Oświata

  • 2012-05-18

Dzień Niemiecki w Gimnazjum im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Nowej Dębie

     W piątek, 11 maja w ławach Gimnazjum nr 2 w Nowej Dębie, zasiedli niecodzienni goście. Szkołę odwiedzili m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel
z małżonkiem, członkowie zespołu Rammstein, modelka Heidi Klum i wiele innych osobistości ze świata niemieckiej kultury, historii, literatury i sportu.
    Powodem tej niezwykłej wizyty były obchody Dnia Niemieckiego. W ten sposób placówka włączyła się w ogólnopolską akcję dzień.de / der-tag.pl. Została ona ogłoszona przez Deutsch – Polnisches Jugendwerk - organizację, która od 20 lat wspiera polsko – niemieckie spotkania.

   Cel imprezy był prosty: uczniowie dowiadują się więcej o naszym sąsiedzie zza Odry, poszerzają wiedzę, rozbudzają zainteresowania niemiecką kulturą i historią. Koordynatorkami akcji były nauczycielki języków obcych: Marta Rząsa i Magdalena Krzastek. W projekt aktywnie włączyła się młodzież. Na pochwałę zasługuje zwłaszcza Samorząd Uczniowski, który nie tylko uczestniczył, promował, ale też tworzył tematykę przedsięwzięcia.
   W ramach akcji przeprowadzono pisemny quiz wiedzy o Niemczech. Pytania opierały się na wiadomościach, zawartych na podanych wcześniej stronach internetowych. Największą liczbę punktów uzyskali przedstawiciele klas III a, II a i II b.  Odbył się również konkurs na plakat tematyczny: „Deutschland ist für mich…”. Uczestnicy tej kategorii mieli za zadanie, wyrazić za pomocą dowolnej techniki plastycznej, swoje skojarzenia z krajem naszego zachodniego sąsiada. Gimnazjaliści wykazali się dużą kreatywnością, pojawiły się akcenty historyczne, motoryzacyjne, turystyczne. Nie pominięto także stereotypu Niemca z kiełbaską i kuflem piwa w ręku. Jury nagrodziło autorów trzech prac zbiorowych, były to uczennice klas II a, I a i III b.

Zwycięzców w kategorii „przebranie”, wyłoniono w drodze głosowania. Każdy uczeń miał prawo oddać głos na najlepszą stylizację. Ten konkurs wzbudził najwięcej emocji. Chętni prezentowali stroje w ciągu całego dnia. Przebranie stanowiło także przepustkę – zwolnienie z odpowiedzi ustnej. Na tym polu młodzież, także wykazała się ogromną inwencją. Na korytarzu szkolnym widoczna była niezwykła mieszanka stylów i epok. Można było spotkać żołnierza Bundeswehry, piosenkarkę Oceanę, piłkarza Thomasa Müllera, tenisistkę Steffi Graf. Z racji pięknej pogody, impreza przeniosła się na dziedziniec szkolny. Mieszkańcy Bawarii przechadzali się tutaj, częstując preclami, Lotta – bohaterka utworu J. W. Goethego - czekała na spotkanie z Werterem, rycerz krzyżacki żałował przegranej bitwy pod Grunwaldem, formacja Rammstein miała próbę przed koncertem, a modeka Heidi Klum prezentowała suknię ślubną… Najwięcej głosów zdobyła Angela Merkel z małżonkiem, drugie miejsce przyznano mieszkańcom Bawarii, trzecią pozycję zajął żołnierz.

Klimat podkreślała niemiecka muzyka, emitowana w szkolnym radiowęźle. DJ Eryk zadbał o odpowiednią oprawę tego święta. Z głośników popłynęły dźwięki utworów takich wykonawców, jak: Rammstein, Tokio Hotel, Nina Hagen, Juli, Die Toten Hosen, Modern Talking, Kraftwerk, a także wykonania nieco starsze: Marlene Dietrich, Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven.

     Rozstrzygnięcie wszystkich konkursów, wręczenie nagród i dyplomów, stanowiło podsumowanie Dnia Niemieckiego. Głos zabrał dyrektor szkoły Dariusz Siudem, który podkreślił, jak istotna jest obecnie znajomość języków obcych, pogratulował laureatom oraz podziękował wszystkim za udział i zaangażowanie w zorganizowaniu imprezy.


ZPO- Marta Rząsa
RL/MS

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS