Informator

Nowe zasady odpłatności za przedszkola

  • 2011-07-08
Na ostatniej sesji radni podjęli uchwałę ws. odpłatności za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne. Od nowego roku szkolnego rodzice zapłacą tylko za te dni, w których dziecko korzystało w przedszkolu z zajęć wykraczających poza podstawę programową.

Zmiany w zasadach odpłatności za przedszkola spowodowała nowelizacja Ustawy o systemie oświaty. Zmieniona ustawa nakłada na organ prowadzący obowiązek ustalenia opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne w terminie do 31 sierpnia 2011r. Opłata dotyczy świadczeń udzielanych przez przedszkola publiczne wykraczających poza podstawę programową wychowania przedszkolnego, miedzy innymi za: zajęcia rozbudzające u dzieci zainteresowania otaczającym światem poprzez wyjścia plenerowe oraz gry i zabawy badawcze, zajęcia i zabawy tematyczne wspomagające rozwój społeczno-emocjonalny dziecka, zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia artystyczne u dzieci, zajęcia i gry ruchowe wspomagające rozwój dziecka, gry i zabawy wspomagające i korygujące rozwój mowy dziecka, zajęcia opiekuńcze.

Dotychczas odpłatność za pobyt dziecka w przedszkolu rodzice ponosili miesięcznie ryczałtowo, niezależnie od ilości dni przez jakie dziecko uczęszczało do placówki. Teraz się to zmieni - rodzice płacić będą za tyle dni ile faktycznie ich dziecko uczestniczyło w zajęciach w przedszkolu.

Stawkę dzienną ustalono jako 0,56% minimalnego wynagrodzenia za pracę i na podstawie kosztów funkcjonowania przedszkoli w minionym roku oraz średniej frekwencji we wszystkich przedszkolach na terenie gminy. W bieżącym roku wyniesie ona 7,76 zł za dzień. Za drugie dziecko rodzice zapłacą 80% stawki, a za trzecie i kolejne 60%.

Na wysokość stawki dziennej zdecydowany wpływ ma frekwencja w przedszkolach, która na terenie gminy wynosi średnio 67%, choć bywają miesiące, że spada ona nawet do 55%. Zatem przy założeniu stuprocentowej frekwencji wysokość opłat za przedszkola w nadchodzącym roku, niestety będzie wyższa niż dotychczas. W przypadku gdy w kolejnych latach okaże się, że frekwencja jest wyższa, stawka dzienna może zostać zmieniona.

W 2011 r. samorząd Nowej Dęby wyda prawie 3 miliony złotych na funkcjonowanie przedszkoli publicznych na terenie gminy. Tylko ok. jedna ósma tej kwoty to wpłaty od rodziców z tytułu opłaty stałej. Pozostała suma pochodzi bezpośrednio z budżetu gminy i wpłat od rodziców na pokrycie kosztów wyżywienia dzieci (tj. ok. 210tys.).
BOJS
(PG/PA)

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS