Kultura

Obchody 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem - Chmielów 15.07.2010 r.

  • 2010-07-15
Galeria zdjęć   W czwartek, 15 lipca, minęło dokładnie 600 lat od chwili rozgromienia sił krzyżackich przez wojska polsko-litewskie pod Grunwaldem. Tego dnia mieszkańcy całej gminy Nowa Dęba uczestniczyli w uroczystościach, które rozpoczęły się na placu pod odnowionym Pomnikiem Grunwaldzkim w Chmielowie.
   Tuż po Mszy św.  głos zabrał burmistrz miasta i gminy Wiesław Ordon: - Tym, co łączy nas, Polaków, jest język, terytorium, a także pamięć historyczna. Naszym narodowym obowiązkiem jest zachowanie w pamięci tego wielkiego wydarzenia sprzed 600 lat i przekazywanie tej pamięci młodemu pokoleniu. Bitwa pod Grunwaldem to jedno z największych wydarzeń w dziejach polskiej państwowości. Po raz pierwszy Polska tak mocno zaznaczyła swoją obecność na arenie europejskiej. Wynik tej bitwy przesądził, że rola Polski w Europie wzmocniła się: stała się ona państwem silnym i niezależnym. Po tej bitwie wzrosła rola króla Polski, który stał się gwarantem bezpieczeństwa Europy zachodniej w obliczu niepokojącego wzrostu zagrożenia ze strony Turków osmańskich. A należy zauważyć, że było to w czasie, gdy Krzyżacy podnosili w Europie pogańską przeszłość Jagiełły. Lecz pamiętamy, że Jagiełło wraz z rycerzami wyruszał do boju z pieśnią -modlitwą „Bogurodzica” na ustach. Z tą carmen patrie, która miała przynieść upragnione zwycięstwo. Dla Jagiellonów Grunwald był nobilitacją wśród europejskich władców, powodem do wielkiej chwały. Bitwa grunwaldzka zacierała pamięć o krzyżackich upokorzeniach, których państwo polskie doznawało, niwelowała poczucie niższości. Bitwa pod Grunwaldem jest przykładem, że nasze dzieje to nie tylko nieszczęścia, przegrane bitwy czy powstania. Jest powodem do chluby, a także przykładem udanej współpracy Polski z Litwą, ale też z Czechami, Łotyszami, Rusinami, Mołdawianami. To ówczesne zjednoczenie narodów młodej Europy jest dowodem na to, że Polska była i dalej może być liderem tych krajów, które dołączyły do Unii Europejskiej.
   Szanowni Państwo! Starajmy się pamiętać o tej dacie, która odegrała tak znamienną rolę w dziejach naszego państwa. Niech wyrazem tej pamięci będzie dalsza dbałość o ten Pomnik Grunwaldzki, będący spuścizną po naszych przodkach, o to miejsce pamięci na tej chmielowskiej ziemi. Pomnik postawiony w 1910 r., zniszczony przez Niemców w r. 1942, został odnowiony w 1948 r. Po latach zapomnienia, przekazujemy dziś Wam, chmielowiacy, odnowiony obiekt. Dbałość o ten pomnik winna być Waszą troską, w imię pamięci o dokonaniu Waszych Ojców i Dziadów.

   Następnie wszyscy przeszli pod budynek remizy OSP i wzięli udział w uroczystym oddaniu do użytku Wiejskiego Centrum Kultury im. ks. Jana Twardowskiego w Chmielowie. Uroczystości, przemowy oraz przecinanie wstęgi miały piękną oprawę artystyczną: występy chmielowskich Marżonetek, Orkiestry Dętej oraz Bractwa Rycerskiego Miasta Nowa Dęba.
 OR.PR/JL

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS