Kultura

  • 2012-02-08

Artystyczna uczta plastyczna

Janusz Pokrywka
Janusz Pokrywka
Praca Z. Ważydrąga
Praca Z. Ważydrąga

W dn. 5-12 lutego 2012 r. Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie organizuje plener rysunkowy, w którym biorą udział profesorowie uczelni artystycznych oraz artyści zawodowi. Pleneru na tak wysokim, artystycznym poziomie Nowa Dęba jeszcze nie zaznała!

Do współpracy zaproszono najznamienitsze nazwiska nie tylko na podkarpackiej, ale też małopolskiej liście artystów-plastyków. – Ze swojego instruktorskiego doświadczenia wiem, że urozmaicenie i kontakt w wieloletnimi artystami bardzo pomaga twórczości plastycznej. – mówi Mateusz Gurdak, pomysłodawca i komisarz pleneru.Dlatego zorganizowaliśmy plener, by dać wszystkim chętnym możliwość obcowania z najlepszymi. Chcemy podnieść artystyczną rangę Nowej Dęby do miasteczka szczycącego się współpraca z wybitnymi twórcami i unikatowymi osobowościami – dodaje Krystian Rzemień, dyrektor SOK.

Plener ma charakter otwarty. W czasie jego trwania, od poniedziałku do piątku, w godz. 12-15 artyści biorący udział w plenerze zapraszają wszystkich chętnych do włączenia się w warsztaty plastyczne. W warsztatach plastycznych uczestnicy korzystają z profesjonalnych porad, pomocy doradczej w dziedzinie artystycznej, tworzą i miło spędzają czas ferii.

Efekty pleneru mogą zobaczyć wszyscy zainteresowani – wernisaż wraz z uroczystym zakończeniem zaplanowano na 11.02., godz. 14. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym niepowtarzalnym spotkaniu!

 

Poniżej: sylwetki artystów, biorących udział w  plenerze:

 

STANISŁAW OŻÓG

Urodzony w 1952 r. w Nienadówce koło Rzeszowa. W 1972 r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. W l. 1972-78 studiował w Niemczech, na Hochschule für Graphik und Buchkunst w Lipsku. Dyplom w 1978 r. zdobył na wydziale grafiki książki. Od 1978 do 1990 r. zajmował stanowisko kierownika artystycznego Krajowej Agencji Wydawniczej, oddział Rzeszów. Obecnie projektuje opracowania graficzne książek, kalendarzy, albumów fotograficznych, ilustruje bajki dla dzieci oraz tomiki poetyckie. Ma na swoim koncie ilustracje m.in. do bajki „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”oraz czterech innych bajek. Ilustrował „Antologię poezji dla dzieci” oraz tomiki wierszy Leśmiana, Norwida, Tetmajera, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Lieberta, Asnyka oraz wielu innych poetów współczesnych. Brał udział w dwudziestu ogólnopolskich Plenerach Ilustratorów, gdzie wykonał lustracje do twórczości: Leśmiana, Kochanowskiego, Mickiewicza „Ballady i romanse” oraz „Pana Tadeusza”, Sienkiewicza, do Biblii, Słowackiego oraz Reymonta. Od r. 2005 jego erotyki zdobią ekskluzywne kolekcje porcelany z Ćmielowa.Oprócz prac projektowych zajmuje się rysunkiem. Od 20 lat jest uczestnikiem Ogólnopolskiego Pleneru Ilustratorów oraz członkiem – założycielem ogólnopolskiej grupy twórczej „Narol”.

Swoje prace wystawiał w kraju i za granicą. Aktualnie erotyki Stanisława Ożoga można oglądać w Galerii „z podwórza” (Rzeszów, ul. Rynek 15).

 

MARIA SIUTA-GÓRECKA

Urodzona 02. 08. 1951 r. w Zagórzu. Studia artystyczne na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni profesora Antoniego Hajdeckiego w 1975 r. W l. 1976-95 pracowała jako nauczyciel akademicki w IWA UMCS w Lublinie, prowadząc pracownię w Zakładzie Rzeźby. W r. 1995 podjęła pracę w Instytucie Wychowania Plastycznego WSP w Rzeszowie. Obecnie jest profesorem w Uniwersytecie Rzeszowskim na Wydziale Sztuki, gdzie kieruje Zakładem Rzeźby.

Brała udział w ponad 40. wystawach indywidualnych w kraju i za granicą, ponad stu zbiorowych, odebrała wiele nagród i wyróżnień w dziedzinie artystycznej (m.in. wyróżnienie w konkursie na pomnik rzeźbę Matki Polki Łódź, III lokata na ogólnopolskiej wystawie „Przeciw Wojnie – Majdanek”).  

 

STANISŁAW GÓRECKI

Urodzony w 1948 r. w Wałbrzychu. Studiował na Wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof. W. Kunza, M.Wejmana i prof. W.Chomicza. Dyplom otrzymał w r. 1974. W l. 1974-97 prowadził zajęcia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. W l. 1992-93 uczył w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Od r. 2002 prowadzi zajęcia w Instytucie Edukacji Artystycznej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. J. Grodka w Sanoku. Obecnie jest profesorem zw. na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie kieruje Zakładem Rysunku.

Zorganizował ponad 100 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą, brał też udział w ponad 100 wystawach zbiorowych: środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych.

Jego twórczość wielokrotnie nagradzano i wyróżniano: m.in. w konkursie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku”, Rzeszów, na 1. Międzynarodowym Triennale Rysunku, I Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, Lubaczów, 2 Międzynarodowym Biennale Miniatury. Artysta ma też na koncie nagrodę MENiS 2003.

Prace znajdują się w zbiorach prywatnych, instytucjach i muzeach w kraju i za granicą.

 

SUREN VARDANIAN

Urodził się 08.01.1965 r. w Kirowakanie w Armenii. Studia ekonomiczne odbył w Erewaniu (nie ukończone). W 1989 r. rozpoczął studia na wydziale grafiki książkowej w instytucie poligrafii we Lwowie. Od 1992 r. mieszka i pracuje w Polsce. Zajmuje się ilustrowaniem książek, współpracuje z prasą i agencjami reklamy.
Indywidualne wystawy prac Surena można było zobaczyć m.in. w: Rzeszowie (1991, 1994, 2012), Tarnowie (1992), Wrocławiu (1992), Legnicy (1993), Bielsku-Białej (1996), Starej Luborni (Słowacja, 2011).
Brał też udział w licznych wystawach zbiorowych we Lwowie, Rzeszowie, Bielsku-Białej, Radomiu, Tarnowie i na Słowacji.
W l. 1988-1994 brał udział w międzynarodowych wystawach sztuki miniaturowej w Toronto (Kanada) - wyróżnienia i III nagrodę w kategorii rysunku odebrał w r. 1993.

Do obejrzenia prac zapraszamy na fotoalbum.eu/surenvardanian

 

JANUSZ POKRYWKA

Artysta malarz, scenograf i reżyser teatralny. Urodzony 01.01.1051 r. w Rzeszowie. Od 1976 r. absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (pracownia prof. Jerzego Nowosielskiego) oraz pomagisterskiego Studium Scenografii Teatralnej ASP w Krakowie (dyplom pod kierunkiem prof. Jerzego Skarżyńskiego - wyróżnienie 1979).
Autor licznych scenariuszy, 55-ciu reżyserii oraz 130 scenografii w teatrach: Rzeszowa i Szczecina, a także w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Częstochowie, Będzinie, Koszalinie, Tarnowie, Krakowie, Kaliszu, Jeleniej Górze, Cieszynie (Czechy), Tarnopolu (Ukraina), Zabrzu.
Twórca autorskiego teatru znaku plastycznego pn. "SCENA PROPOZYCJI", prof. Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także nauczyciel dyplomowany Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie.

BARBARA BŁOŃSKI
Urodzona 24.09.1978 r. w Sanoku. Dyplom w 2010 r. w pracowni rzeźby u prof. Bogusza Salwińskiego na ASP w Krakowie. Równocześnie ukończyła Studium Pedagogiczne w Krakowie (ASP).
Obecnie jest pracownikiem dydaktyczno-naukowym na Uniwersytecie Rzeszowskim - wydział Sztuki w pracowni rysunku u prof. Stanisława Góreckiego. Brała udział w kilku wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Była współorganizatorem pleneru fotograficznego oraz brała udział w plenerach malarskich i rzeźbiarskich.

 

ZBIGNIEW WAŻYDRĄG

Urodził się w 1952 r. w Borku pod Bochnią. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na wydziale rzeźby, konserwacji i malarstwa w pracowniach Tadeusza Łakomskiego i Jerzego Nowosielskiego. Dyplom uzyskał w 1980 r. w pracowni Włodzimierza Buczka. W swoim dorobku ma kilkanaście wystaw indywidualnych, zbiorowych i poplenerowych.

Artysta dwukrotnie otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Krakowa. W 1990 r. przebywał w Paryżu, gdzie wystawiał swoje prace w galerii Chablin na Montmartre oraz Instytucie Polskim w Sztokholmie. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w wielu krajach świata. W l. 90-tych odwiedził trzy razy Ziemię Świętą, wyprawy te stały się inspiracją do cykli obrazów: "Golgota" i "Jerozolima". Dzieła artysty charakteryzują się ekspresją czystego koloru i formy, która łączy elementy abstrakcji i surrealizmu. Poza malarstwem, artysta zajmuje się rzeźbą oraz poezją. W 2004 r. wydano w Brzesku jego tomik poezji pt. "Jesteś blisko". Z. Ważydrąg jest też autorem wspomnienia o ks. Janie Twardowskim.

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS