Informator

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie informuje

  • 2009-03-17

Informacja
Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie dotycząca nowych wymagań fitosanitarnych dla importerów drewna i drewnianego materiału opakowaniowego z Portugalii


   W związku z wykryciem w 2008 r. w drewnianym materiale opakowaniowym przemieszczanym z Portugalii oraz stwierdzeniem na terytorium Portugalii nowych miejsc występowania węgorka sosnowca (Bursaphelenchus xylophilus), Komisja Europejska podjęła dodatkowe działania prawne (Decyzja Komisji 2008/954/WE z dnia 15.12.2008 r.), zmieniając warunki na jakich przemieszczane są rośliny żywicielskie i drewno roślin iglastych, z terytorium Portugalii do innych państw.

   Zgodnie z nowo przyjętą Decyzją, podatne drewno większości roślin iglastych, w tym drewniany materiał opakowaniowy z drewna roślin iglastych pochodzący z Portugalii, może być przedmiotem obrotu do innych krajów tylko wtedy, jeżeli zostaną poddane zabiegom gwarantującym zniszczenie węgorka sosnowca i oznakowane zgodnie z wymogami międzynarodowego standardu dla środków fitosanitarnych (ISPM FAO nr 15) lub zaopatrzone w paszport roślin. Dodatkowo, warunkiem przemieszczania ww. materiałów jest przeprowadzenie powyższych działań (tj. zabiegów gwarantujących zniszczenie organizmu szkodliwego, znakowania drewna i opakowań lub zaopatrzenia w paszport roślin) przez zakłady upoważnione przez portugalską służbę ochrony roślin i wpisane do rejestru pod indywidualnym numerem. Lista podmiotów posiadających takie upoważnienie dostępna jest na stronie www.piorin.gov.pl w temacie: „Węgorek sosnowiec (Buraphelenchus xylophilus) – nowe wymagania fitosanitarne dla drewna i drewnianego materiału opakowaniowego z Portugalii”. Numer wpisu do rejestru powinien być zawarty w oznakowaniu drewna i drewnianego materiału opakowaniowego lub zamieszczony na paszporcie.
Poniższy znak, umieszczony na opakowaniu zaświadcza, że poddane zostało zatwierdzonemu zabiegowi (zgodnie ze standardem ISPM FAO nr 15).


   Objaśnienia:
IPPC – International Plant Protection Convention (Międzynarodowa Konwencja Ochrony Roślin)
XX – kod ISO kraju (np. PT – Portugalia)
000 – numer producenta opakowań
YY – rodzaj zatwierdzonego działania (np. HT – obróbka termiczna)

   Węgorek sosnowiec został stwierdzony po raz pierwszy w Europie na terenie Portugalii w 1999 roku. Mając na uwadze bardzo duże zagrożenie fitosanitarne związane z ryzykiem zawleczenia węgorka sosnowca na terytorium Polski, wszystkie podmioty prowadzące wymianę handlową z Portugalią drewnem roślin iglastych oraz innymi towarami z wykorzystaniem drewna i drewnianego materiału opakowaniowego z tych roślin, są zobowiązane zadbać o to, aby ww. materiały, przemieszczane z Portugalii, posiadały stosowne oznakowanie lub były zaopatrzone w paszport roślin.
Dodatkowo, zgodnie z postanowieniami Decyzji Komisji 2008/954/WE oraz zaleceniami Komisji Europejskiej, u podmiotów tych będą prowadzone, przez inspektorów Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, kontrole ww. materiałów.

   Następujące produkty roślinne należy uznać za stwarzające największe zagrożenie przeniesienia węgorka sosnowca na terytorium Polski:
• drewno iglaste okrągłe nieokorowane,
• drewno iglaste okrągłe okorowane,
• drewno iglaste przetarte,
• drewniany materiał opakowaniowy (DMO),
• drewno sztawerskie pozyskane z drewna iglastego.

   Szczegółowe informacje można uzyskać w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie oraz w delegaturach i oddziałach, których adresy są dostępne na stronie www.piorin.gov.pl/rzeszow.


Podkarpacki Wojewódzki Inspektor
Ochrony Roślin i Nasiennictwa
w Rzeszowie


Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS