Oświata

  • 2012-06-20

„ Na początku było słowo…”- spotkanie z laureatami ogólnopolskiego konkursu poetyckiego w Gimnazjum nr 1

   „Utrzymać ludzi przy życiu przez słowa - czy to nie prawie tak, jakby ich przez słowa stworzyć”?- słowami hiszpańskiego noblisty Eliasa Canettiego rozpoczęło się spotkanie z laureatami VII i VIII edycji ogólnopolskiego konkursu poetyckiego: ”Życie wierszem pisane”. Głównym celem wieczorku była dyskusja z młodymi twórcami - Jagodą Magdą –absolwentką Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie ,obecnie uczennicą ZS nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Nowej Dębie i Pawłem Hajdukiem ze Społecznego Liceum im. Hetmana Tarnowskiego w Tarnobrzegu na temat słowa, jego sprawczej mocy w biblijnym i awangardowym rozumieniu, warsztatu, inspiracji do tworzenia i pisania wierszy.
   Inicjatorem i organizatorem spotkania był obchodzący swe 10-lecie Zespół Działań Artystycznych „Ekspresja”, którego koordynatorami są: pani Edyta Załęska-Magda, pani Renata Konefał, pani Ewa Siwczuk –Cyma i pani Anna Czerwiec
   W spotkaniu uczestniczyli także zaproszeni goście: dyrektor szkoły wspierający inicjatywy artystyczne „Ekspresji”- pan Zbigniew Wolwowicz, znakomity polonista i twórca „Słownika gwary lasowiackiej” - pan Romuald Gondek, poeta i krytyk literacki uczący w tarnobrzeskim liceum-pan Grzegorz Kociuba oraz poloniści z Gimnazjum nr1 i Zespołu Szkół nr 1 w Nowej Dębie: pani Anna Babula, pani Maria Krakowska, pani Barbara Goclan.
   Ważnymi odbiorcami i uczestnikami wieczoru była także licznie zgromadzona gimnazjalna i licealna nowodębska młodzież. Tajemniczy świat Melpomeny i Euterpe otworzył występ Jagody Magdy, która w muzycznej interpretacji zaprezentowała swój nowy wiersz pt. „.Klatka” .Warto dodać, że Jagoda także skomponowała muzykę do tego utworu. Następnie o swojej przygodzie z poezją opowiedział pan Romuald Gondek- emerytowany, ale wciąż aktywny nauczyciel i jeden z najlepszych uczniów Kazimierza Nitschego, Stanisława Pigonia, Kazimierza Wyki - wspominając spotkanie z Julianem Przybosiem głoszącym tezę, że poezja to rzemiosło, a poeta jest rzemieślnikiem, który musi dążyć do maksymalnej skrótowości intelektualizmu w swojej wypowiedzi. Pan Romuald przywołał także postać poety z Kolbuszowej- Tadeusza Misia a także wyraził swoje zadowolenie, że wciąż są młodzi ludzie, i w naszym środowisku także, którzy wspierani przez swoich nauczycieli, próbują wyrazić siebie w trudnym słowie poetyckim.
W kolejnej części spotkania uczestnicy mogli wysłuchać niezwykle interesującego wykładu wspomnianego już poety i krytyka pana Grzegorza Kociuby corocznie recenzującego wiersze w przywołanym konkursie młodych talentów, na temat kondycji poezji współczesnej.
   Po wykładzie pana Grzegorza nastąpiła najważniejsza część spotkania-dyskusja z laureatami, którzy odczytali nagrodzone w konkursie wiersze i przedstawili swoją przygodę z pisaniem. Młodzi, mocno dojrzali już ludzie prezentowali swoje stanowiska, przemyślenia, odczucia. Dyskusję moderowała pani Renata Konefał, próbując zgłębić z zaproszonymi gośćmi istotę słowa. Szukano także odpowiedzi na pytania, jak młodzi ludzi obdarzeni wrażliwością artysty odnajdują się we współczesnym absurdalnym świecie, dlaczego młodzież niechętnie sięga po słowo poetyckie i czy zasadne wydaje się tworzenie w świecie ,w którym idąc za myślą współczesnego filozofa Paula Ricoeura: „postępuje cywilizacja”, ale „zanika sens i uzasadnienie czegokolwiek ”?
    Na zakończenie spotkania uczestnicy wieczorku obejrzeli prezentację filmową , w której przedstawiono inne działania Zespołu „Ekspresja” uwzględniające wychowanie młodego pokolenia poprzez sztukę.


p. Renata Konefał
RL/MS

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS