7 marca w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie odbyło się pierwsze, informacyjne spotkanie dotyczące programu „Decydujmy Razem”. Ten pilotażowy program, którego liderem jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, ma na celu zbudowanie mechanizmów partycypacji publicznej w kreowaniu i wdrażaniu polityk publicznych. Gmina Nowa Dęba należy do 108 jednostek samorządu terytorialnego, w których będzie wdrożony i przetestowany mechanizm partycypacji przy tworzeniu strategicznego dokumentu, jakim jest „Strategia Zrównoważonego Rozwoju Miasta i Gminy Nowa Dęba na lata 2013-2020”.
Burmistrz Miasta i Gminy Wiesław Ordon witając przybyłych na spotkanie inaugurujące prace nad strategią podkreślił:
„Chcemy przygotować dokument, który z jednej strony będzie kierunkował działania władz samorządowych na kolejnych kilka lat, a z drugiej wyznaczał obszary współpracy tych władz z partnerami gospodarczymi i społecznymi.”
Podczas spotkania obecni w pierwszej kolejności zapoznali się z założeniami programu „Decydujmy Razem” i harmonogramem pracy grupy partycypacyjnej (roboczej). Gmina Nowa Dęba posiada „Strategię Zrównoważonego Rozwoju Miasta i Gminy Nowa Dęba na lata 2004-2013”, jednak dokument w zasadzie został zrealizowany. Analizy stanu realizacji „Strategii..” dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon w swojej prezentacji.
„Każda strategia ma swój czas i swoje uwarunkowania.
Pierwsza gminna strategia ukierunkowana była na rozwój gospodarczy, a wypracowywana była w latach 1999/2000, kiedy nasza gmina borykała się z zahamowaniem się przedsiębiorczości. Kolejna, wypracowana w 2004 r. dostrzegała te aspekty, które w poprzednich latach czekały na swoją kolej – sferę spraw społecznych.
Dzisiaj należy ponownie ocenić stan naszej gminy i przygotować nowe założenia kierunkowe jej rozwoju. Co będzie głównym założeniem dla tej strategii, będzie wynikać z prac, jakie z udziałem społeczności uda się przeprowadzić. Trzeba będzie mieć przy tym na względzie nową perspektywę finansową Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Strategia winna wpisywać się również w możliwości jakie dają środki unijne. Przy jej opracowaniu należy patrzeć na rozwój naszej gminy już bardziej kompleksowo, tak jak podchodzimy do tego w ostatnich latach: inwestujemy nie tylko w bruk, ale i w człowieka.
Robimy to już dziś, zapraszając naszych mieszkańców do udziału w tworzeniu strategii, do publicznej debaty nad najważniejszymi problemami, wyzwaniami, przed jakimi staje nasza gmina. Potrzebujemy głosu przedsiębiorców, działaczy społecznych, pojedynczych mieszkańców; bo nie jest tak, że wraz z objęciem burmistrzowskiego fotela czy krzesła radnego wiemy wszystko, czy też nie musimy słuchać głosu mieszkańców. Wręcz przeciwnie, budowa strategii może być dobrym pomysłem na partycypację społeczną.
Mam nadzieję, że ta współpraca przyniesie wymierne korzyści w postaci dokumentu, w oparciu o który pracować będą kolejne samorządy. Dokumentu, który oczywiście nie jest sztywną doktryną, który musi się zmieniać wraz z nowymi czasami, nowymi wyzwaniami. Taki dokument trzeba wypracować. To jest wyzwanie dla nas wszystkich.”
Z takim wyzwaniem zmierzy się już 14 marca, zespół partycypacyjny.
RL/MS