Informator

Uroczysta sesja z okazji 20-lecia Samorządu

  • 2010-06-01

galeria

     

 

      27 maja odbyła się uroczysta sesja z okazji reaktywowania samorządu gminnego w Polsce. Na sali zebrali się burmistrzowie pięciu kadencji, zarządy, radni, sołtysi oraz licznie zgromadzeni goście na czele z parlamentarzystami: Renatą Butryn, Zbigniewem Chmielowcem i Wiesławem Rygielem oraz starostą tarnobrzeskim Wacławem Wróblem.
      Przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Serafin w swoim wystąpieniu powiedział m.in.:
      „Dzięki pomyślnym wyborom z 4 czerwca 1989 roku demokratycznie wybrany Senat stał się zalążkiem przyszłych prac legislacyjnych, a Sejm powołał Komisję do spraw Samorządu Terytorialnego, która od listopada 1989 roku do pierwszych dni marca 1990 roku, wypracowała tekst projektu ustawy o samorządzie terytorialnym. Był on poddany pod obrady Sejmu w dniu 8 marca 1990 roku, a wraz z nim cały pakiet ustaw samorządowych uchwalanych do maja tegoż roku.

      Zwieńczeniem tych działań był dzień 27 maja 1990 roku – dzień pierwszych w Polsce po II wojnie światowej prawdziwie wolnych i w pełni demokratycznych wyborów do rad gmin na kadencję 1990 – 1994. Oczywistą konsekwencją rewolucji ustrojowej roku 1990 był dalszy rozwój prawa samorządowego w latach 90-tych, łącznie z restytucją powiatu i powołaniem po raz pierwszy w historii samorządu polskiego – samorządu województwa. (…)
      Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym obowiązująca od 27 paździer¬nika 2002 roku spowodowała nową rzeczywistość organizacyjno - prawną i funkcjonalną samorządów gminnych. Wprowadzone zmiany rozgraniczyły zakres kompetencji organu wykonawczego, jakim jest burmistrz wybierany w wyborach bezpośrednich, od organu stanowiącego – rady gminy. Wspomniana nowelizacja ograniczyła skład osobowy rady gminy, a zakres tematyczny, różnorodność spraw i ich olbrzymia liczba sprawia, że decyzje tego organu często są podejmowane pod przymusem czasu i okoliczności wynikających z ciągłych zmian przepisów prawa. (…)

      Nowodębski samorząd w swej 20-letniej historii wyraźnie ewaluował.
      I i II kadencja samorządu to bardzo entuzjastyczne działania nowej rady i zarządu, które uczyły się wzajemnych relacji i umiejętności poruszania się w nowej rzeczywistości. Był to czas przeobrażeń nie tylko formalno - prawnych, ale też i infrastrukturalnych. Gmina przejmowała zadania w zakresie funkcjonowania przedszkoli, opieki społecznej, szkół, ochotniczych straży pożarnych, organizowała kulturę. To był czas powstania policji municypalnej, czyli Straży Miejskiej. Na przełomie tych kadencji gmina przejmowała sport poprzez komunalizację obiektów socjalnych Zakładów Metalowych „DEZAMET”. Z drugiej zaś strony budowała gazociągi, wodociągi, kanalizacje czy telefonizowała miasto i sołectwa. Dużym wydarzeniem było wybudowanie nowej oczyszczalni ścieków, która zapewniła poszerzanie podstawowej sfery usług komunalnych. Koniec II kadencji to moment utworzenia Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jej istnienie można było docenić w ostatnim kryzysowym okresie, kiedy to trudna sytuacja w jednym zakładzie nie powodowała zagrożenia funkcjonowania całej gminy, jak było to w połowie lat 90-tych.

      III kadencja samorządu to czas podejmowania się realizacji zadań inwestycyjnych przy udziale środków przedakcesyjnych na budowę kanalizacji czy dróg. To w tej kadencji pojawia się pierwsza strategia rozwoju gminy, jako podstawowy dokument programowy wyznaczający główne kierunki działania dla gminy. W tym okresie pojawia się samorząd powiatowy, z którym gmina współpracuje przy budowie hali sportowej.

      IV i V kadencja samorządu to czas dostosowywania się organów gminy do nowej sytuacji prawnej. Trzeba przyznać, że nasz samorząd, inaczej niż wiele innych samorządów, potrafił dobrze uregulować współpracę pomiędzy radą jako organem stanowiącym a burmistrzem jako organem wykonawczym. Okres ten charakteryzuje się pewnym usystematyzowaniem funkcjonowania rady, gdzie istotną rolę odgrywają jej komisje. Jest to też okres napływu środków unijnych do gminnej kasy. IV i V kadencja to czas intensywnej poprawy stanu nawierzchni dróg na terenie miasta i gminy, a także budowa kanalizacji sanitarnych oraz krytej pływalni. Jest to też okres wzrostu wydatków na zadania własne gminy, takie jak oświata czy pomoc społeczna, poprzez przerzucanie przez państwo zadań bez środków finansowych.

      Dwudziesta rocznica reaktywowania w Polsce samorządu terytorialnego, to dobra okazja do podsumowania minionego okresu. Spojrzenie z tej perspektywy uświadamia, jak wiele już w tej dziedzinie osiągnęliśmy. I jest to dorobek budowany w wielu przypadkach od podstaw. Te 20 lat może być bez wątpienia powodem do zadowolenia. Samorząd terytorialny zdał egzamin z samodzielności.”

      Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon zaprezentował inwestycje zrealizowane w kolejnych kadencjach samorządu. Prezentacja inwestycji byłego 20-lecia pokazała jak zmieniało się oblicze miasta oraz naszych wsi.

      Szczególnym momentem sesji było wręczenie 4 statuetek „KRYSZTAŁOWY LIŚĆ DĘBU” osobom, które w szczególny sposób pracowały na rzecz rozwoju miasta i gminy Nowa Dęba oraz wspierały działania samorządu. Statuetki odebrali: Stefan Buś – nowodębski rzemieślnik, Marek Indyk – dyrektor tarnobrzeskiego Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu SA, Władysław Karaś – były prezes POLFY Warszawa oraz Stanisław Wójcik – były prezes ZM DEZAMET S.A.

      Grawertonem z gratulacjami za 20-letnią pracę w Radzie Miejskiej uhonorowano Jana Flisa, który jako jedyny, przez 5 kadencji sprawuje mandat radnego.

      Uroczystą sesję zakończył krótki koncert muzyki Fryderyka Chopina.

 

 

OR/MS

 

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS