Informator

  • 2009-12-23

Otwarcie dworca autobusowego w Nowej Dębie

   Od 22 grudnia pasażerowie, kierowcy busów i autobusów korzystają z oddanego do użytku dworca autobusowego.
  
  Uroczyste oddanie obiektu zaszczycili swoją obecnością: starosta tarnobrzeski Wacław Wróbel, przedstawiciel wykonawcy - firmy SKOBUD, prezes PKS Antoni Barwacz, radni Rady Miejskiej w Nowej Dębie oraz wielu mieszkańców miasta i gminy (w tym kilkunastu niemal codziennie doglądających budowę dworca). Zarys prac oraz życzenia szerokiej drogi dla kierowców i świąteczno-noworoczne dla wszystkich mieszkańców złożył burmistrz Wiesław Ordon. Do przecięcia wstęgi, oprócz zaproszonych gości, poproszono kierowcę pierwszego autobusu, jaki podjechał na dworzec oraz pasażera. Poświęcenia obiektu dokonał ks. proboszcz Eugeniusz Nycz. O ile na początku modlitwy dworzec pokrywały ciemności, a mszał oświetlała jedynie latarka, trzymana przez dyrektora SOSiR Adama Szurgocińskiego, to kilka minut później rozbłysły światła, dzięki czemu wszyscy mogli zobaczyć dworzec w pełnej krasie oświtleniowej. Tuż po życzeniach i podziękowaniach od prezesa PKS A. Barwacza, na dworzec podjechały autobusy. Mieszkańcy, którym raz jeszcze bardzo serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie, zostali obdarowani słodyczami oraz pamiątkowym folderem.
   Zdjęcia z otwarcia można obejrzeć w galerii.

   Przypomnijmy: prace ruszyły 31 sierpnia 2009 r. i zakończyły się 11 grudnia. W ramach I etapu zadania powstało zadaszenie na słupach żelbetowych, z konstrukcją dachu na blachownicach. Wysokość konstrukcji to 5 metrów 78 cm, rozstaw dachu to niemal 8 metrów. Komunikacja piesza nie przecina się z ruchem autobusów w obrębie dworca. Chodniki mają szerokość od 2 m do 5 m, a te w obrębie zatoki autobusowej zostały wyniesione ponad poziom jezdni o 20 cm.
   Plac dworca ma kształt półpierścienia, o szerokości jezdni 12 m. W środkowej części placu znajduje się ścięta od ul. Rzeszowskiej wyspa z zielenią, zabezpieczona 70 cm pierścieniem. Jezdnię wykonano z betonu cementowego B 40 o grubości warstwy ścieralnej 20 cm. To nowość na naszym terenie. Zastosowano materiał, który jest nieco droższy niż nawierzchnie bitumiczne, ale jest też o wiele od nich trwalszy.
   Przebudowany został też parking główny miasta, na którym znajdują się 62 miejsca postojowe, w tym 5 dla niepełnosprawnych. Dla obsługi podróżnych wykorzystano także część drogi biegnącej od ul. Jasnej do Biedronki. Usytuowano wzdłuż niej 3 stanowiska dla taksówek i 3 miejsca parkingowe wzdłużne (np. dla busa). Teren dworca autobusowego i parkingu otrzymał nową kanalizację deszczową, która usprawni odwodnienie terenu oraz nowe oświetlenie, wysokie i niskie (na słupkach i w chodniku).
   Koszt I etapu wyniósł 1 mln 315 tys. zł. W najbliższym czasie samorząd będzie się ubiegał o częściową refundację, z funduszy unijnych.

   Etap II zadania rozpocznie się w r. 2010 wykonaniem projektu technicznego budynku dworcowego. Faktyczna realizacja nastąpi w r. 2011, kiedy to ruszy budowa pawilonu, wymieniona zostanie nawierzchnia drogi dojazdowej do "Biedronki" i wyremontowana ul. Jasna.
JL

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS