Kultura

Jest w Orkiestrze Dętej wielka siła…

  • 2010-09-27
   25 września nowodębska formacja muzyczna obchodziła jubileusz 60-lecia swojego istnienia.

   Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości: przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, delegacja goszczących w Nowej Dębie Irlandczyków, kilkadziesiąt osób związanych z orkiestrą przez lata jej działalności. Nie zabrakło Władysława Bobera – kapelmistrza, który dowodził Orkiestrą Dętą przez 33 lata, a obecnie reprezentuje Polski Związek Chórów i Orkiestr, oddział w Rzeszowie. – Piękna to rocznica, miłości do muzyki i kształtowania wrażliwości kulturalnej społeczeństwa. Wasza muzyka trafia do ludzkich serc, wzrusza, pobudza, łagodzi obyczaje. Życzę Wam wszystkiego najlepszego! – zwrócił się do szanownych jubilatów W. Bober. – Trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek święto bez Was, muzycy. Korzystajcie z talentu, jaki macie od Boga, przez kolejne, długie lata – życzył ks. Eugeniusz Nycz. Ks. Andrzej Cag dodał: – Dzięki Wam, nowodębskiej orkiestrze, w Komorowie mamy też zespół uświetniający swoją muzyka wszelkie wydarzenia w regionie. Dziękuję Wam za inspirację i życzę wszelkie pomyślności na kolejne lata. Burmistrz miasta i gminy Wiesław Ordon zauważył, że historia orkiestry dętej pozwala prześledzić najważniejsze wydarzenia w Nowej Dębie: - Dziękuję Wam za ubarwianie codzienności pięknymi dźwiękami, za Wasza pracę i Wasz czas.
   Nie da się ukryć, że prowadzona od trzech lat przez Marka Kosiora orkiestra zyskała na energii i jakości repertuaru. Podczas jubileuszowego koncertu zebrani mieli okazję usłyszeć nie tylko wiązanki pieśni biesiadnych, ale także wiele szlagierów polskiej muzyki popularnej (Anna Jantar, Brathanki) oraz melodii wszech czasów (m.in. „Wonderful World” Luisa Armstronga, „Diana” Paula Anki). Nie raz tradycyjne melodie mieszały się z nowoczesnym repertuarem, ku wielkiej satysfakcji słuchaczy. W programie jubileuszu znalazło się także wręczenie odznak honorowych PZChiO. Złote odznaki z laurem otrzymali: Józef Bieleń, Leszek Trela, Jan Marut, Władysław Ziętek, Józef Jurek, Józef Rozmus i Edward Grzelak. Złote odznaki odebrali: ks. proboszcz Eugeniusz Nycz, starosta powiatu tarnobrzeskiego Wacław Wróbel, burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon. Podziękowania jubileuszowe trafiły do Jana Flisa oraz Wojciecha Serafina – nowodębskich radnych. Wiele dyplomów, podziękowań i pamiątkowych dyplomów dla orkiestry odebrał kapelan M. Kosior z rak W. Bobera oraz prezesa kapeli, Kazimierza Kosiorowskiego. Zapytany, czego życzyć muzykom z orkiestry na kolejne 60 lat, K. Kosiorowski odparł: - Pracowitości i cierpliwości. Cierpliwości – naszym rodzinom. Bo muzyka zabiera dużo czasu.

   Orkiestra Dęta powstała w 1950 r. z inicjatywy ośmiu miejscowych muzyków – członków zespołów muzycznych, grających na zabawach, festynach i weselach na terenie okolicznych miejscowości. W 1952 r. orkiestra powiększyła swój skład osobowy, a patronat nad jej działalnością objęły Zakłady Metalowe im. T. Dąbala. W 1954 r. liczyła 22 osoby. W owym czasie była jedynym zespołem działającym na terenie powiatu tarnobrzeskiego.
   W l. 1958-59 funkcję dyrygenta pełnił Stanisław Biela. Na srebrny jubileusz w 1975 r. orkiestra przygotowała koncert pod kierunkiem kapelmistrza Władysława Bobera. Liczyła wtedy 29 osób. Z pierwszego składu orkiestry podczas koncertu wystąpili: Jan Róg, Jakub Radek oraz Józef Baracz (w którego mieszkaniu, w początkowym okresie działalności, odbywały się próby). Należy wymienić jeszcze nazwiska takie jak Aleksander Wróbel i Jan Wyparło. Na kolejne lata działalności orkiestry funkcję kapelmistrza powierzono W. Boberowi. W tym czasie pozyskano nowych muzyków, kupiono sporo instrumentów, nowe mundury i efektowne mundury dla werblistek. Zwiększono i urozmaicono repertuar. Orkiestra z udziałem wokalistów i instrumentalistów wykonywała utwory estradowo-rozrywkowe, okolicznościowe i marsze. Ukoronowaniem 25-letniej pracy orkiestry było przyznanie jej przez Zarząd Główny Chórów i Orkiestr Srebrnej Odznaki Honorowej. W l.1975-80 skład zespołu powiększył się do 45 osób, w tym 5 solistów.
   Lata 1975-90 to najważniejszy okres w dziejach orkiestry. Liczne sukcesy, m.in. w Jarosławiu, Nowym Sączu, Rzeszowie, Łańcucie, Nowej Sarzynie i Tarnobrzegu, postawiły zespół w czołówce najlepszych. Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu artystycznym orkiestry było seminarium pokazowe dyrygentów orkiestr dętych Polski południowo-wschodniej, zrzeszonych w PZChiO. Cały proces dydaktyczny seminarium został oparty na pracy z Orkiestrą Dętą z Nowej Dęby. Orkiestra została laureatką Złotej Odznaki Honorowej PZChiO. Doskonaląc swój warsztat pracy, stawała się nieodzownym elementem obchodów uroczystości zakładowych, państwowych i środowiskowych.
Od r. 1999 r. orkiestra działa pod patronatem Samorządu Miasta i Gminy Nowa Dęba i jest jedną z form pracy Samorządowego Ośrodka Kultury. Liczy 25 osób.

Zapraszamy do galerii zdjęć z uroczystości.
OR/PR/JL

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS