Informator

  • 2011-05-05

VIII sesja Rady Miejskiej

4 maja odbyła się VIII sesja Rady Miejskiej w Nowej Dębie. Podczas sesji radni wysłuchali informacji dyrektor tarnobrzeskiego sanepidu o stanie sanitarno-higienicznym na terenie miasta i gminy oraz dyskutowali nad 7 uchwałami, w tym jedną wprowadzoną na wniosek burmistrza do porządku obrad na początku sesji.
Sesję rozpoczęto od podziękowań dla Pani Marii Panek, przewodniczącej zarządu osiedla Dęba w poprzedniej kadencji. Podobne podziękowania otrzyma także nieobecny na sesji, dotychczasowy sołtys Tarnowskiej Woli Jan Rutkowski.
Następnie Małgorzata Korczyńska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnobrzegu przedstawiła  informację o stanie sanitarno-higienicznym na terenie nadzorowanym przez PPIS w Tarnobrzegu za 2010 r. Według oceny dyrektor Korczyńskiej stan sanitarno-higieniczny na terenie miasta i gminy Nowa Dęba jest dobry, zarówno w porównaniu do lat ubiegłych, jak i na tle całego obszaru nadzorowanego przez tarnobrzeski sanepid.
Następnie, zgodnie ze stałym harmonogramem sesji radni zapoznali się z sprawozdaniem burmistrza z działalności między sesjami.
W punkcie przeznaczonym na zapytania i wnioski mieszkańców pani Grażyna Wierzbicka pytała burmistrza o harmonogram planów związanych z rewitalizacją zalewu. Burmistrz poinformował, że podczas spotkania zorganizowanego z inicjatywy klubu radnych „Ratusz” ustalono, że podczas najbliższego posiedzenia, Komisja Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji zajmie się przygotowaniem harmonogramu i określeniem kierunków dalszych działań związanych z zagospodarowaniem zalewu i terenów w jego sąsiedztwie. Jak poinformował przewodniczący Komisji Tomasz Gazda, posiedzenie odbędzie się w poniedziałek 9 maja o godz. 16:00.
Burmistrz Wiesław Ordon dodał, że na dziś gmina dysponuje ogólną koncepcją przygotowaną w ubiegłym roku i jeśli komisja i radni podejmą takie decyzje, w przyszłym roku możliwe byłoby przygotowanie konkretnych planów i dokumentacji projektowej a realizacja inwestycji nad zalewem mogłaby rozpocząć się w 2013 r.
Następnie radni podjęli uchwałę ws. zmian budżetu miasta i gminy Nowa Dęba na 2011 rok spowodowanych wprowadzeniem środków pozyskanych w formie pomocy finansowej ze Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu na realizację dwóch zadań: remont strażnicy OSP w Porębach Dębskich oraz budowę Miasteczka ruchu drogowego. Ponadto wprowadzono środki uzyskane od Gminy Majdan Królewski i Gminy Cmolas jako zwrot kosztów poniesionych przez Gminę Nowa Dęba za dzieci uczęszczające do przedszkola niepublicznego Krasnal w Nowej Dębie. Po stronie wydatkowej zabezpieczono środki w kwocie 300.000,-zł z przeznaczeniem na zadanie inwestycyjne Przebudowa SOK w Nowej Dębie -zakup kina cyfrowego zamiast analogowego, ponadto zabezpieczono środki na Militariadę 2011 poprzez zwiększenie dotacji dla SOK (środki zabezpieczono z wydatków na promocję). Zmniejszono także dochody o kwotę 60.544 z tytułu subwencji wyrównawczej dla gmin oraz zmniejszono wydatki z dotacji na sport, równocześnie zwiększając wydatki na promocję w związku z zawartymi umowami promocyjnymi z klubami sportowymi. Pandto radni przyjęli także uchwałę ws. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy (ul. Kościuszki) oraz wydzierżawienie w drodze przetargu budynku starej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Cyganach na działalność handlową.
Radni podjęli także uchwałę ws. zasad usytuowania na terenie Miasta i Gminy Nowa Dęba miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych m.in. precyzującą minimalną odległość punktu sprzedaży alkoholu od szkół, przedszkoli, obiektów sakralnych i innych określonych w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W toku dyskusji nad uchwałą burmistrz wyjaśnił, że uchwała ma związek ze zmianami w prawie oświatowym zezwalającymi na tworzenie żłobków i przedszkoli w budynkach i mieszkaniach prywatnych.
Radni nie podjęli uchwały ws. zwiększenia z 40 do 42 liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży na terenie Miasta i Gminy Nowa Dęba, przedłożonej w związku z wnioskami dwóch przedsiębiorców o wyrażenie zgody na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych Nowej Dębie i Chmielowie.
Na zakończenie radni podjęli uchwały ws. wyrażenia zgody na obniżenie kapitału zakładowego Zakładu Produkcji Wody Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Nowej Dębie oraz upoważnienia burmistrza do wystawienie weksla w związku z pozytywną decyzją ws. dofinansowania z PROW - Odnowa i rozwój wsi na realizację zadania pn. "Budowa deptaków w miejscowościach Alfredówka i Rozalin, oraz placów zabaw w miejscowościach Alfredówka i Jadachy wraz z odwodnieniem terenu”
Z związku z planowanym rozstrzygnięciem konkursów ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych z zakresu ochrony zdrowia – przeciwdziałanie alkoholizmowi, zawartych w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2011 oraz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa kulturowego oraz pomocy społecznej, radni wytypowali ze swojego grona dwóch przedstawicieli do komisji konkursowej – zasiądą w niej radna Helena Tłusta oraz wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Maria Mroczek.
PG/PA

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS