Informator

  • 2012-12-04

Mateusz Urbaniak będzie monitorował wolność mediów

Helsińska Fundacja Praw Człowieka, zaproponowała Mateuszowi Urbaniak z gminy Baranów Sandomierski, aby został jednym z 16 współpracowników Fundacji, wytypowanych spośród dziennikarzy i działaczy obywatelskich w Polsce do udziału w ogólnokrajowym projekcie pod nazwą: „Monitoring zagrożeń dla wolnych mediów w Polsce i wzmacnianie funkcji kontrolnej mediów lokalnych”.

Mateusz Urbaniak przeszedł specjalistyczny kurs i od początku grudnia 2012 roku będzie prowadził regularny monitoring przestrzegania swobody wypowiedzi w województwie podkarpackim, realizowany pod egidą Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce, w ramach programu „Europa Praw Człowieka”.

- Projekt nakierowany jest przede wszystkim na wzmocnienie pozycji mediów lokalnych, które, w przeciwieństwie do mediów centralnych, często pozbawione są odpowiedniego zaplecza i wsparcia pozwalającego im w pełni realizować funkcję tzw. publicznego stróża – mówi Mateusz Urbaniak, współpracownik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Powinnościami nowego współpracownika, realizowanymi będą jak mówi Dominika Bychawska – Siniarska, dyrektorka merytoryczna „Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce”: Do zadań współpracowników należeć będzie m.in. relacjonowanie incydentów zagrażających swobodzie wypowiedzi w regionie, monitoring postępowań sądowych oraz działań władz lokalnych związanych z kwestią swobody wypowiedzi, monitoring mediów funkcjonujących na terenie województwa oraz rozwijanie kontaktów z dziennikarzami lokalnymi. Blogi będą funkcjonowały w ramach wspólnej platformy, której celem będzie wspieranie dotychczasowych działań monitoringowych „Obserwatorium”.

Mateusz ma pod sobą 45 miast, 25 powiatów (21 powiatów ziemskich i 4 grodzkie), 159 gmin (114 gmin wiejskich, 29 gmin miejsko – wiejskich oraz 16 gmin miejskich). Opieką, jako współpracownik HFPC objął wszystkich dziennikarzy lokalnych.

- Powtarzając za Marylą Rodowicz „Marzenia naprawdę się spełniają.” – Od soboty jestem współpracownikiem Helsińskiej Fundacja Praw Człowieka w Warszawie. Dziękuje wszystkim, którzy wczoraj mi gratulowali, a także dziękuję tym, którzy tu na miejscu czekali pomimo późnego powrotu do domu. To bardzo wielki zaszczyt reprezentowania każdego mieszkańca Podkarpacia. Dziękuję też osobie, która przez okres 2,5 lat wspierała, pomagała a przede wszystkim była. To właśnie jej rodzinie i jej samej, zawdzięczam to do czego doszedłem. Dziękuje wszystkim, którzy wspierają mnie przez ostatni rok, który był dla mnie bardzo ciężkim rokiem. Dziękuje Wam! – tak Mateusz Urbaniak, skomentował na jednym ze swoich kont społecznościowych po przyjeździe ze szkolenia w siedzibie HFPC.

Przypomnijmy, że wszyscy współpracownicy zostali objęci Decyzją Rady Unii Europejskiej z dnia 28 listopada 2002 r. ustanawiając i nadając im europejską sieć ochrony osób publicznych.

***

Mateusz Urbaniak (lat 22) – pochodzi z niewielkiej miejscowości Ślęzaki w gminie Baranów Sandomierski (woj. podkarpackie). Student Ratownictwa Medycznego, a także były wolontariusz Centrum Edukacji Obywatelskiej.

O sobie: „Pracę rozpocząłem w wieku 16 lat, będąc wtedy jeszcze w Technikum Informatycznym prowadziłem stronę szkoły oraz samorządu uczniowskiego. Będąc już pełnoletni (2008r.) zarejestrowałem się w serwisie dziennikarstwa obywatelskiego na portalu Wiadomości24.pl. Dwukrotnie w tym czasie nominowany zostałem do nagrody Dziennikarza Roku w kategorii Wydarzenia odpowiednio zajmując 8 i 4 lokatę. A materiały ukazywały się także w „POLSKA THE TIMES”

W 2010r. zgłosiłem się na odbycie praktyk w Naszemiasto.pl – Rzeszów, które zakończyłem pomyślnie pod wodzą redaktora naczelnego Artura Kiełbasińskiego. Od lipca 2010 do stycznia 2011r. odbyłem staż w lokalnym portalu gospodarczo – informacyjnym nowadeba.com.pl i obejmowałem tam stanowisko Redaktora dyżurnego pod wodzą Konrada Wesołowskiego. Współpracując z lokalnymi władzami zorganizowaliśmy w lipcu 2010r. imprezę charytatywną „Rozalin Powodzianom”, w której pełniłem funkcje rzecznika prasowego. W 2011r. także jako rzecznik prasowy prowadziłem finał WOŚP w Nowej Dębie przy współpracy z Adamem Szurgocińskim, dyrektorem SOSiR w Nowej Dębie.

Pracowałem także jako Specjalista ds. marketingu w spółce Beeg w Nowej Dębie (Hotel Szypowski) na 1/2 etatu przy powstawaniu tygodnika „Informator” z Joanną Lewicką.

Interesuje się: Prawem prasowym, muzyką (reggae), dziennikarstwem lokalnym.

źródło: nadwisla24.pl

 

Ze swej strony gratulujemy Mateuszowi, który przez pewien czas związany był z lokalnymi mediami i pisał również o naszych gminnych problemach.

UMiG

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS