Oświata

  • 2012-04-24

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w krainie fiordów

Gimnazjum nr 1 im Papieża Jana Pawła II realizuje finansowany przez Komisję Europejską międzynarodowy projekt Comeniusa „Opowieści twojej historii” wraz ze szkołami z Norwegii, Francji i Włoch.

 

Pierwsze spotkanie odbyło się w listopadzie 2011 roku we Francji, zaś drugie w Norwegii w Høyanger skule w dniach od 19 do 23 marca 2012. Wzięli w nim udział uczniowie: Klaudia Lulek, Dawid Goclan i Aleksandra Szypuła pod opieką p. Agnieszki Pazder - szkolnego koordynatora projektu oraz p. Anny Czerwiec. Podróż była bardzo długa, a kolejne jej etapy to Warszawa, Gdańsk, Bergen; stamtąd łodzią płynęliśmy do Høyanger, po drodze podziwiając Sognefjord - drugi pod względem długości fiord na świecie, najdłuższy w Norwegii.


Uczennice najstarszej klasy norweskiej szkoły oprowadziły nas po urokliwym miasteczku otoczonym pięknymi górami, też przedstawiły nam historię miejscowości. Zwiedziliśmy Muzeum Przemysłowe, gdyż rozwój Høyanger ściśle związany jest z produkcją aluminium. Burmistrz miasteczka spotkał się ze wszystkimi nauczycielami i uczniami na lunchu.


Pracowaliśmy nad projektem, przedstawiając historie miast uczestniczących w projekcie i dzieje rodzin uczniów z różnych krajów. Nasza szkoła zaprezentowała film z pierwszego spotkania we Francji. Nauczyciele spotykali się, aby zaplanować kolejne prace, najbliższe spotkania. Wizyta w Polsce odbędzie się w maju, a we Włoszech w październiku 2012 r. Wszyscy byli na koncercie przygotowanym przez uczniów 10 klasy, którzy wykonywali przeboje lat 70-tych. Młodzież brała udział w zajęciach sportowych. Cała grupa pojechała też do domku w górach, tam m. in. chętni jeździli na nartach.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w drugim pod względem wielkości mieście Norwegii - Bergen. Mieliśmy okazję podziwiać Bryggen - zespół hanzeatyckich budynków znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.


Rodziny goszczące uczniów i norwescy nauczyciele byli bardzo serdeczni. Zorganizowali dla nas uroczystość, podczas której młodzież śpiewała popularne piosenki z różnych krajów, a rodzice poczęstowali nas lokalnymi specjałami. Spotkanie w Norwegii na długo pozostanie w naszej pamięci.

Projekt „Opowieści twojej historii” jest trzecim realizowanym w Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie. Pierwszy „Szkoła i muzeum nauki” uznany został przez Agencję Narodową dwa lata temu za przykład dobrej praktyki.


Zostaliśmy również poinformowani przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, że drugi projekt „Idee prostoty i solidarności w edukacji” znalazł się w elitarnym gronie najlepszych polskich projektów realizowanych w latach 2009 - 2011 również jako przykład dobrej praktyki.

Informacje o wszystkich trzech projektach, zdjęcia i filmy można znaleźć na stronie: www.gimnazjum1ndeba.neostrada.pl

 .

Agnieszka Pazder

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS