Kultura

Spotkanie promocyjne 5. Zeszytu NTSK

  • 2009-01-09

   W poniedziałkowy wieczór 5 stycznia sala wystaw w Samorządowym Ośrodku Kultury była wypełniona po brzegi. Obecni byli m.in. burmistrz Wiesław Ordon, zastępca burmistrza Zygmunt Żołądź, przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Serafin, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Gazda, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ks. Eugeniusz Nycz, komendant OŚPWL ppłk mgr inż. Adam Nowotny oraz wójt gminy Majdan Królewski Jerzy Wilk. Nie zabrakło poprzednich włodarzy miasta - JózefaCzekalskiego i Krzysztofa Michałowa. Wśród obecnych byli ludzie różnych środowisk, którzy interesują się historią lokalną naszego miasta i okolic. Wszystko to za sprawą spotkania promującego najnowszy Zeszyt NTSK. Na Zeszyt złożyło się szereg artykułów, wsród których najważniejszy dotyczy 50-lecia parafii MBKP w Nowej Dębie.
   Spotkanie otworzył i poprowadził prezes NTSK Jerzy Sudoł. Ks. Mieczysław Wolanin, jeden z autorów artykułów w Zeszycie, dzielił się z uczestnikami spotkania swoimi refleksjami dotyczącymi trudu wznoszenia nowej świątyni, planów i ich realizacji. Mówił o nawiązywaniu do tradycji, podając przykład kapliczki, do której budowy wykorzystano wieżyczkę z rozebranej świątyni, która stała obok nowej. O lokalizacji starego kościółka przypomina dziś obrys, wykonany z kostki brukowej. Wszystko to ma na celu podkreślenie trwania dzieła budowy, rozpoczętego przez ks. Łagockiego, pierwszego proboszcza parafii.
   Następnie głos zabrał ks. Marek Flis, prezentując swoje żmudne badania dotyczące m.in. nazw dzielnic Dęby, spotykanych na XIX-wiecznych mapach katastralnych. Przedstawił ciekawe epizody dotyczące naszych okolic w dobie powstań narodowych: 1830 i 1863. Mówił o organizowanej przed wojną na Porębach Dębskich organizacji "Strzelec". Kolejnym prelegentem był Tomasz Sudoł, który przedstawił skrótowo tematykę artykułów jego autorstwa, prezentowanych w Zeszycie. Zwrócił m.in. uwagę na epizody związane z ruchem ludowym na terenie Dęby i Porąb Dębskich. Naszkicował sylwetki trzech ludzi z naszych okolic: Mariana Wątróbskiego - młodego konspiratora ZWZ-AK, Józefa Tybonia - policjanta i konspiratora oraz Stefana Krząstka - więźnia obozów hitlerowskich. Podczas spotkania głos zabierali świadkowie wydarzeń sprzed 1945 r. - Weronika Jachyra i Julian Żmihorski, dzieląc się refleksjami. Głos zabrał również Tadeusz Górecki, mówiąc o swoim zaangażowaniu w odnowę przydrożnego krzyża koło szpitala w Nowej Dębie.
   Spotkanie zamknął J. Sudoł. Na zakończenie przypomniał pokrótce sukcesy i inicjatywy NTSK, które w roku obecnym obchodzi swoje 10-lecie. Inicjatyw tych było niemało - przypomnijmy obchody 200. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza i odsłonięcie pamiątkowego obelisku, ufundowanie tablicy poświęconej mjr Janowi Gryczmanowi, działalność wydawnicza, której rezultatem jest pięć numerów Zeszytów, cieszących się sporym zainteresowaniem czy organizacja Biegów Ulicznych, które na stałe wpisały się w kalendarz nowodębskich imprez. J. Sudoł przypomniał, że to NSTK było inicjatorem spotkań z potomkami budowniczych Wytwórni Amunicji nr 3, m.in. synem płk Szypowskiego, Mirosławem Szypowskim.
   Poniedziałkowe spotkanie NTSK było przykładem jak bardzo temat historii regionalnej ożywa w naszym mieście. Miejmy nadzieję, że ta tendencja się utrzyma.
   Korzystając z okazji pragnę wszystkich, którym leży na sercu sprawa dokumentacji historii naszego miasta i okolic zaprosić do współpracy m.in. przy tworzeniu Zeszytów NTSK.


Tomasz Sudoł
Zapraszamy do galerii zdjęć ze spotkania.

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS