Informator

Pracowita wizyta Suhowoli

  • 2009-06-25
  
      W tym roku goście z Ukrainy oprócz przygotowanego corocznego występu podczas wizyty w Nowej Dębie zdobywali wiedzę. W ramach projektu „Demokracja lokalna- najlepsze doświadczenia, Nowa Dęba-Suhowola”, na który Gmina otrzymała dotację z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przeprowadzone zostały spotkania i warsztaty tematyczne. Już od pierwszego dnia rozpoczęły się zajęcia w dwóch grupach: młodzieżą zajął się Piotr Pastuła, który pomagał wypracować pomysły do programu i kierunki dalszej, młodzieżowej współpracy polsko-ukraińskiej, dorośli natomiast mogli zapoznać się z uwarunkowaniami społeczno-prawnym Gminy Nowa Dęba zaprezentowanymi przez Sekretarz Gminy Elżbietę Gili i porównać do zasad jakie panują za wschodnią granicą. Zasady współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi przedstawiła gościom Maryla Siudem, a programy, do których mogą aplikować mieszkańcy Ukrainy zaprezentował Marcin Furtak.
      Drugiego dnia po „wiedzę” goście pojechali do Koćmierzowa – siedziby Lokalnej Organizacji Grantobiorczej. Stanisław Baska – koordynator programu grantowego, rozpoczął pracę nad wypracowaniem strategii współpracy na następne 2 lata, zaś Marcin Flis wprowadzał młodzież z Ukrainy w tematykę programu „Młodzież w działaniu”. Po południu, podczas odbywającej się Militariady, goście zaprezentowali swój program artystyczny. Były więc żywiołowe tańce wykonywane przez dziewczęta z Suhowoli, występy wokalne chóru, tenora Opery Lwowskiej i innych zdolnych solistów z naszej partnerskiej gminy.
      Do końca pobytu codziennie odbywały się zajęcia, na których Piotr Pastuła przedstawił koncepcje funkcjonowania Lasowiackiej Grupy Działania, a Maryla Siudem - zrealizowane inicjatywy przez młodzież z terenu Gminy Nowa Dęba.
      W ostatnim dniu, przed odjazdem, Iwona Strojek zapoznała młodzież z formami funkcjonowania polskich samorządów szkolnych, natomiast Maryla Siudem przedstawiła korzyści z realizacji przez Gminę Nowa Dęba programu „Przejrzysta Gmina”.
      Dalsza część działań będzie realizowana podczas lipcowego wyjazdu delegacji Nowej Dęby do Suhowoli.

OR-MS

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS