodziny goszczące obcokrajowców.
   Sukces tego spotkania nie byłby możliwy bez życzliwości i wsparcia wielu osób, instytucji i zakładów. Pragniemy podziękować panu Burmistrzowi Miasta i Gminy Nowa Dęba panu Wiesławowi Ordonowi, prezes Zakładu Produkcji Wody Sp. z o. o. pani Wandzie Barei, prezesowi spółki BEGG sp. z o. o. panu Pawłowi Grzędzie, prezes zarządu Active Trade sp. z o. o. pani Dorocie Siekierce, właścicielowi firmy Dzwon panu Piotrowi Busiowi, właścicielowi firmy Biliński panu Januszowi Bilińskiemu, Radzie Rodziców Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie.


Szkolny koordynator projektu Comeniusa
Agnieszka Pazder


Zapraszamy do galerii.

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS