Informator

Gala Stypendialna 2012

  • 2012-12-12
    Nowa Dęba to gmina wielu inicjatyw pozarządowych, wspieranych przez samorząd w ich realizacji. Niejednokrotnie lokalne samorządy korzystają z dobrych praktyk Nowej Dęby w kształtowaniu swojej współpracy z organizacjami pozarządowymi. Toteż decyzja o organizacji tegorocznej Gali Stypendialnej w Nowej Dębie, przez Fundację Fundusz Lokalny SMK, działającą na północnym Podkarpaciu i południu Świętokrzyskiego, była ze wszech miar uzasadniona.

    8 grudnia do nowodębskiego Samorządowego Ośrodka Kultury przybyli wolontariusze, stypendyści, beneficjenci różnych programów Fundacji z powiatu tarnobrzeskiego, stalowowolskiego i sandomierskiego. Powitał ich burmistrz Wiesław Ordon, gospodarz tegorocznej uroczystości.
    Galę rozpoczęto akcentem historycznym. Fundację, jej historię, aktywność i realizowane programy przedstawił Stanisław Baska – prezes Fundacji Fundusz Lokalny SMK. Szczególną uwagę zwrócono na program niezwykle bliski sercu zarządowi FFL SMK „Młodzi gniewni dla nas pewni”. Magdalena Pruś, członek Rady Fundacji, koordynator programu na terenie gminy Baranów Sandomierski, przedstawiła krótką informację o Programie, zaprezentowała tegoroczne zwycięskie grupy konkursu „Wygraj w Tysiąca – edycja 2012”. Tutaj wskazano, że dobrym przykładem inwestycji w „Młodych…” jest Sebastian Jesiołowski „Jesioł” z Nowej Dęby, który sięgnął po „tysiąca” w pierwszej edycji konkursu w roku 2010, na zrealizowanie swojego pierwszego teledysku. A w tym roku zrealizował wideoklip z programu Fundacji „Działaj Lokalnie”.
    Liczną grupę sobotniego spotkania stanowili tegoroczni stypendyści Programu Stypendiów Pomostowych oraz ich rodziny. W konkursie rekomendacje Komisji fundacyjnej uzyskało 9 studentów, a stypendia otrzymało 7, z czego 4 z Gminy Nowa Dęba: Monika Tomczyk, Łukasz Sadecki, Daniel Serwinowski i Justyna Straub. Dyplomy stypendialne wręczyła Wiesława Skowrońska, redaktor naczelny „Tygodnika Nadwiślańskiego”, członek Komisji Stypendialnej. Stypendia pomostowe, które student I roku otrzymuje w kwocie 500 zł co miesiąc, wspierane są kwotami przekazywanymi przez osoby prywatne. Taka grupa sponsorska funkcjonuje w Nowej Dębie już od lat, dzięki czemu 35 młodych ludzi otrzymało stypendia na początku studiów. Obecnie do grupy sponsorskiej należą burmistrzowie i część radnych. Jak ważne są te pieniądze dla młodego studenta, świadczyły wypowiedzi dwójki stypendystów z pierwszego naboru sprzed kilku lat.
    Występ „Jesioła” zakończył tegoroczną Galę Stypendialną. Trzeba dodać, że tak spodobał się redaktor Skowrońskiej, że już powstaje tekst o młodym muzyku z Nowej Dęby.


RL/MS

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS