Oświata

  • 2011-10-17

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr2 im. H. Sienkiewicza na wycieczce w Oblęgorku.

„Oblęgorek oczarował mnie zupełnie. Mało jest w Królestwie wiosek tak pięknie położonych…” (H. Sienkiewicz -1910r.)

Każdego roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Dębie odwiedzają miejsce pobytu swego patrona. Piękna słoneczna jesień sprawiła, że wszyscy uczestnicy wycieczki do Oblęgorka byli jak przed laty właściciel majątku oczarowani tym urokliwym zakątkiem.
30 września br. uczniowie z klas 4a i 4b wraz z opiekunami /B.Majczyk, I.Gadomska, B.Kubicka/ wybrali się na szkolną wycieczkę do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. W związku ze zbliżającą się 95 rocznicą śmierci patrona szkoły, celem wycieczki było przybliżenie uczniom sylwetki pisarza.
Oblęgorek to niewielka wioska położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim. Dworek z przyległym majątkiem ziemskim zakupił w 1900 roku ze składek społeczeństwa Komitet Jubileuszowy obchodów 25-lecia twórczości Henryka Sienkiewicza wręczając go pisarzowi jako „dar narodowy”. Od maja 1902 r. do sierpnia 1914 r. Sienkiewicz mieszkał w Oblęgorku używając go głównie jako letniej rezydencji. Po śmierci pisarza osiadła tu jego żona Maria i syn Henryk Józef, zamieszkując majątek do 1944 r. Dzięki staraniom dzieci i wnuków w 1958 r. powstało Muzeum Henryka Sienkiewicza.
Do muzeum prowadzi piękna aleja lipowa. Jesienna pogoda sprzyjała spacerom po parku. Mogliśmy obejrzeć wiele starych drzew będących pomnikami przyrody. Najciekawsze według nas perukowce podolskie, zachwycają delikatnym kwiatostanem przypominającym białą perukę. Najwyższe to modrzewie pospolite mierzące nawet 30m. wysokości.
Po wejściu do muzeum udaliśmy się wraz z przewodnikiem do kolejnych pomieszczeń znajdujących się na parterze. W gabinecie polskiego noblisty naszą uwagę przykuło biurko pisarza, a na nim stary kałamarz i pióro oraz pamiątki rodzinne. Duże zainteresowanie szczególnie chłopców wzbudziła kolekcja broni, trofea myśliwskie oraz trzy kule armatnie. Największa kula szwedzka wydobyta z murów klasztoru na Jasnej Górze to dar od ojców Paulinów. Byliśmy zaskoczeni „najsłodszym” prezentem znajdującym się w salonie. Była to rzeźbiona i malowana skrzynia, która przybyła do Oblęgorka wypełniona cukrem jako dar od pracowników cukrowni. Na wieku umieszczono dedykację: “Niech życie Twoje zawsze słodkie będzie, dziełom Twoim równe”. Z zaciekawieniem spoglądaliśmy na zegar w jadalni, na którego tarczy znajdowały się sceny z dzieł Sienkiewicza, a także inicjał imienia oraz nazwisko pisarza zamiast cyfr oznaczających godziny. W sypialni zobaczyliśmy rzeźbione dębowe łóżko, szafkę nocną, a na niej dowód ogromnej popularności pisarza- kubek do picia wody mineralnej z kolorowym wizerunkiem pisarza. Nad łóżkiem, na tkaninie pochodzenia afrykańskiego, wisi obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. W muzeum znajdują się też cenne i rzadkie wydania dzieł Sienkiewicza.
Wśród muzealnych pamiątek i wspomnień mogliśmy lepiej poznać patrona naszej szkoły. Wycieczka była niezwykłą lekcją historii i wiedzy o wielkim Polaku. Zrobiliśmy wiele ciekawych zdjęć, z których na zajęciach kółka dziennikarskiego powstała prezentacja „Śladami patrona-Oblęgorek”. Zostanie ona wykorzystana podczas listopadowej wieczornicy poświęconej rocznicy śmierci patrona.
Tego dnia byliśmy również w Muzeum Zabawek w Kielcach. Jest to największe i najstarsze muzeum zabawek w Polsce. Mogliśmy pobawić się przeróżnymi zabawkami znajdującymi się na dziedzińcu muzeum. Obejrzeliśmy kilkanaście wystaw, m.in. lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków, kolejkę elektryczną. Muzeum było dla nas niezwykłą przygodą. Na wystawach interaktywnych, mogliśmy nie tylko obejrzeć, ale i dotknąć eksponatów. Braliśmy udział w lekcji muzealnej „Kilka słów o animacji”, podczas której dowiedzieliśmy się jak powstały popularne „kreskówki” Reksiu, Bolek i Lolek czy Shrek. Sami tworzyliśmy wymyślone przez siebie postacie, a po skończonej pracy dostaliśmy prace z pamiątkowym stemplem muzeum i fragmentem oryginalnej taśmy filmowej.
Wycieczka była dla nas niezwykłym przeżyciem i prawdziwą przyjemnością. Cieszymy się, że oprócz nauki w szkole możemy pogłębiać swoją wiedzę i poznawać świat w taki właśnie ciekawy sposób, bo jak wszystkim powszechnie wiadomo: PODRÓŻE KSZTAŁCĄ!


Zespół kółka dziennikarskiego SP nr 2

(PG/PA)

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS