MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE W GIMNAZJUM NR 1 W NOWEJ DĘBIE
W ramach realizacji projektu Comeniusa finansowanego przez Komisję Europejską «Idee prostoty i solidarności w edukacji» w dniach od 19 do 24 lutego br. gościliśmy w naszej szkole partnerów z Włoch, Niemiec i Grecji. Odwiedziło nas dwóch nauczycieli i czterech uczniów z Sehnde, dyrektor szkoły, nauczyciel i czterech uczniów z Reggio Emilia oraz siedmiu uczniów i dwóch opiekunów z Rodos.
Najważniejszą częścią naszego spotkania była realizacja programu, który podejmuje dwa ważne zagadnienia: dobrowolnej prostoty i solidarności społecznej. O prostocie życia codziennego mówiliśmy podczas odwiedzin sióstr dominikanek w Wielowsi, odwoływaliśmy się do prostego życia w przeszłości, zwiedzając podziemną trasę turystyczną w Sandomierzu i kopalnię soli w Wieliczce. Młodzież w firmie Biliński wzięła udział w warsztatach, polegających na samodzielnym wykonaniu ornamentów na bombkach. Zagadnienia solidarności podejmowaliśmy, przedstawiając gościom przygotowane przez uczniów prezentacje multimedialne o organizacjach charytatywnych – Czerwonym Krzyżu i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy oraz dwa filmy o prowadzonych w szkole działaniach – wizycie w Domu Dziecka w Stalowej Woli, obchodach Dnia Papieskiego, połączonych ze zbiórką pieniędzy - dla zdolnej młodzieży pochodzącej z biednych rodzin - organizowaną przy współpracy z fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia. Odwiedziliśmy też Środowiskowy Dom Samopomocy Społecznej w Nowej Dębie. Comenius stwarza możliwości poznania różnych systemów edukacyjnych. Jak podczas każdej wizyty roboczej, tak i u nas ważnym punktem programu było odwiedzenie szkoły. Gości przyjął pan dyrektor Zbigniew Wolwowicz i oprowadził po budynku gimnazjum.
Wszystkim spotkaniom roboczym podczas realizacji projektu Comeniusa towarzyszy program, pozwalający zapoznać się z szeroko rozumianą kulturą odwiedzanych krajów. Dla naszych gości przygotowaliśmy wiele prezentacji multimedialnych: „Polska”, „Piękne miejsca wokół Nowej Dęby”, „Nasze miasto”, „Nasza szkoła”. Pan Zygmunt Żołądź – Zastępca Burmistrza i pani Elżbieta Gil – Sekretarz Gminy przyjęli całą grupę w UMiG Nowa Dęba, przedstawiając najważniejsze informacje dotyczące miasta i gminy, perspektyw rozwoju, zasad funkcjonowania urzędu. Zaprosiliśmy Włochów, Niemców i Greków na wspaniały pokaz przygotowany przez nowodębskie bractwo rycerskie i zespół ”Dębianie”. Umożliwiliśmy im zwiedzenie zabytków Krakowa, Sandomierza, wspomnianej kopalni soli w Wieliczce i zamku w Łańcucie.
Dla młodzieży międzynarodowy projekt to jednak głównie okazja spotkania z rówieśnikami z Europy, możliwość sprawdzenie swoich umiejętności językowych, konfrontacja stylów życia młodych ludzi w różnych krajach. We wszystkich zaplanowanych działaniach brali udział zarówno przybyli nauczyciele i uczniowie, jak też polscy gimnazjaliści wraz z najbardziej zaangażowanymi w realizację projektu polskimi nauczycielami: p. Agnieszką Pazder – szkolnym koordynatorem, p. Agatą Dobrasiewicz, p. Anną Czerwiec, p. Andrzejem Pazderem. Młodzież zamieszkała w domach naszych uczniów, dzięki czemu mogła poznawać życie codzienne polskich rodzin. Wszyscy mieli okazję spotkać się na krytym basenie, gdyż pan burmistrz umożliwił grupie bezpłatny wstęp. Zwieńczeniem całej wizyty był ostatni wieczór zorganizowany w szkole. Rozpoczął się programem artystycznym, przygotowanym przez p. Marię Mazur, p. Marię Krakowską, p. Monikę Jabłońską - Licak, prezentującym utalentowaną muzycznie (śpiew, taniec) i plastycznie młodzież polską. Następnie była kolacja - przygotowana głównie przez rodziców, ale też nauczycieli zaangażowanych w realizację projektu - oraz dyskoteka dla młodzieży.
Ostatni dzień był najtrudniejszy, gdyż trzeba było się rozstać. Goście podkreślali wielokrotnie polską gościnność, dziękowali za możliwość zwiedzenia wielu pięknych miejsc, zapraszali do odwiedzenia swoich krajów i obiecywali powrót do Polski…
Więcej informacji o projekcie i zdjęcia ze spotkania dostępne są na stronie http://www.gimnazjum1ndeba.neostrada.pl
Podziękowania
Pragniemy serdecznie podziękować wielu osobom, instytucjom, dzięki którym program spotkania w Polsce był tak bogaty i atrakcyjny dla naszych gości: panu Burmistrzowi Wiesławowi Ordonowi, pani Elżbiecie Gil – Sekretarz gminy, panu Adamowi Szurgocińskiemu - Dyrektorowi SOSiR-u, panu Jackowi Luberze i Bractwu Rycerskiemu Miasta Nowa Dęba, pani Marii Łącz i zespołowi Dębianie, panu Pawłowi Grzędzie – Prezesowi spółki Begg, pani Gabrieli Wolwowicz – Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej w Nowej Dębie, Radzie Rodziców naszej szkoły, wszystkim uczniom i ich rodzicom, nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie spotkania w Nowej Dębie, dyrektorowi szkoły.
„Idee prostoty i solidarności w edukacji” to drugi projekt Comeniusa realizowany w naszej szkole. Pierwszy, „Szkoła i muzeum nauki” został uznany za przykład dobrej praktyki przez Agencję Narodową i Podkarpackie Kuratorium Oświaty. Ostatnio informacje o nim zostały opublikowane przez Agencję Narodową w informatorze "Rozwijanie kompetencji matematycznych i podstawowych kompetencji naukowych i technicznych w projektach współpracy europejskiej", dostępnym też na stronie http://issuu.com/frse/docs/frse_zeszyt_www/1
Oprac. Agnieszka Pazder