Informator

  • 2011-05-13

Powietrznodesantowa Puma-2011 - największy zrzut spadochronowy dwóch dekad

Więcej zdjęć na www.6bpd.mil.pl
Więcej zdjęć na www.6bpd.mil.pl
Więcej zdjęć na www.6bpd.mil.pl
Więcej zdjęć na www.6bpd.mil.pl
Więcej zdjęć na www.6bpd.mil.pl
Więcej zdjęć na www.6bpd.mil.pl
Więcej zdjęć na www.6bpd.mil.pl
Więcej zdjęć na www.6bpd.mil.pl
Więcej zdjęć na www.6bpd.mil.pl
Więcej zdjęć na www.6bpd.mil.pl
Więcej zdjęć na www.6bpd.mil.pl
Więcej zdjęć na www.6bpd.mil.pl
Więcej zdjęć na www.6bpd.mil.pl
Więcej zdjęć na www.6bpd.mil.pl
Więcej zdjęć na www.6bpd.mil.pl
Więcej zdjęć na www.6bpd.mil.pl
Więcej zdjęć na www.6bpd.mil.pl
Więcej zdjęć na www.6bpd.mil.pl
Więcej zdjęć na www.6bpd.mil.pl
Więcej zdjęć na www.6bpd.mil.pl
Ponad pół tysiąca spadochroniarzy i ponad cztery tony zaopatrzenia desantowała 6 Brygada Powietrznodesantowa na zrzutowisku położonym na poligonie w Nowej Dębie. Ten największy na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat zrzut żołnierzy i ładunków, w którym wykorzystano siedem samolotów transportowych odbył się w czasie ćwiczeń pod kryptonimem PUMA-2011.
Celem ćwiczenia, którego kierownikiem był dowódca 6 BPD gen. bryg. Bogdan Tworkowski było sprawdzenie 16 batalionu powietrznodesantowego w zakresie przygotowania i prowadzenia działań bojowych zgodnie z jego przeznaczeniem. Ćwiczenie pk. PUMA-2011 podzielone było na kilka etapów z których ten najważniejszy trwał w dniach 10 - 13.05.2011r. na poligonie w Nowej Dębie.
Pierwszym zadaniem praktycznie realizowanym przez spadochroniarzy był zrzut Grup Awangardowych, które miały za zadanie przygotować i ubezpieczyć rejon, gdzie następnego dnia miał lądować na spadochronach 16 batalion powietrznodesantowy. Skok wykonano w dn. 10.05.2011r. z dwóch samolotów CASA C-295 z wysokości 4000m na zrzutowisko położone poza poligonem w Nowej Dębie. Zaraz po wylądowaniu awangarda, której trzon stanowiła Sekcja Zabezpieczenia Desantowania i zwiadowcy rozpoczęła przemieszczać się do położonego o kilka kilometrów dalej miejsca, które zostało wyznaczone na zrzutowisko o nazwie kodowej BOA. Następnie za pomocą sprzętu, który przenosili ze sobą żołnierze Grup Awangardowych przygotowano wszelkie dane niezbędne do wykonania zadania najtrudniejszego tzn. przyjęcia zrzutu w dniu następnym. Cały czas także sprawdzano czy w pobliżu nie znajduje się przeciwnik, który mógłby utrudnić lub nawet uniemożliwić desantowanie.
Następnego dnia tj. 11.05.2011r. o godz. 16.00 na wysokości 300m nad poligonem w Nowej Dębie pojawiły się samoloty 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Rozpoczęto zrzut sił głównych 16 batalionu powietrznodesantowego. Desantowanie rozpoczęło pięć samolotów CASA C-295M z krakowskiej 8 Bazy Lotnictwa Transportowego, które parami co 30 sekund nadlatywały nad zrzutowisko. Za każdym razem z samolotów wyskakiwała połowa skoczków co było ograniczone rozmiarami płaszczyzny lądowania. Po zakończeniu zadania przez Casy nad poligonem pojawiły się dwa samoloty C-130E Hercules z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza, które oprócz żołnierzy wykonały też zrzut tzw. zaopatrzenia towarzyszącego. Zaopatrzenia to stanowi amunicja, broń czy sprzęt niezbędny do walki, który ze względu na swoje wymiary lub wagę nie może być desantowany wraz z żołnierzem lub w jego zasobniku na wyposażenie osobiste. Po wylądowaniu każdy skoczek zwijał swój spadochron po czym jak najszybciej musiał odnaleźć miejsce zbiórki swojego plutonu, które było oznaczone odpowiednim kolorem panelu. Po wykonaniu zbiórek desantowane siły mogły przystąpić do wykonania zasadniczej części otrzymanych zadań tzn. zdobycia czterech wcześniej wytypowanych, kluczowych elementów węzła komunikacyjnego, który miał opanować batalion.
W tym samym czasie nad zrzutowiskiem ponownie pojawiły się samoloty transportowe Sił Powietrznych, z których desantowały się na spadochronach siły wzmocnienia wraz z zaopatrzeniem towarzyszącym. Sam zrzut odbył się według tego samego scenariusza co wcześniejsze desantowanie sił głównych i w kilka godzin później zadanie postawione 16 batalionowi powietrznodesantowemu zostało wykonane. Spadochroniarze opanowali ważne skrzyżowanie szlaków komunikacyjnych i utworzyli tzw. przyczółek desantowy, który musieli utrzymać do momentu nadejścia sił wojsk własnych w tym samym czasie prowadzących uderzenie lądowe. Nastąpiło to popołudniu dnia następnego. W tym czasie na innym zrzutowisku przyjęto zrzut zaopatrzenia uzupełniającego z samolotu Hercules celem uzupełnienia zużytej amunicji i środków w czasie walki.
Połączenie z wojskami własnymi zakończyło taktyczną część ćwiczenia PUMA-2011 a rozpoczęło etap ogniowy w czasie którego wykonano kilka strzelań. Zwieńczeniem tej części były dwa zadania tzw. kierowania ogniem wzmocnionej kompanii szturmowej w dzień i w nocy. W obu przypadkach prowadzono ogień z prawie wszystkich rodzajów uzbrojenia, które znajdują się na wyposażeniu spadochroniarzy. Na pasie taktycznym „Twierdza” wystrzelono dwa przeciwpancerne pociski kierowane Spike, nawały ogniowe wykonywały moździerze kal. 98mm, strzelały granatniki przeciwpancerne i broń strzelecka.
***
Ćwiczenie taktyczne pod kryptonimem PUMA-2011 było nie tylko zakończeniem pewnego etapu szkolenia 16 batalionu powietrznodesantowego ale także ukoronowaniem ubiegłorocznego przeformowania 6 Brygady. Wtedy oprócz zmian etatowych i organizacyjnych opracowano także nową koncepcję użycia wojsk powietrznodesantowych w realnych działaniach bojowych. Ćwiczenie PUMA-2011 podobnie jak przeprowadzone w kwietniu tego roku z 6 batalionem powietrznodesantowym z Gliwic ćwiczeniem PANTERA-2011 umożliwiło weryfikację przyjętych procedur i rozwiązań tam zawartych a także zebranie doświadczeń niezbędnych do dalszego jej rozwoju.
W czasie ćwiczeń w Nowej Dębie z dwóch samolotów C-130 Hercules i pięciu CASA C-295 desantowano 505 spadochroniarzy oraz 42 zasobniki transportowe ZT-100. Był to tym samym największy zrzut osobowy i towarowy na przestrzeni przynajmniej dwóch ostatnich dekad.
Więcej zdjęć i informacji nt. PUMY 2011 na stronie 6 Brygady Powietrzno-Desnatowej
Tekst: kpt. Marcin Gil
Zdjęcia: Marcin Gil (MG) i Mariusz Bieniek (MB)
6 Brygada Powietrznodesantowa
(PG/PA)


Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS