Oświata

POMAGANIE JEST PRZYJEMNE!

  • 2012-02-24
      WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA to międzynarodowy projekt edukacyjny UNICEF, mający na celu pomoc dzieciom w Sierra Leone. Z ogromnym entuzjazmem przyłączyli się do niego uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Jadachach. W akcję zaangażowali się również rodzice, babcie i inni członkowie rodziny.
      W ramach tego projektu dzieci przygotowały 60 laleczek. Uczniowie sami wybrali dla zrobionej przez siebie laleczki kraj pochodzenia, kolor skóry, strój odzwierciedlający tradycje i kulturę danego kraju. Każda laleczka otrzymała swoją własną tożsamość – akt urodzenia z imieniem a także miejscem i datą urodzenia. Twórcy wykazali się olbrzymią kreatywnością i zdolnościami. Wszystkie laleczki okazały się wyjątkowe, śliczne i pełne nadziei, nadziei na poprawę losu dzieci w odległej Afryce. Każdy z wytworów uczniowskich miał niezwykłą moc uzdrawiania. Dzięki tej międzypokoleniowej współpracy powstały „szmaciane dzieła sztuki”, które zostały przekazane pod opiekę chętnym osobom, w zamian za darowiznę.
      Podsumowanie kampanii to DZIEŃ WSZYSTKICH KOLORÓW ŚWIATA, który w naszej szkole odbył się 21 lutego 2012 r. Na widocznym miejscu została zorganizowana wystawa laleczek, którą mogli obejrzeć wszyscy uczniowie oraz rodzice, dziadkowie i inni zaproszeni goście. O godzinie 17. 00 Pani Dyrektor szkoły przywitała wszystkich zebranych. Następnie przedstawiono program artystyczny i prezentację na temat celów projektu, etapów jego realizacji oraz o sytuacji i warunkach życia dzieci w Sierra Leone.
      Następnie doszło do licytacji, którą poprowadzili dwaj uczniowie z gimnazjum. Wielokrotnie przypominali oni zgromadzonym na sali, że każde wydane 10 zł. to koszt szczepionki dla jednego dziecka. Licytacja była urozmaicana występami uczniów z klasy 0, I i II szkoły podstawowej. Najdroższą lalkę wyceniono na 100 zł.
      W uroczystości wzięli udział uczniowie, nauczyciele, rodzice, dziadkowie i zaproszeni goście, m. in.: Pan Mirosław Pluta - Poseł na Sejm RP, Pani Renata Bal – kierownik BOJS w Nowej Dębie, Pan Andrzej Durtka – Radny Rady Miejskiej w Nowej Dębie, Pan Józef Grdeń - Sołtys wsi Jadachy, Przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Ekorozwoju i Promocji Wsi Jadachy. Pan Burmistrz Gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon nie mógł w tym dniu przybyć na spotkanie, ale wcześniej podziwiał naszą wystawę i zakupił jedna z lalek.
      Dzięki hojności osób uczestniczących w imprezie zebraliśmy 2020 zł. Kwota ta została przekazana na konto UNICEF, a następnie przeznaczona na zakup szczepionek dla dzieci pochodzących z jednego z najbiedniejszych państw na świecie.
      Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wszyscy zgromadzeni okazali wielkie serce i hojność.


Koordynator projektu: Barbara Wdowiak
RL/MS

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS