Informator

  • 2010-06-08

I etap konkursu MŁODZIEŻ NA RZECZ ROZWOJU MIASTA I GMINY NOWA DĘBA za nami

   2 czerwca w gabinecie burmistrza zebrała się Komisja Konkursowa w składzie: starosta powiatu tarnobrzeskiego Wacław Wróbel, zastępca burmistrza Zygmunt Żołądź, zastępca przewodniczącego Rady Miasta Tomasz Gazda, przedstawiciel Ratusza Robert Lubera oraz redaktor portalu InfoNowaDeba Marek Ostapko. Przedstawiciel Stowarzyszenia Demokracja USA oraz Mariusz Babula nie mogli być obecni, ale poinformowali, że przychylają się do opinii większości. Komisja odczytała 16 nadesłanych prac.

   Koperty otwieraliśmy losowo. W pierwszej znajdowała się praca Doriana Tissota, w której uczeń nowodębskiej „Jedynki” (ZS nr 1) zaproponował działania na rzecz rozwoju kondycji fizycznej mieszkańców miasta i gminy. Dorian sugerował utworzenie „ścieżek zdrowia”, na których można byłoby uprawiać jogging, nordic walking itp. W swojej pracy przedstawił dokładny opis tych ścieżek oraz zaproponował montaż różnych urządzeń. Ponadto postulował utworzenie kręgielni i parku linoweg - czegoś w rodzaju „małpiego gaju”. ((Kliknij aby czytać całość)

   W kolejnej kopercie była praca brata Doriana - Remy'ego Tissota. Remy zachęcał władze miasta do utworzenia pływającej kawiarenki nad zalewem. Jego zdaniem mogłaby ona być w kształcie filiżanki i oferować mieszkańcom różnego rodzaju usługi kulturalne. Jak sam napisał, Remy ma świadomość kosztów takiej inwestycji, ale jak podkreślił byłaby to jedyna tego typu kawiarenka w Polsce, co bez wątpienia przyciągałoby turystów z różnych części kraju. (Kliknij aby czytać całość)

   Trzecią pracę stanowił rysunek Marii Horodeńskiej, która zawarła w nim swój wymarzony plac zabaw. (Kliknij aby czytać całość)

   Z kolei Sebastian Jesiołowski ubolewał, że Nowa Dęba nie ma atrakcyjnego miejsca pod imprezy masowe, wobec czego zaproponował władzom miasta budowę muszli koncertowej. Wedle "Jesioła" idealnym miejscem na tego typu obiekt byłby teren zalewu, a dokładnie plac za „Nicol”. (Kliknij aby czytać całość)

   Budowa „ośrodka rekreacyjnego dla dzieci i młodzieży” to pomysł Mateusza Kopcia. „Moją propozycją jest zbudowanie budynku, w którym znajdowałby się nowoczesny plac zabaw dla dzieci, a w drugiej części budynku sala dla młodzieży”. W pomieszczeniu dla dzieci znajdowałby się basen z piłkami, zjeżdżalnie, małe ściany do wspinaczki i inne udogodnienia. W salce młodzieżowej byłoby miejsce dla stołów do ping-ponga, bilardu, lotek , piłkarzyków i innych. Mateusz wyliczył, że dzięki tej inwestycji pracę znalazłoby 13 osób. (Kliknij aby czytać całość)

   Licealistka Agnieszka Konefał zwróciła uwagę na problemy, z jakimi napotykają się nowodębscy tancerze. Zaproponowała, aby utworzyć specjalną salę taneczną, w której byłyby lustra pomagające w ćwiczeniach kroków, układów i budowaniu choreografii. Pomysł znalazł uznanie komisji, jednak nie zdobył wystarczającej liczby punktów. Aga może jednak być zadowolona, gdyż jest już prawie pewne, że po remoncie SOKu znajdzie się w nim sala dla tancerzy wyposażona w lustra. (Kliknij aby przeczytać całość)

   Iwona Tomczyk z Technikum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tarnobrzegu zachęcała do utworzenia młodzieżowego stowarzyszania, którego celem byłoby m.in.: działanie na rzecz młodych ludzi, działalność charytatywna, nauka, edukacja, oświata, ochrona dóbr kultury i tradycji oraz rozpowszechnianie kultury fizycznej i sportu. (Kliknij aby czytać calość)

   Kolejna praca również dotyczyła placu zabaw. Jej autorem jest nowodębski modelarz Hubert Wilk, który za pomocą rysunków przedstawił swoją wizje. (Kliknij aby czytać całość)

   Autorką pracy numer 9 była Aleksandra Gierach, która w sześciu punktach opisała swoje pomysły na polepszenie Nowej Dęby. Były to m.in. modernizacja ścieżki rowerowej, wzbogacenie oferty Samorządowego Ośrodka Kultury, a także produktu regionalnego promującego Nową Dębę. (Kliknij aby czytać całość)

   Anna Cetnar na wstępie zaznaczyła, że w swojej pracy skupia się jedynie na mieście, a nie na całej gminie, gdyż w jej opinii „gdy rozwija się główny ośrodek gminy, zyskuje nie tylko on, ale również pozostałe”. Anna zwróciła uwagę na walory naszego miasta, jakimi bez wątpienia jest cisza i spokój oraz mnogość zieleni. W swoim wypracowaniu przedstawiła plan na zaadaptowanie terenu nad zalewem. Podobnie jak Remy, wskazała na możliwość kawiarenki nad wodą, z tą różnicą, że jej zdaniem powinna być ona ulokowana na wyspie połączonej z brzegiem specjalnym mostkiem. Kolejnym postulatem zaproponowanym przez Annę jest utworzenie muszli koncertowej (również nad zalewem). Dzięki proponowanym zmianom na pracę mogłoby liczyć ok. 20 osób, a Nowa Dęba na zyski z turystyki. (Kliknij aby czytać całość)

   Konrad Kopeć postawił na edukację. Zwracał uwagę na potrzebę wyposażenia warsztatów Technikum w nowy sprzęt: „potrzebne są nowoczesne maszyny CNC, wszelkiego rodzaju maszyny sterowanie numerycznie, kierunek informatyczny powinien opanować podstawy programów CAD, szkoła zawodowa powinna elastycznie kształcić uczniów do konkretnych zawodów - by liczba absolwentów była wchłaniana przez rynek w sposób zrównoważony. Uczniowie szkół licealnych powinni być zachęcani do kształcenia na kierunkach technicznych, farmaceutycznych i medycznych. Szkoły powinny być wyposażone w dobrze wyposażone laboratoria, należy nawiązać współprace z uczelniami wyższymi, organizować wyjazdy na wykłady i spotkania z fachowcami z branży”. Takie wyposażenie pozwoliłoby też na szkolenie dorosłych bezrobotnych, którzy mogliby robić różne kursy. W kolejnej części swojej wypowiedzi akcentował potrzebę odlesienia strefy ekonomicznej, by uzyskać tereny pod budowę hal i wykorzystanie występowania na naszym terenie wąskotorowych i szerokotorowych linii kolejowych do stworzenia portu przeładunkowego. Odnosząc się do kwestii estetycznych opowiedział się za odnowieniem elewacji bloków mieszkalnych w centrum miasta oraz odkrycie kostki granitowej, która znajduje się obecnie pod asfaltem na ul. Jana Pawła. Zaznaczał potrzebę odlesienia terenów wzdłuż ul. Rzeszowskiej. (Kliknij aby czytać całość)

   Katarzyna Chanowska przedstawiła swój pomysł na rozwój biblioteki. Postulowała jej informatyzację. Szczegóły w pracy. (Kliknij aby przeczytać całość)

   Kolejną propozycję utworzenia czegoś w rodzaju muszli koncertowej przedstawiła Katarzyna Panfic. Jej zdaniem idealnym miejscem dla takiego amfiteatru byłby nowodębski zalew. (Kliknij aby czytać całość)

   Uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu Kinga Katra stworzyła szczegółowo opisany projekt ogrodu sensorycznego „Salutis”. Czym jest ogród sensoryczny oraz jak miałby wyglądać? - dowiesz się czytając pracę Kingi. (Kliknij aby czytać całość)

   Anita Kapusta, podobnie jak M. Kopeć chciałaby, aby w Nowej Dębie powstało coś w rodzaju „Centrum zabaw dziecięcych”, w którym byłby basen z piłkami, zjeżdżalnie, labirynty i inne. Pisała również o potrzebie budowy poczekalni na przystanku autobusowym, zagospodarowaniu zalewu oraz ulepszeniu „Koziołka”. (Kliknij aby czytać całość)

   Gimnazjalista Hubert Kopeć przedstawił wizję „Ośrodka taneczno-muzycznego dla dzieci i młodzieży”. Znajdowałyby się w nim nowoczesne sale do tańczenia (wyposażone w lustra), kawiarenka i profesjonalne nagłośnienie. (Kliknij aby czytać całość)

   Po zapoznaniu się z treścią prac i przeprowadzonej dyskusji, Komisja Konkursowa przystąpiła do oceny nadesłanych treści. Po podliczeniu wyników do II etapu zakwalifikowano 6 prac o najwyższej liczbie punktów (autorzy podani są w kolejności alfabetycznej):

1. Aleksandra Gierach
2. Anita Kapusta
3. Anna Cetnar
4. Dorian Tissot
5. Kinga Katra
6. Konrad Kopeć

   Uczestnictwo w II etapie potwierdziło 5 autorów. Z dalszego udziału w konkursie wycofała się Anna Cetnar.

   O dokładnej dacie rozegrania II etapu uczestnicy Konkursu zostaną poinformowani telefonicznie. Etap II będzie polegał na przedstawieniu swojego pomysłu ustnie (max 10 min.) i rozmowie z Komisją Konkursową. Nagrody i pamiątkowe dyplomy zostaną wręczone podczas sesji Rady Miasta , która odbędzie się pod koniec czerwca.

   WSZYSTKIM UCZESTNIKOM SERDECZNIE GRATULUJEMY ODWAGI! Spisanie własnych pomysłów i podzielenie się nimi z innymi wcale nie jest łatwe. Jeszcze bardziej gratulujemy ciekawych pomysłów i życzymy Wam, aby wasza twórcza praca (bez względu na osiągnięty wynik) nie skończyła się na tym konkursie.
 
Marek Ostapko

Organizatorzy konkursu „Młodzież na rzecz rozwoju miasta i gminy Nowa Dęba” :
Towarzystwo Kultury Powszechnej RATUSZ,
Stowarzyszenie Demokracja USA
i portal Infonowadeba.pl.
Patronat honorowy nad konkursem objęli starosta tarnobrzeski Wacław Wróbel
i burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba – Wiesław Ordon.


OR/PR

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS