Oświata

Młodzi kultywują tradycje…

  • 2011-12-19
      Uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w bieżącym roku szkolnym wzięli udział w Powiatowym Konkursie Interdyscyplinarnym - "Jeden dzień z życia Lasowiaka" organizowanym przez Stowarzyszenie Kulturalno - Oświatowe LIBRI w Tarnobrzegu. Konkurs został ogłoszony we wrześniu wszystkim szkołom powiatu tarnobrzeskiego oraz miasta Tarnobrzega, a został zrealizowany ze środków Powiatu Tarnobrzeskiego w ramach zadania publicznego z obszaru: upowszechnianie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji.
     Celem konkursu było upowszechnianie wiedzy o dniu codziennym, elementach materialnych i duchowych kultury lasowiackiej oraz umożliwienie młodzieży prezentacji swoich dokonań. W piątek 9 grudnia 2011 r. w pomieszczeniach Szkoły Podstawowej nr 4 w Tarnobrzegu odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród laureatom konkursu. Młodzież naszej szkoły wraz z dyrektorem Dariuszem Siudemem oraz opiekunem Ewą Pałeczką wzięła udział w tej uroczystości, ponieważ w kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce zajął uczeń naszego gimnazjum Przemysław Hajduk za pracę pt. WSPOMNIENIA KRYSTYNY KOPER, LASOWIACZKI ZE WSI ROZALIN, CZŁONKINI LUDOWEGO ZESPOŁU BIELOWIANIE KULTYWUJĄCEGO RODZIMĄ TRADYCJĘ. III miejsce w tej kategorii wiekowej zajęła także uczennica naszej szkoły, Magdalena Podwysocka, za wykonanie makiety chaty lasowiackiej.
      Na konkurs nadesłano łącznie 79 prac w formie prezentacji multimedialnych, makiet przestrzennych, wywiadów, kartek z pamiętnika, albumów fotograficznych, map. Prace były związane z życiem codziennym, tradycjami i obrzędami lasowiackimi. Wśród nadesłanych prac znalazły się biografie i wywiady, zbiór przepisów kulinarnych, przewodnik po miejscach związanych z kulturą lasowiacką, legendy lasowiackie, opisy zwyczajów, strojów, narzędzi pracy, budownictwa, przypomniana została gwara a nawet opis życia Lasowiaków napisany wierszem. Kilka prac jest przetłumaczonych na język angielski i francuski. Laureaci i wyróżnieni odebrali nagrody i gratulacje z rąk Kazimierza Błasiaka i Jadwigi Lubańskiej ze starostwa tarnobrzeskiego oraz Anny Czaplińskiej z UM Tarnobrzega. Wyróżnione prace zostały pokazane na wystawce. Pokłosiem konkursu jest publikacja zawierająca nagrodzone i wyróżnione prace. Po części oficjalnej goście mieli możliwość posmakowania potraw kuchni lasowiackiej przygotowanych wedle książki kucharskiej będącej także pracą konkursową.

Ewa Pałeczka
RL/MS

praca Przemysława Hajduka

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS