Oświata

„Wzmacnianie proekologicznego stylu życia młodzieży zamieszkującej Dorzecze Pradoliny Górnej Wisły”

  • 2010-02-15

      W Zespole Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jadachach miał miejsce Projekt Edukacyjny „Wzmacnianie proekologicznego stylu życia młodzieży zamieszkującej Dorzecze Pradoliny Górnej Wisły”, obejmujący 50 szkół w gminach leżących w dorzeczu Wisły. Formą zajęć Projektu był cykl czterech interaktywych szkoleń dla młodzieży gimnazjalnej, realizowany przez Małopolskie Stowarzyszenie Doradztwa Rolniczego w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie oraz Europejskie Centrum Rozwoju „INTEGRAL”. Zajęcia te prowadzili uznani ludzi nauki, m.in.: dr inż. Stanisław Legutko, prof. dr hab. Stanisław Twardy czy też prof. dr hab. Ryszard Kostuch, mający równie znakomitych recenzentów: prof. Mirosław Kasperczyk, prof. T. Zbigniew Dworak.
      Młodzież była szkolona z następujących zagadnień:
1. Ochrona i zachowanie bioróżnorodności, konsumpcja przyjazna środowisku.
2. Korzystanie z zasobów wody, plan działań dla czystej wody, demonstracja sprawdzania czystości wody.
3. Ograniczenie produkcji odpadów, plan skutecznego ograniczenia odpadami.
4. Zachowanie zrównoważonego środowiska, odpowiedzialne korzystanie z zasobów naturalnych na podstawie polskich i unijnych rekomendacji.
      Na szkoleniach młodzież poznawała praktyczne aspekty zagadnień związanych ze środowiskiem. Dowiedzieli się też, jak bardzo można wpływać na środowisko poprzez zmianę swojego poglądu na naturę. Uczniowie mogli wyznaczać ekoślady swoje i swoich najbliższych oraz proponować zmiany niwelujące negatywne nawyki i potrzeby edukacji w tym zakresie.
W ramach Projektu młodzież mogła przedstawić swoje przemyślenia na temat ochrony środowiska, biorąc udział w Konkursie „Nasze środowisko naszym okiem”. Uczniowie wykazali się dużą inwencją twórczą i wykonali różnego rodzaju prace na ten temat.
Szkolenia te zakończyły się Debatą pt. „Przyjaźniej dla środowiska”. Odbyła się ona 3 lutego z udziałem uczniów Naszej Szkoły oraz zaproszonych przez Wójta Gminy Pedagogów, Samorządowców, Sołtysów oraz działaczy społecznych. Na Debacie Przedstawiciele Gminy przedstawili aktualne osiągnięcia zmierzające do poprawy czystości środowiska, m.in. kotłownia opalana biopaliwem, oczyszczalnia ścieków, czy też systematyczna poprawa infrastruktury gminnej.
      Debata była burzliwa i dotyczyła spraw związanych z ochroną środowiska. Dyskutowano nad zagrożeniami środowiska, występującymi lokalnie, czyli na terenie Gminy i miejscowości Jadachy. Poruszano kwestie nielegalnych wysypisk śmieci, pielęgnacji zieleni, usuwania szkodliwych odpadów, jak azbest, plastik. Odniesiono się także do kwestii wypalania łąk jak też do problemów karania sprawców zaśmiecania środowiska. Mówiono także o współpracy Samorządów terytorialnych w zakresie edukacji ekologicznej.
Na zakończenie Debaty wręczono nagrody w konkursie „Nasze środowisko naszym okiem”. Konkurs wygrała praca o charakterze Biuletynu Informacyjnego. Młodzież podeszła do problemów bardzo odpowiedzialnie, zadając często bardzo szczegółowe pytania.
      Projekt dofinansowany był przez „Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla organizacji pozarządowych.

 

Bernarda Głowacka

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS