Oświata

  • 2011-11-08

Promocja gminy wierszem

Piotrek podczas wystąpienia na gali wręczenia nagród w Bielsku - Białej.
Piotrek podczas wystąpienia na...
Wspólna fotografia laureatów i jurorów konkursu: Tomasz Jastrun (pierwszy od lewej), Jan Picheta (piąty od lewej), Juliusz Wątroba (drugi od prawej)
Wspólna fotografia laureatów i...

Piotr Ordon został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Lipa 2011” organizowanego przez SCK „Best” i SM „Złote Łany” w Bielsku - Białej, przy wsparciu Prezydenta Miasta Pana Jacka Krywulta. Dla 13 – letniego ucznia Gimnazjum w Jadachach było to kolejne tej rangi osiągnięcie w tym roku (wcześniej zwyciężył w ogólnopolskim konkursie „Wędrówki z piórem”).Warto wspomnieć, że tegoroczna, jubileuszowa XV edycja „Lipy” przeszła do historii jako wyjątkowe wydarzenie dla organizatorów i młodych poetów, których wiersze mają szanse na to, by w przyszłości znaleźć się wśród kilkunastu najlepszych utworów w historii konkursu. Uczniowie z naszego powiatu dość rzadko mają okazję uczestniczyć w takim wydarzeniu. Według opinii komisji konkursowej wiersze pisane przez młodzież prezentują wysoki poziom twórczości literackiej.

Poniżej wiersz Piotra Ordona „Do władzy… marsz!”

Każdy z nas czymś się zajmuje:
Uczy dzieci, paczki wozi, w czarnej grzebie sadzy
Jedno wszystkich dziś cechuje:
Chęć bycia przy władzy.

Ksiądz, polityk, lekarz czy oficer
Każdy ma plany coraz ambitniejsze
Nikt zaś nie chce być – wice
Każdy – w hierarchii dzierżyć miejsce pierwsze.

Nie liczy się – jakim kosztem,
Nie liczy się – na jak długo
Liczy się, że masz burmistrza czy starostę
U boku, a nie jesteś tylko sługą.


W społeczeństwie, którego ranga się podniosła
Trudno żyć zwykłym ludziom, co nie mają planów
- z burmistrza ktoś idzie wprost na posła,
Co w sejmie zgrywają „mafię ważnych Panów”

Nic sobie nie robią z publicznej krytyki
Nie zważają na losy ludzi sobie poddanych,
Nie ma przerw od tak zwanego „uprawiania polityki”
I udawania mądrych, dobroczynnych, znanych…

Do władzy marsz! Powiem.
Powiedzą mi: Spocznij! Prezentuj swą broń!
Ten rządzi, kto mocny w słowie
- Kto z władzami walczy, tego Boże chroń.

 

Zespół Szkół Jadachy

(PG/PA)

Tym razem okazał się jednak jedynym reprezentantem naszej Gminy i jednym z trzech laureatów w powiecie tarnobrzeskim. Jego wiersz pt. „Do władzy… marsz!” wyróżniono za zawartą w nim „bezkompromisową prawdę o żądzy władzy”, jak napisało w uzasadnieniu Jury pod przewodnictwem znanego poety i felietonisty „Newsweeka” Tomasza Jastruna. Piotr pokazał w nim osobiste odczucia na temat polityki regionu w ujęciu całego kraju, poruszając najważniejsze, jego zdaniem, problemy tych, od których tak bardzo zależne jest nasze codzienne życie. Ważnym aspektem było również wskazanie na problemy opozycji i ludzi biernych politycznie. Autor wyraził w ten sposób swoje zainteresowania wydarzeniami na scenie politycznej w kraju. Wiersz wraz z innymi tekstami zarówno poetyckimi, jak i prozatorskimi opublikowano w pokonkursowym tomiku, wraz z krótką biografią każdego z nagrodzonych uczestników konkursu. Zwraca ona uwagę na nieco satyryczne, ale realistyczne przedstawienie otaczającej nas, często niezwykle brutalnej rzeczywistości przez autora. P. Ordon wziął udział w uroczystości podsumowania prac komisji konkursowej, podczas której zaprezentował swój wiersz przed licznie zgromadzoną publicznością z całej Polski, która jego wystąpienie, pełne przemyśleń na temat polityki, nagrodziła gromkimi brawami. Gala odbyła się 21.10.2011 w siedzibie organizatora w Bielsku – Białej, gdzie odbyły się także warsztaty poetyckie dla laureatów prowadzone przez wspomnianego T. Jastruna.

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS