Oświata

  • 2008-02-12

Gimnazjum nr 1 w programie COMUNIEUS

Od 1 października 2007 r. nasza szkoła realizuje program finansowany przez Unię Europejską ”Szkoła i muzeum nauki” w ramach Wielostronnych Partnerskich Projektów Szkół Comeniusa. Koordynatorem programu jest 1st GYMNASIO CHIOU z Grecji, zaś naszymi parterami są FEYZIYE MEKTEPLERI VAKFI OZEL AYAZAGA ISIK LISESI z Turcji - Istambuł i GUZEPPI DESPOTT BOYS' z Malty - Hamrun.

 
Celem programu jest wzbogacenie edukacji nauk ścisłych oraz odkrywanie ich jako części kultury w odniesieniu do europejskich muzeów naukowych.
Dotychczas zwiedziliśmy dwa warszawskie muzea: Muzeum Techniki i Muzeum Marii Skłodowskiej - Curie. Byliśmy również na ciekawej wystawie w Rzeszowie ”Nauki dawne i niedawne”. 
 

W styczniu bieżącego roku delegacja z naszego gimnazjum wzięła udział w spotkaniu roboczym w greckiej szkole w Chios. Jest to miejscowość położona na wyspie (noszącej tę samą nazwę) na Morzu Egejskim. Uczniów reprezentowali Paweł Skawiński, Karolina Burek, Aleksandra Gierach.

Opiekowali się nimi nauczyciele: szkolny koordynator programu wicedyrektor p. Agnieszka Pazder, nauczyciel chemii p. Marzena Zöllner, nauczyciel języka angielskiego p. Anna Wysocka. Dzięki biuru Marek Trawel – jednemu ze sponsorów naszego wyjazdu i opiekunowi w czasie całej podróży – bezpiecznie dotarliśmy najpierw do Aten, następnie na Chios. W Atenach zwiedziliśmy Akropol oraz Narodowe Muzeum Archeologiczne – jedno z 10 najważniejszych muzeów europejskich. Na Chios poznawaliśmy miasto o tej samej nazwie, odbyliśmy dzięki uprzejmości dyrektora szkoły wycieczkę, podczas której poznaliśmy Kallimasię, a w niej piękne szkolne muzeum etnograficzne, urokliwą Mestę, zobaczyliśmy też piękne plaże, pokryte czarnymi kamieniami pochodzenia wulkanicznego, i drzewa mastikowe – to z nich wałaśnie słynie Chios. Najważniejsza jednak była praca nad realizacją samego projektu w szkole.
 

W 2001 roku zostało tam utworzone małe muzeum naukowe w oparciu o sprzęt, który pozostał po laboratorium powstałym w 1792 r. Znajduje się w tym muzeum około 800 eksponatów, najstarsze pochodzą z początku XIX wieku. Badanie zgromadzonych tam instrumentów naukowych było podstawą naszej pracy. Uczniowie mieli za zadanie w międzynarodowych grupach wybrać po jednym eksponacie i przygotować o nim, jego historii lub związanym z nim naukowcu prezentację lub referat. Poza pracą w grupach przedstawiciele Turcji, Malty, Grecji i Polski pokazywali prezentacje multimedialne o odwiedzonych w swoich krajach muzeach naukowych, o wybitnych naukowcach i ciekawych eksperymentach. Każda szkoła starała się też przedstawić swój kraj, region, miasto, placówkę. My w formie pamiątki ze spotkania przekazaliśmy dyrektorowi szkoły album o Polsce, a pozostałym uczestnikom przygotowany na tę okazję folder w jezyku angielskim o naszej szkole, bombki ofiarowane nam przez pana Janusza Bilińskiego z polskimi i greckimi symbolami narodowymi.
 

Uczestnicy spotkania nie tylko poznawali europejską przeszłośc naukową, ale również mieli okazję zetknąć się z odmiennymi systemami edykacyjnymi, podobieństwami i różnicami kulturowymi, także w zakresie życia codziennego. Sprzyjało temu zamieszkanie przez uczniów w greckich rodzinach.
Dzięki koordynatorce całego programu, Florze Paparou, atmosfera była bardzo miła.
Obecnie realizujemy kolejne zadania z naszego harmonogramu pracy, przygotowujemy się do kolejnego spotkania roboczego i oczekujemy na przyjazd grup z Malty, Grecji, Turcji do Nowej Dęby.
 

Agnieszka Pazder

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS