Oświata

  • 2012-06-26

Złoty jubileusz szkoły w Tarnowskiej Woli.

Złoty jubileusz świętuje Szkoła Podstawowa im. Hrabiego Stanisława Tarnowskiego w Tarnowskiej Woli. Choć pierwsza placówka oświatowa powstała tam ponad 100 lat temu, w obecnym budynku szkoła funkcjonuje od 1962 roku.

 

Uroczystości rocznicowe stały się okazją do przypomnienia historii szkoły i wielu wspomnień. Uczniowie podstawówki w specjalnie przygotowanym programie artystycznym przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii placówki, a absolwenci i zaproszeni goście wspominali lata spędzone w murach szkoły.


Starożytni używali pojęcie genius loci – duch miejsca – mówiła dyrektor szkoły Małgorzata KamińskaTo także pamięć o historii danego miejsca, budynku. To tradycja, która spaja mury, ludzi i dążenia, marzenia, wizje oraz zachowania. Tradycja potrzebna po to, by szkoła była prawdziwą szkołą. Uczyła nie tylko abecadła, lecz także życia w społeczeństwie. W tej szkole jest taki duch miejsca – tworzą ją uczniowie, nauczyciele, rodzice, mieszkańcy Tarnowskiej Woli.


Gratulację złożył poseł Zbigniew ChmielowiecŻyczę by kolejny, już 51 rok szkolny w tej placówce pozwolił wam zrealizować zamierzenia, pokonać trudności i odnieść sukcesy w życiu zawodowym i osobistym.


Te cegły, ułożone w programie artystycznym przez młodzież są symbolem, że każde kolejne pokolenie dokładało coś do tej szkoły - podkreślił wicestarosta tarnobrzeski Jerzy Sudołcoś, co dziś nazywamy tradycją i chlubą tej szkoły. Ta szkoła jest dla Tarnowskiej Woli jak źródło, które słowami Jacka Kaczmarskiego, wciąż bije. To źródło wiedzy, kultury, sztuki i tradycji wzbogacone jest o tradycję rodu Tarnowskich.

Paweł Tarnowski, prezes Związku Rodu Tarnowskich w emocjonalnych słowach podziękował za wiele ciepłych słów jakie padły pod adresem rodu ze strony dyrekcji szkoły i zaproszonych gości. Ta szkoła zawsze może liczyć na nasze wsparcie, bo wspaniale kształci dzieci i młodzież - dodał Tarnowski - A im lepiej będziemy kształcić młode pokolenia, tym lepiej funkcjonował będzie nasz naród. Dziękuję, że szkoła zechciała przyjąć na swego patrona Stanisław Tarnowskiego. Jestem pewien, że nasz przodek byłby z tego dumny.

 

Gratulacje w imieniu samorządu Nowej Dęby złozyła wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Maria Mroczek. Burmistrz Wiesław Ordon, absolwent szkoły z rocznika 1978, przypomniał natomiast słowa bł. Jana Pawła II - Wychować człowieka to znaczy daleko więcej aniżeli zbudować wspaniałe osiedla, fabryki, stworzyć dzieła sztuki czy architektury. To niezwykle trudne dzieło jest od pół wieku z powodzeniem realizowane w murach tej placówki. Tu wychowano misjonarzy, lekarzy, inżynierów, policjantów, nauczycieli, artystów. Nie jestem zdumiony, że z tej niewielkiej szkoły wyszło tak wielu wspaniałych ludzi, bo to zasługa wielu zacnych nauczycieli, którzy włożyli wiele serca by dzieciom z Tarnowskiej Woli przekazać to, co naprawdę najważniejsze.


Trudne początki funkcjonowania szkoły w nowych warunkach przypomniał zastępca burmistrza Nowej Dęby Zygmunt Żołądź – dyrektor placówki w latach 1990-1998, a słowa uznania i gratulacje przekazał w specjalnym liście poseł Mirosław Pluta.

 

Na uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawiciela Zakładów Metalowych "Dezamet", przez pół wieku związanych z historią Szkoły Podstawowej w Tarnowskiej Woli. W imieniu zarządu spółki, życzenia i gratulacje złożył Marian Piechota.

 

Szkoła w symboliczny sposób podziękowała także tym, dzięki którym tak dobrze dziś funkcjonuje. Okolicznościowe grawertony otrzymali przedstawiciele rodu Tarnowskich oraz dyrekcja Zakładów Metalowych „Dezamet”, które od 1962 r. patronowały szkole. Natomiast najważniejsze symboliczne podziękowanie - dla mieszkańców Tarnowskiej Woli - zawiśnie w szkole.


Pierwsza placówka oświatowa w Tarnowskiej Woli powstała w 1911 roku. Staraniem mieszkańców Tarnowskiej Woli, przy wsparciu pracowników  „Dezemetu” w 1962 roku oddano do użytku nowy budynek, w którym szkoła funkcjonuje do dziś. 10 maja 2004 roku placówka otrzymała imię hrabiego Stanisława Tarnowskiego. W 2010 r. uroczyście otwarto izbę pamięci tego wybitnego Polaka, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, współtwórcy słynnej „Teki Stańczyka", jednego z najważniejszych działaczy społecznych i politycznych II połowy XIX wieku.

 

Zobacz galerię zdjęć z uroczystości.

 

PG/PA

 

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS