Informator

  • 2009-03-19

Informacje o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta i gminy Nowa Dęba w 2008 r.

   Podczas XXX sesji Rady Miejskiej w Nowej Dębie, która odbyła się 18 marca br. w sali narad Urzędu Miasta i Gminy Nowa Dęba, radni oraz obecni na sesji mieszkańcy zostali zapoznani z informacjami o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w 2008 r. na terenie miasta i gminy Nowa Dęba.

   Komendant Straży Miejskiej Adam Szurgociński poinformował, że podczas pełnienia służby w r. 2008 strażnicy SM ujawnili 392 sprawców wykroczeń, z czego mandatami ukarali 93 sprawców na kwotę 8600 zł, do Sądu Grodzkiego skierowano 1 wniosek o ukaranie, a pozostałych 298 sprawców wykroczeń pouczono. Przekazano policji 46 osób, w tym 3 sprawców przestępstw. Do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania doprowadzono 22 osoby. Zabezpieczono 5 miejsc przestępstw, wypadków lub innych zdarzeń. Do Komendy Straży zgłoszono 350 interwencji osobiście lub na bezpłatny numer alarmowy 986.
   SM zajmowała się także zgłaszanymi interwencjami dotyczącymi spraw związanych z ochroną środowiska: kontrolą wyposażenia gospodarstw i firm w pojemniki na odpady (355 interwencji), kontrolą podłączenia do kanalizacji (12), lokalizacją dzikich wysypisk śmieci (22), opieką nad bezdomnymi zwierzętami (przyjęcie zgłoszenia, schwytanie i transport do lekarza weterynarii, a następnie do właściciela lub tymczasowego schroniska – 27). SM współpracowała także z PGKIM w zakresie przeprowadzanych przeglądów budynków, lokali, piwnic, strychów oraz kontroli lokatorów zamieszkujących bez zameldowania lub dewastujących mieszkania (14) oraz ze służbami nadleśnictwa w zakresie usuwania martwych zwierząt (4). W 2008 r. kontynuowana była współpraca z administratorami zasobów budynków mieszkalnych na terenie miasta w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz z sołtysami wsi, którzy na bieżąco zgłaszają zdarzenia wymagające interwencji straży (najczęściej: spory sąsiedzkie, niszczenie znaków drogowych, mienia sołectwa oraz dzikie wysypiska).
   - W okresie letnim organizowano wspólne nocne patrole, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc narażonych na wybryki chuligańskie (powroty z dyskotek) lub spożywanie alkoholu. We wspólnych działaniach często stosowane są tzw. służby mieszane, tzn. jeden policjant i jeden strażnik. Wspólnych służb z policją w r. 2008 było 171, w tym asysta funkcjonariuszom policji podczas interwencji domowych: 55. Dowieziono też samochodem straży miejskiej 5 osób do PIZ w KMP Tarnobrzeg – mówi A. Szurgociński. Podczas imprez sportowych, kulturalnych, religijnych SM pracuje w pełnym składzie osobowym, w wydłużonym cyklu pracy często w godzinach nocnych (Procesje Bożego Ciała, drogi krzyżowe, koncerty, mecze piłkarskie itp). SM bierze też udział w ogólnopolskich akcjach policyjnych (Bezpieczny Powrót, Bezpieczny Weekend, Akcja Pomiar, Pieszy), a w czasie imprez o charakterze masowym organizowane są szczegółowe wspólne odprawy służbowe dla wszystkich pracowników Straży i Policji, zabezpieczających imprezę (Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Dni Nowej Dęby, zabezpieczenie Mistrzostw Polski Juniorów i Weteranów w Chodzie Sportowym, Dni Rozalina). Komendant SM pełnił funkcję kierownika ds. bezpieczeństwa w/w imprez. Ponadto nawiązana jest stała współpraca z Ośrodkiem Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych oraz Placówką Żandarmerii Wojskowej w Nowej Dębie i planowane są wspólne służby szczególnie w okresie, kiedy żołnierze rezerwy opuszczają jednostkę.
   Strażnicy podczas patrolu w terenie wielokrotnie wzywają pogotowie do osób wymagających pomocy medycznej, udzielają także asysty pracownikom pogotowia podczas interwencji u osób chorych psychicznie oraz pomagają w transporcie osób na oddział detoksykacji SPZ ZOZ w Nowej Dębie. SM współpracuje również z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w zakresie pomocy osobom bezdomnym, starszym, chorym. Asystujemy pracownikom podczas przeprowadzanych wywiadów środowiskowych u osób, które swoim zachowaniem mogą narazić pracownika na niebezpieczeństwo. Akcje charytatywne zarówno ogólnopolskie jak i lokalne organizowane przez instytucje i stowarzyszenia, są zabezpieczane przez straż miejską. Strażnikom nieobca jest także współpraca ze szkołami i przedszkolami, gdzie uczą dzieci odpowiednich zachowań na drodze, w domu i podczas wakacji, prezentują specjalną kasetę jak zachować się podczas ataku psa, a podczas ferii i wakacji wspomagają instytucje i stowarzyszenia w czasie organizowanych przez nie zajęć dla dzieci i młodzieży.
W r. 2008 Komendant Miejskiej Policji w Tarnobrzegu podjął decyzję o likwidacji stanowiska dyżurnego w Komisariacie Policji w Nowej Dębie. Decyzja ta zaburzyła dotychczasową współpracę SM z policją na terenie gminy. Współpraca, owszem, trwa nadal, jednak zmiana spowodowała m.in. niemożność niezwłocznego doprowadzania podejrzanych do jednostki policji. Powód? Komisariat jest zamknięty po godz. 15.


   W imieniu Komendanta Komisariatu Policji w Nowej Dębie Sławomira Gospodarczyka, informację o bezpieczeństwie przekazał Tadeusz Warchoł. – W r. 2008 zagrożenie przestępczością w rejonie działania KP Nowa Dęba było mniejsze niż w r. 2007. Wszczęto mniej dochodzeń i zanotowano mniej przestępstw – mówił T. Warchoł. Potwierdzeniem tych wniosków są dane liczbowe. W r. 2008 wszczęto 307 dochodzeń (20 mniej niż w 2007 r.) i zanotowano 296 przestępstw (o 16 mniej). Wzrosła natomiast liczba drobnych przestępstw takich jak: kradzieże, także z włamaniem, rozboje. Ponadto ujawniono więcej przypadków kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwym: z 82 w 2007 r. do 106 w r. ub.
   We wszystkich wszczętych postępowaniach przygotowawczych ustalono 215 podejrzanych. Wobec 203 skierowano wniosek o objęciem aktem oskarżenia i wobec 4 podejrzanych sąd zastosował na wniosek KP areszt tymczasowy. W ogólnej liczbie podejrzanych było 12 nieletnich, którzy dopuścili się 9 czynów zabronionych (w 2007 r. – 8 nieletnich dopuściło się 6 czynów). Najwięcej przestępstw zanotowano na terenie Nowej Dęby (najczęstsze: kradzieże, uszkodzenia mienia, kradzieże z włamaniem na ulicach: Kościuszki, Jana Pawła II, Krasickiego). Na terenach wiejskich dochodziło natomiast do kradzieży infrastruktury kolejowej i kradzieży drzewa z lasów.
   Zagrożenie wykroczeniami mającymi wpływ na bezpieczeństwo i porządek publiczny na terenie miasta i gminy Nowa Dęba przedstawia się następująco: ujawniono 161wykroczeń, sporządzono 81 wniosków o ukaranie i 160 wniosków o odstąpieniu, mandatami karnymi ukarano 421 osoby i pouczono 949 osób.
Wykroczeniami dominującymi były wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi na drogach. Ponadto wylegitymowano 2136 osób, przeprowadzono 1505 interwencji, w tym interwencji domowych 187, zatrzymano w PDOZ KP Nowa Dęba 7 osób. Na terenie działania KP w Nowej Dębie zaistniały 72 kolizje drogowe, 16 wypadków drogowych, na miejscu wypadku zginęła 1 osoba, rannych w wyniku wypadków zostało 17 osób, zatrzymano 26 praw jazdy i 116 dowodów rejestracyjnych.
   Działania podejmowane przez zespół dzielnicowych i zespół patrolowo-interwencyjny były ukierunkowane na uświadamianie młodzieży, interwencje opiekuńczo-wychowawcze, resocjalizację i profilaktykę. W ramach przeciwdziałania przestępczości i demoralizacji wśród nieletnich przeprowadzono spotkania z młodzieżą (43 spotkania), z nauczycielami i pedagogami (38), z dyrektorami (27). Prowadzono także rozmowy profilaktyczne (55) i skierowano zawiadomienia do sądu (15).
   Funkcjonariusze KP współpracowali i prowadzili wspólne służby z placówką Żandarmerii Wojskowej, Strażą Miejską, Strażą Leśną, utrzymują także stały kontakt z Referatem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu.

 

JL

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS